Test digitálnej bezpečnosti

Overte si, či ste na internete v bezpečí.
Spravte si test #predigitalnubezpecnost.

Pri aktivácii služieb Google Pay a Apple Pay dostanete bezpečnostný aktivačný kód.

Správne! Pri niektorých podvodoch sa podvodníci snažia pridať vašu kartu do ich Apple Pay alebo Google Pay služieb. Na to potrebujú bezpečnostný kód, ktorý príde na vaše telefónne číslo. Nikdy tento kód s nikým nezdieľajte.
Neprávne! Pri niektorých podvodoch sa podvodníci snažia pridať vašu kartu do ich Apple Pay alebo Google Pay služieb. Na to potrebujú bezpečnostný kód, ktorý príde na vaše telefónne číslo. Nikdy tento kód s nikým nezdieľajte.

Dostanete telefonát od výrobcu operačného systému, že váš počítač je plný vírusov. Ako riešenie vám ponúkne stiahnutie nejakého programu.

Správne! Nikto nemôže vedieť, čo sa vo vašom počítači nachádza.
Neprávne! Nikto nemôže vedieť, čo sa vo vašom počítači nachádza.

Pri platbe na webovej stránke ste boli vyzvaní na prepísanie bezpečnostného kódu zaslaného do SMS. Čo si budete všímať v správe, ktorú ste od nás dostali?

Správne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.
Neprávne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.

Na sociálnej sieti vám prišla správa od neznámej osoby, ktorá tvrdí, že pozná vás alebo niekoho z vašej vzdialenej rodiny a potrebuje finančnú pomoc.

Správne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.
Neprávne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.

Nakupujete použitý tovar cez internetový bazár od inej osoby. Ste blízko k dohode, chcú však od vás údaje z platobnej karty.

Správne! Tento spôsob pri predaji a kúpe vecí z bazára je jasným znakom podvodu. Nikdy nikomu neposielajte údaje z platobnej karty do správy.
Neprávne! Tento spôsob pri predaji a kúpe vecí z bazára je jasným znakom podvodu. Nikdy nikomu neposielajte údaje z platobnej karty do správy.

Prišla vám správa o tom, že ste sa stali výhercom súťaže, ale na prevzatie výhry je potrebné číslo vašej karty, CVV kód a dátum exspirácie…

Správne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.
Neprávne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.

Aký je najlepší spôsob ochrany vašich účtov na sociálnych sieťach, v rôznych službách a e-mailovej adresy?

Správne! Nepoužívajte jednoduché heslá alebo to isté heslo na viacerých miestach. Ak je to možné, vždy si nastavte dvojstupňové overenie účtu.
Neprávne! Nepoužívajte jednoduché heslá alebo to isté heslo na viacerých miestach. Ak je to možné, vždy si nastavte dvojstupňové overenie účtu.

Aký je najbezpečnejší spôsob platby kartou od Tatra banky na internete?

Správne! Vygenerujte si jednorazové číslo platobnej karty pre každú platbu v aplikácii Tatra banka. Minimalizujete tak riziko, že údaje z vašej karty by mohli byť zneužité.
Neprávne! Vygenerujte si jednorazové číslo platobnej karty pre každú platbu v aplikácii Tatra banka. Minimalizujete tak riziko, že údaje z vašej karty by mohli byť zneužité.

Aký je najbezpečnejší spôsob prihlasovania do Internet bankingu?

Správne! Nikdy sa do internet bankingu neprihlasujte cez odkazy nájdené v internetovom vyhľadávači alebo cez odkazy, ktoré dostanete v správe a mailoch od neznámych osôb. Najbezpečnejší spôsob je uložiť si odkaz moja.tatrabanka.sk v prehliadači alebo ísť cez oficiálnu stránku www.tatrabanka.sk.
Neprávne! Nikdy sa do internet bankingu neprihlasujte cez odkazy nájdené v internetovom vyhľadávači alebo cez odkazy, ktoré dostanete v správe a mailoch od neznámych osôb. Najbezpečnejší spôsob je uložiť si odkaz moja.tatrabanka.sk v prehliadači alebo ísť cez oficiálnu stránku www.tatrabanka.sk.

Niekto z vašich priateľov na sociálnej sieti označí vás a ďalších na fotke produktu s úžasnou cenou. Čo spravíte?

Správne! Príliš lákavá ponuka je jedna z návnad, ktoré podvodníci používajú na získanie citlivých údajov.
Neprávne! Príliš lákavá ponuka je jedna z návnad, ktoré podvodníci používajú na získanie citlivých údajov.
Teste znalostí digitálnej bezpečnosti ste zvládli na