Test digitálnej bezpečnosti

Overte si, či ste na internete v bezpečí.
Spravte si test #predigitalnubezpecnost.

Na sociálnej sieti vám prišla správa od neznámej osoby, ktorá tvrdí, že pozná vás alebo niekoho z vašej vzdialenej rodiny a potrebuje finančnú pomoc.

Správne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.
Neprávne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.

Nakupujete použitý tovar cez internetový bazár od inej osoby. Ste blízko k dohode, chcú však od vás údaje z platobnej karty.

Správne! Tento spôsob pri predaji a kúpe vecí z bazára je jasným znakom podvodu. Nikdy nikomu neposielajte údaje z platobnej karty do správy.
Neprávne! Tento spôsob pri predaji a kúpe vecí z bazára je jasným znakom podvodu. Nikdy nikomu neposielajte údaje z platobnej karty do správy.

Pri aktivácii služieb Google Pay a Apple Pay dostanete bezpečnostný aktivačný kód.

Správne! Pri niektorých podvodoch sa podvodníci snažia pridať vašu kartu do ich Apple Pay alebo Google Pay služieb. Na to potrebujú bezpečnostný kód, ktorý príde na vaše telefónne číslo. Nikdy tento kód s nikým nezdieľajte.
Neprávne! Pri niektorých podvodoch sa podvodníci snažia pridať vašu kartu do ich Apple Pay alebo Google Pay služieb. Na to potrebujú bezpečnostný kód, ktorý príde na vaše telefónne číslo. Nikdy tento kód s nikým nezdieľajte.

Aký je najbezpečnejší spôsob platby kartou od Tatra banky na internete?

Správne! Vygenerujte si jednorazové číslo platobnej karty pre každú platbu v aplikácii Tatra banka. Minimalizujete tak riziko, že údaje z vašej karty by mohli byť zneužité.
Neprávne! Vygenerujte si jednorazové číslo platobnej karty pre každú platbu v aplikácii Tatra banka. Minimalizujete tak riziko, že údaje z vašej karty by mohli byť zneužité.

Čo ak vás kontaktuje niekto s tým, že váš hacknutý počítač ohrozuje dôležitú infraštruktúru štátnych inštitúcií?

Správne! Podvodníci sa často maskujú ako členovia dôležitých inštitúcií (napríklad z kriminálnej polície) a snažia sa v obeti vzbudiť strach. Je však nepravdepodobné, že by skutočná kriminálna polícia v takomto prípade kontaktovala ľudí telefonicky.
Neprávne! Podvodníci sa často maskujú ako členovia dôležitých inštitúcií (napríklad z kriminálnej polície) a snažia sa v obeti vzbudiť strach. Je však nepravdepodobné, že by skutočná kriminálna polícia v takomto prípade kontaktovala ľudí telefonicky.

Niekto z vašich priateľov na sociálnej sieti označí vás a ďalších na fotke produktu s úžasnou cenou. Čo spravíte?

Správne! Príliš lákavá ponuka je jedna z návnad, ktoré podvodníci používajú na získanie citlivých údajov.
Neprávne! Príliš lákavá ponuka je jedna z návnad, ktoré podvodníci používajú na získanie citlivých údajov.

Kedy si od vás môže pýtať banka prihlasovacie údaje do Internet bankingu cez e-mail?

Správne! Banka si od vás takéto údaje nikdy nepýta.
Neprávne! Banka si od vás takéto údaje nikdy nepýta.

Dostanete telefonát od výrobcu operačného systému, že váš počítač je plný vírusov. Ako riešenie vám ponúkne stiahnutie nejakého programu.

Správne! Nikto nemôže vedieť, čo sa vo vašom počítači nachádza.
Neprávne! Nikto nemôže vedieť, čo sa vo vašom počítači nachádza.

Prišla vám správa od info@tatrabank.com, aby ste sa prihlásili do Internet bankingu cez odkaz moja.tb.tatrabank.com. Čo by ste mali spraviť?

Správne! Tatra banka od vás nikdy nevyžaduje prihlásenie do internet bankingu cez e- -mail, alebo správy.
Neprávne! Tatra banka od vás nikdy nevyžaduje prihlásenie do internet bankingu cez e- -mail, alebo správy.

Pri platbe na webovej stránke ste boli vyzvaní na prepísanie bezpečnostného kódu zaslaného do SMS. Čo si budete všímať v správe, ktorú ste od nás dostali?

Správne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.
Neprávne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.
Teste znalostí digitálnej bezpečnosti ste zvládli na