12 farieb reality
Impozantná inštalácia dvanástich farebných balónov Stana Filka s názvom RETROOQS.F. 12 farieb skutočnosti si podmaňuje priestor budúcej stálej expozície súčasného umenia. Tematický kontrapunkt k nej tvorí motív Poslednej večere v podaní spišského rezbára Pavla Grossa st.. Posledné stretnutie Ježiša so svojimi dvanástimi učeníkmi naznačuje symbolickú prelomovú udalosť – premenu, ktorá otvára dvere novým skúsenostiam.
Vystavené diela spája tiež motív lásky – ako princípu, významu a životnej energie človeka. Toto spojenie ešte zdôrazní tanečná performancia od choreografky Petry Fornayovej, prizvanej k interpretácii Filkovho diela. Podľa jedného z autorových vyjadrení mohlo mať dielo aj živý charakter ako manifest lásky. Pohybová akcia Komplementarita vznikla z tohto podnetu ako samostatné dielo, ktoré inštaláciu obohatilo a oživilo.
Inštalácia je súčasťou projektu 12 farieb reality – RETRQ = HAPPSOCSF nadväzujúceho na staršie autorove diela z cyklu HAPPSOC – (happen society, happening sociologique). Stano Filko si spolu s Alexom Mlynárčikom a Zitou Kostrovou prvýkrát v konceptuálnom diele HAPPSOC I. (1965) „privlastnili“ miesta, všedné predmety a časti žitej skutočnosti, ktoré následne považovali za umelecké diela. Nielenže sa tak tvorivo vzopreli totalitnej ideológii ovládajúcej ľudské životy, ale rozšírili tiež vnímanie každodennej reality ako formy umenia.
Balóny vo farbách dvanástich čakier Filkovho kozmologického systému boli pôvodne určené pre vonkajšie prostredie. Vo výstavnej sieni pôsobia ako metaforické telá napĺňajúce novootvorenú budovu SNG celkom novým dychom aj duchom.
Pavol Gross st. (*1618 – †1688) viedol sochársku dielňu pôsobiacu v Spišskej Sobote, kde tvoril aj jeho syn Pavol. Pracoval tiež pre cirkevných objednávateľov v okolí Popradu a v Levoči. Inšpiroval sa tak umením hmlistého prechodu medzi neskorou gotikou a renesanciou, vtedy ešte živou súčasťou mnohých spišských kostolov. Rodina Grossovcov patrila i v nadregionálnom kontexte k najproduktívnejším dielňam obdobia raného baroka.
Stano Filko (*1937 – †2015), medzinárodne známy neoavantgardný umelec, pôsobil nielen na Slovensku, ale aj v nemeckom Düsseldorfe, kam v roku 1982 emigroval už ako etablovaný autor. Odtiaľ odišiel do New Yorku, kde tvoril do roku 1990. Po návrate do Československa intenzívne pracoval na vývoji svojho univerzálneho kozmologického konceptu Systém SF, do ktorého usporiadal podľa pojmov a farieb svoju celoživotnú tvorbu.
Petra Fornayová (*1972), autorka, performerka a choreografka patrí medzi najvýraznejšie osobnosti nezávislej divadelnej a tanečnej scény. Bola členkou viacerých umeleckých skupín a spolupracovala s významnými tvorcami zo súčasného divadla, tanca, vizuálneho umenia, poézie, literatúry a hudby. Jej tvorba počas posledných desaťročí presahuje hranice umeleckých druhov a ich žánrov.