1. Životné momenty
  2. /
  3. Bývanie
  4. /
  5. Rozhodnite sa, kde a v čom chcete bývať
  6. /
  7. Mesto alebo dedina: Ako nájsť ideálne miesto pre život?
Publikovaný 26.02.2021 / Upravený 21.08.2023

Mesto alebo dedina: Ako nájsť ideálne miesto pre život?

Niekto v tom má jasno odjakživa, iní zvažujú možnosti. Reč je o rozhodovaní sa, kde si zariadiť alebo vybudovať svoj nový domov. Je to rozhodnutie na celý život, a tak je dobré poznať výhody a nevýhody bývania v meste a na dedine.

Mesto alebo dedina: Ako nájsť ideálne miesto pre život?

V článku sa dozviete:

  1. Výhody a nevýhody bývania na dedine
  2. Výhody a nevýhody bývania v meste
  3. Rozhodnutie ovplyvňuje aj náš rozpočet
  4. Prehľad výhod a nevýhod mestského a vidieckého bývania v tabuľke

Výhody bývania na dedine

Príroda a jej dostupnosť je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre život na dedine. V mnohých obciach na Slovensku len vybehnete z domu a ocitnete sa v príjemnom lesíku alebo na poľnej cestičke. Pre milovníkov prírody, turistiky, hubárčenia alebo pokojných prechádzok v prírode je život na dedine jednoducho ideálny. 

Vidiek je lákadlom aj pre tých, ktorí chcú žiť v zdravom prostredí. Na dedinách je totiž výrazne nižšie znečistenie, ktoré u ľudí v mestách často spôsobuje rôzne ochorenia. Na vidieku nebýva taký rozvinutý priemysel, ani extrémne rušná doprava, preto je životné prostredie čistejšie a zdravšie než v mestách. Kvalita ovzdušia je takisto lepšia, vzduch menej znečisťujú splodiny vozidiel či fabriky. A ľudia na dedinách sa o svoje okolie akosi viac starajú. Možno preto, lebo sa cítia viac spätí s okolitým prostredím, než je to v meste. 

Vidiek je v porovnaní s mestom tiež tichší. Nie je tu taká veľká premávka, a teda aj hluku, ktorý spôsobujú vozidlá, je oveľa menej. Takisto tu oveľa ľahšie uniknete davom ľudí, ktoré sú typické najmä pre väčšie mestá. Celkovo je životné tempo na vidieku o niečo pomalšie a pokojnejšie ako v meste.

S dedinou sa spája akýsi väčší zmysel pre komunitu. Susedia sa navzájom poznajú, pomáhajú si, všimnú si, ak vám po pozemku behá niekto cudzí. To, prirodzene, vedie aj k nižšej kriminalite. Menšia premávka zase znamená aj menej nehôd na cestách. Život na vidieku je preto bezpečnejší. Rodičia sa nemusia báť pustiť svoje deti na ihrisko aj bez dozoru.

V prípade, že sa usadíte na vidieku, budete mať aj viac životného priestoru než v paneláku v meste. Vlastný pozemok pri dome na vidieku navyše umožňuje dopestovať si ovocie a zeleninu. A domáce je predsa len lepšie ako kupované. 

Nevýhody vidieckeho bývania

Vzdialené pracovisko a nutnosť dochádzať za prácou bolo a stále je vo veľkej miere každodennou realitou pre väčšinu obyvateľov vidieka. Obdobie pandémie v mnohých ohľadoch zmenilo pohľad zamestnávateľov na prácu z domu. Dnes je vyššie percento z nich otvorené možnosti, aby zamestnanci mohli časť pracovného času odpracovať v režime home office. To sa však ani zďaleka netýka všetkých profesií, a keďže dediny nie sú také bohaté na pracovné príležitosti, veľká časť obyvateľov vidieka musí za prácou stále dochádzať.

Rovnaká situácia je aj v prípade škôl a materských škôl. Nie každá obec má vlastnú školu a škôlku a nie každému musí dané zariadenie vyhovovať. Mnohým rodičom neostáva nič iné, len každý deň voziť svoje deti tam a späť. Do miest budeme zrejme vyrážať aj na nákupy. Obchody sú, najmä v menších dedinách, nielen horšie vybavené, ale často i drahšie. Týka sa to predovšetkým špecializovanejšieho tovaru, akým je oblečenie či elektronika. Ak ho teda v obci vôbec dostať. Na vidieku tiež bývajú obmedzené možnosti zdravotnej starostlivosti. Nie v každej obci sa nájde lekár, zubár či pediater, alebo vám, podobne ako pri školách a škôlkach, nemusia vyhovovať. No a za špecialistami budete musieť takmer určite cestovať do miest.

Nevýhody vidieckeho bývania

Preto ak sa rozhodnete  bývať na vidieku najmä pre pokojný život bez stresu, dobre zvážte polohu danej obce. Inak sa vám môže stať, že váš sen sa premení na nočnú moru počas každodenných dopravných zápch na hlavných ťahoch do mesta alebo v prípade, že žijete v tranzitnej obci. 

Dostatočné športové a kultúrne vyžitie je ďalšia vec, v ktorej sa mesto a dedina líšia. Ak nepočítame nedeľné futbalové zápasy miestneho tímu, dni obce či hody, s častým a rôznorodým spoločenským vyžitím na vidieku nepočítajte. Chudobnejšia je aj ponuka rôznych športových či voľnočasových aktivít.

Nie je vidiek ako vidiek

Všetci poznáme tradičný obraz vidieka. Uprostred obce malý obchod so základnými potravinami a dlhé cestovanie autobusom za prácou či vzdelaním. Život v meste a na dedine sa postupne vyrovnáva a už dávno nie je taký odlišný ako kedysi. Vo svete digitalizácie a elektronických obchodov sa dá takmer všetko zohnať online. Navyše nie je nič výnimočné, keď rodina vlastní i dve autá, takže pravidelné dochádzanie aj niekoľko desiatok kilometrov už nie je také obmedzujúce. 

A potom sú tu satelitné mestečká, ktoré mnoho ľudí považuje za vidiecke bývanie. Rozdiel medzi nimi je však diametrálne odlišný. Kým satelitné mestečká boli vybudované podľa určitého plánu na rovných poliach a domy sú tu často ako cez kopirák, dedina si svoju infraštruktúru budovala roky

Nachádza sa tu kostol, malý park, rybník či lesné cestičky na nedeľné prechádzky. Satelitným mestečkám chýba pravá vidiecka atmosféra a sú skôr „vysunutým sídliskom“ než dedinou. 

Život v meste vás udrží v tempe

Mesto bolo odjakživa vnímané ako rušnejšie miesto na život s lepšou vybavenosťou. Nie je problém stretnúť sa s priateľmi na terase obľúbenej reštaurácie aj uprostred pracovného týždňa, máte lepší výber škôl pre svoje deti, a takto by sme mohli pokračovať. Otázkou je len to, či majú obyvatelia dostatok voľného času na to, aby stihli využiť všetky príležitosti, ktoré im mesto ponúka.

V meste je, prirodzene, viac pracovných príležitostí. Na výber tu máte z väčšieho množstva firiem rôznej veľkosti a zamerania. V mestách okrem domácich podnikov častejšie sídlia i tie zahraničné. Za prácou navyše nemusíte dochádzať tak ďaleko. V menších mestách to väčšinou zvládnete po vlastných či na bicykli, v tých väčších vám cestovanie uľahčí pravidelne premávajúca mestská doprava.

Život v meste vás udrží v tempe

S mestami sa spája aj oveľa lepšia infraštruktúra, než akú nájdeme na vidieku. Každá mestská časť sa väčšinou snaží zabezpečiť svojim obyvateľom čo najlepšiu a najdostupnejšiu občiansku vybavenosť. V blízkosti obytných štvrtí a sídlisk, teda prakticky na dosah ruky, sú obchody i zdravotnícke strediská, kde zvyknú ordinovať okrem všeobecného lekára, pediatra či zubára aj rôzni špecialisti. Nechýbajú školy, základné, stredné, ani jazykové, škôlky, športoviská a centrá voľného času.

Mesto takisto ponúka plno príležitostí navštíviť rôzne kultúrne, spoločenské a športové podujatia pre deti aj dospelých. Jednoducho viac žije a vy nemusíte upadať do jednotvárneho stereotypu.

A ak túžite po súkromí, nemáte chuť deliť sa o svoje osobné záležitosti so susedmi a celkovo si život radšej užívate pod rúškom anonymity, nasťahujte sa do veľkého mesta. Zažijete presný opak toho, čo je typické pre vidiek, kde sa ľudia viac poznajú a každý každému takpovediac vidí do hrnca.

Rušné mestá majú aj svoje negatíva

Na Slovensku zatiaľ nemáme veľkomestá, ktoré by sa veľkosťou, počtom obyvateľov a rozvinutosťou podobali na svetové metropoly. To však neznamená, že vás tam nepotrápia neduhy ako smog, znečistené životné prostredie a dopravné zápchy. 

Takmer nepretržitým sprievodným javom života v meste sú zvuky ulice a cestnej premávky. Hluk a miera znečistenia ovzdušia, samozrejme, závisia od veľkosti mesta, hustoty osídlenia a rozvoja priemyslu. Vidieckemu životnému prostrediu sa však to v meste nikdy nevyrovná.

S vyšším počtom obyvateľov rastie i miera kriminality. V malých obciach ľudia často ani nezamykajú autá. Skúste podobný hazard na parkovisku pred panelákom. Aj rušná premávka prispieva k tomu, že mestá sú menej bezpečné než vidiek. Najmä rodičia sa viac obávajú o deti a častejšie i tie staršie hore-dole rozvážajú, než aby ich pustili samotné napríklad ku kamarátom.

Žiť v meste je finančne náročnejšie.

Jeden z dôvodov, pre ktorý sa mnoho ľudí rozhodne  bývať v meste, sú vyššie zárobky a fakt, že kvôli tomu nemusia každé ráno dochádzať z ďalekého vidieka. So životom a prácou v meste sa však tiež spájajú aj vyššie nároky na výkon.

Žiť v meste takisto býva finančne náročnejšie. V porovnaní s vidiekom je tu vyššia cena nájomného, bytov aj služieb. Síce máte viac možností, kam si napríklad pôjdete večer sadnúť, no isto na to miniete aj viac peňazí.

Existuje najlepšie miesto pre život na Slovensku?

Pred niekoľkými rokmi realizovali vedci z geologického ústavu Dionýza Štúra výskum, v ktorom preverovali každú našu obec. Skúmali údaje o zdraví, veku, úmrtnosti či pôrodnosti obyvateľov. Zamerali sa i na kvalitu vody a pôdy, aby zistili, kde je najzdravšie prostredie, a teda aj najlepšie miesto pre život na Slovensku. Z prieskumu vyšli najlepšie sever a východ krajiny – okresy Svidník, Bardejov a Košice.

Veľká migrácia do týchto okresov napriek tomu neprišla. Ľudia totiž pri rozhodovaní o tom, kde budú žiť, neriešia len životné prostredie. Majú najrôznejšie potreby a kritériá, ktorým prikladajú rozdielnu dôležitosť. Niekto potrebuje mať v blízkosti domova kvalitnú zdravotnú starostlivosť, iný viac ocení možnosť vybehnúť do prírody, ďalší chce široké možnosti vzdelávania.

Preto si myslíme, že o najlepšom mieste pre život, na Slovensku alebo aj v zahraničí, si musí rozhodnúť každý sám podľa priorít v súčasnosti s prihliadnutím na to, čo chce v budúcnosti.

Rozhodovanie o bývaní ovplyvňujú aj financie

Výhody a preferencie v bývaní sú jedna strana mince. Druhá sú financie, ktoré môžeme alebo sme schopní uvoľniť na nové bývanie. 

Mladé rodiny, ktoré by aj chceli vychovávať svoje deti v rodinnom dome mimo mesta, často zistia, že to nie je také lacné, ako by sa mohlo zdať, ak teda nezdedia pozemok po rodičoch, alebo sa nechcú nasťahovať do obce ďaleko od civilizácie. Keď sa k tomu pripočítajú výdavky spojené s projektom, so stavebným povolením a samotnou výstavbou domu, dostanete sa na celkom vysokú sumu. 

Zrazu zistíte, že cena domu s veľkým pozemkom pár kilometrov od mesta sa môže vyšplhať na podobnú sumu ako byt v centre Bratislavy, teda aj na viac ako 400 000 eur.

Ako vhodný kompromis sa môže javiť kúpa staršieho domu, no v tomto prípade si k cene samotného domu treba pripočítať aj sumu potrebnú na rekonštrukciu.   

Rozhodovanie o bývaní ovplyvňujú aj financie

Bývanie je drahé a ceny sa dynamicky menia. Výsledná suma veľmi závisí od konkrétnej lokality a vašich nárokov na bývanie. Preto si pred finálnym rozhodnutím urobte prieskum a porovnajte náklady na:

  • pozemok a stavbu nového domu,
  • rekonštrukciu starého domu,
  • kúpu bytu (novostavby či staršieho bytu a rekonštrukcie).

Ak nemáte dostatok vlastných prostriedkov, môžete požiadať banku o hypotéku. Výšku úrokovej sadzby a mesačnú splátku si viete vypočítať aj bez návštevy pobočky. Poslúži vám k tomu hypotekárna kalkulačka. Navyše, v Tatra banka viete získať zľavu z úrokovej sadzby, keď využívate aj ďalšie produkty z jej ponuky a súčasne splníte podmienky Programu odmeňovaniaTB Hypotéka.

 Tip: Mestské byty

Tip: Mestské byty

Mestské byty sú v tomto smere jednoduchšou a dostupnejšou formou bývania hlavne pre mladých ľudí a rodiny s deťmi.

Porovnanie rozdielov života v meste a na dedine: 

Mesto Mesto Vidiek Vidiek
+ - + -
Plná občianska vybavenosť Vyššie náklady na život Nižšie náklady na život Horšia občianska vybavenosť
Lepšie pracovné príležitosti Hluk a znečistené životné prostredie Zdravšie a pokojnejšie životné prostredie Málo pracovných príležitostí 
Dobrá infraštruktúra a dostupnosť mestskou dopravou Rýchle životné tempo a menej voľného času Vlastná záhrada a možnosť dopestovať si domáce ovocie a zeleninu Zlá infraštruktúra – kvôli flexibilite je nutné vlastniť auto
Bohaté kultúrne a športové vyžitie Komplikované parkovanie Žiadne problémy s parkovaním Minimálne kultúrne a športové vyžitie
Vyššia miera anonymity Vyššia kriminalita Bezpečie a nízka kriminalita Každý pozná každého – menšia miera anonymity
placeholder

Tip:

Ako postupovať pri získaní hypotéky, sa dozviete v našich praktických návodoch.

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/mesto-a-dedina-rozdiely/