Prechod na euromenu v hotovostnom obehu

Na základe splnenia Maastrichtských kritérií sa 1. 1. 2009 na Slovensku zaviedlo používanie spoločnej meny a platidla Európskej únie - eura. Euro sa od tohto dňa stalo zákonným platidlom na území Slovenskej republiky.
Od 1. 1. 2009 budú bankomaty na území SR vydávať už len eurobankovky.

Počas krátkeho obdobia duálneho obehu, od 1. 1. 2009 do 16. 1. 2009, sa bude môcť v obchodnej sieti na území SR platiť platnými eurobankovkami a euromincami, ale ešte aj slovenskými korunami, pričom výdavok musí byť vyplatený už len v euromene.

Po skončení duálneho obehu, od 17. 1. 2009, sa bude môcť v obchodoch na území SR platiť už len eurami.
Počas duálneho obehu budú banky bezplatne vymieňať SKK mince aj bankovky. Požiadavku na výmenu nad 15 000 EUR (451 890,00 SKK)1 je potrebné nahlásiť jeden pracovný deň vopred.
Slovenské bankovky a mince sa budú postupne sťahovať z obehu. Klienti ich budú môcť v banke vymeniť za eurá, resp. vložiť na svoj účet.

Banky budú vymieňať:

  • slovenské korunové mince do 30. júna 2009
  • slovenské bankovky do 31. decembra 2009

Po 31. 12. 2009 bude slovenské koruny vymieňať už len NBS:

  • mince bude bezplatne vymieňať do 31. 12. 2013
  • bankovky bude vymieňať zatiaľ bez časového obmedzenia

Slovenská koruna sa bude prepočítavať na eurá konverzným kurzom, ktorý stanovila rada EÚ. Konverzný kurz bol stanovený ako koeficient so šiestimi platnými číslicami a vyjadruje ekvivalent 1 eura v korunách: 1 EUR = 30,1260 SKK.

 

 

 

 
© 2012 Tatra banka, a. s.      Mobilná verzia |     |   RSS   |  Pomoc |  Mapa stránok   |   Právne informácie

22.5.2012 09:51 ; © 2012 Tatra banka, a. s.      Mobilná verzia |     |   RSS   |  Pomoc |  Mapa stránok