Čo je to digitálna stopa?

Čo to je digitálna stopa?

Digitálnu stopu tvoria dáta a informácie, ktoré po sebe zanecháva každý používateľ pri každom prístupe na internet alebo k iným elektronickým zariadeniam. Sama osebe nie je nebezpečná, ale čím viac času na internete trávite, čím viac nakupujete online a zdieľate svoj život na sociálnych sieťach, tým je stopa väčšia a môže viesť k nežiaducim aktivitám, ako je napríklad krádež identity alebo nelegálny predaj vašich dát. V najhoršom prípade môže viesť až k vydieraniu či kyberšikanovaniu.

Chcem vedieť viac
Čo to je digitálna stopa?

Odpovedzte na otázky týkajúce sa vášho správania na internete a zistite, akú veľkú digitálnu stopu zanechávate.

Získajte cenné rady, ako sa vo virtuálnom svete správať bezpečne
a ako si chrániť svoje súkromie.

Vďaka testu získate prehľad o všetkom, čo ovplyvňuje vašu digitálnu stopu. Získajte užitočné tipy pre jej zníženie a surfujte na internete bezpečnejšie.

Aktívna a pasívna digitálna stopa

Digitálna stopa môže byť aktívna, alebo pasívna. Aktívna zahŕňa všetku aktivitu, ktorú vedome vykonávate ako používateľ. Môže ísť
o zverejňovanie fotiek alebo príspevkov na sociálnych sieťach, odoberanie newsletterov, posielanie a prijímanie emailov. Pasívna digitálna stopa zas zahŕňa všetky dáta, ktoré vznikajú počas vašej online aktivity a o ktorých nemusíte vedieť, že vôbec existujú, resp. ako, kde, prípadne kto a na aký účel ich používa. Medzi takéto informácie môže patriť typ a model vášho smartfónu či počítača, zoznam vašich obľúbených webstránok alebo celková história prehliadania, prípadne čas strávený na webstránkach či aplikáciách.

Budovanie pozitívnej digitálnej stopy

Vaša digitálna stopa vám môže pomôcť, alebo naopak uškodiť v pracovnom či osobnom živote. Nie je nezvyčajné, ak si váš nový potenciálny zamestnávateľ vyhľadá vaše konto na sociálnej sieti. V závislosti od toho, ako máte v profile nastavené súkromie, môže ktokoľvek vidieť vašu aktivitu (príspevky, komentáre, zdieľania…), fotografie, na ktorých ste označení, s kým sa priatelíte a koho a aké stránky sledujete.

Pri akejkoľvek online aktivite je preto dobré mať na pamäti, že internet nezabúda. Čokoľvek, čo odtiaľ nevymažete, alebo nepožiadate o vymazanie, môže vyplávať na povrch v nevhodnej situácii (napríklad pri pracovnom pohovore). Príkladom sú staré príspevky, v ktorých vyjadrujete názory, s ktorými sa dnes už nestotožňujete, alebo fotky z mladosti, kde nevyzeráte v najlepšom svetle.

Skontrolujte si svoje profily na sociálnych sieťach, ktoré sú svojím spôsobom vašou vizitkou. Upracte si vo fotkách, ktoré ste uverejnili, prípadne požiadajte o odstránenie menoviek a označení z fotiek svojich priateľov a prečítajte si staré príspevky. Facebook poskytuje možnosť pozrieť si, ako vidí váš profil neznámy človek, ktorý vás nemá v priateľoch. Využite to na kontrolu svojho nastavenia súkromia. Prihláste sa na Facebook, kliknite na svoj profil a vpravo od profilovej fotky kliknite na tlačidlo ‚Prezerať ako‘. Takto uvidíte svoj profil z pohľadu neznámeho užívateľa.

Ďalším zdrojom kontroly digitálnej stopy je Google. Skúste si vyhľadať svoje meno cez tento prehliadač a možno budete prekvapení, čo všetko sa o vás môže ktokoľvek dozvedieť. Našťastie, vďaka zákonu Európskej únie o ochrane osobných údajov môžete požiadať Google o odstránenie konkrétnych výsledkov vyhľadávania spojených s vaším menom. Riaďte sa týmto formulárom.