Spoznajte podvodné e-maily

Čo majú spoločné Nigérijčan a americký vojak? Podvod

Sme národ, ktorý je známy svojou pohostinnosťou a ochotou pomáhať. Takéto správanie sa však vyhľadávajú podvodníci. Nedajte sa oklamať vymysleným príbehom a neznámymi postavami na internete, ktoré od vás žiadajú pomoc.

Medzi takýchto podvodníkov patria nigérijskí princovia, americkí vojaci alebo občania cudzích štátov. Podvodníci sa prostredníctvom týchto vymyslených postáv snažia ľudí presvedčiť, aby im poslali peniaze. Najčastejšie prípady sú zabudnuté dedičstvo, výhra v lotérii, presmerovanie peňazí na charitu alebo pomoc človeku v núdzi, ktorý sa potrebuje dostať domov.

Podvodníci sa vám môžu ozvať napríklad formou e-mailovej správy, cez četovacie aplikácie alebo sociálne siete. Takto vyzerá podvodná správa.

Som Tayeb Souami, 55-ročný a starší občan z New Jersey, USA. Vyhral som jackpot 315,3 milióna dolárov. V mene svojej rodiny a činu dobrej vôle darujem vám a vašej rodine sumu (1 000 000,00 EUR EUR), ktorú sa snažím dosiahnuť vo verejnoprospešných sirotincoch. Prispieť k zníženiu chudoby a zabezpečiť primeranú zdravotnú starostlivosť pre jednotlivcov. Tiež chcem, aby ste časť tohto daru investovali do verejnej infraštruktúry s cieľom poskytnúť prácu nezamestnaným občanom vo vašej krajine. Môžete ma sledovať na YouTube nárokovaných https://www.youtube.com/watch?v=Z6ui8ZDQ6Ks. Vyberám si vás, pretože Verím ti. Potrebujem vašu plnú spoluprácu ohľadom tohto daru. Kontaktujte ma, prosím, späť tu na môj súkromný e-mail: tayebsouamidonationorg@gmail.com

Niektorí podvodníci sú vynaliezaví a pošlú vám aj dôkazy o svojej totožnosti alebo o pôvode peňazí.

V podvodnej správe vás podvodník žiada, aby ste mu odpísali na e-mail. Môže vás však priamo žiadať aj o to, aby ste klikli na webovú stránku, pomocou ktorej by mala prebehnúť transakcia. V prípade, že by ste mu vyhoveli a klikli na takýto web, dostanete sa na stránku s platobným formulárom. Vyplnenie vašich kompletných platobných údajov (číslo karty, dátum exspirácie, CVV kód), prihlasovacích údajov do internet bankingu a osobných údajov do takého formulára by znamenalo, že buď prídete o svoje peniaze, alebo podvodník zneužije vašu identitu na ďalšie podvodné konanie.

V prípade krádeže vašich peňazí limitujú podvodníka iba limity, ktoré máte nastavené na platobnej karte. V prípade krádeže identity sa môžete stať súčasťou organizovaného zločinu – napríklad prania špinavých peňazí.

Ako sa chrániť?

Najlepší spôsob ochrany je pozornosť. Internet je síce miesto, kde denne klikneme na desiatky alebo stovky linkov a tlačidiel, ale vždy si musíme dávať pozor, kam smerujú. 

Znaky, ktoré prezradia podvodné konanie:

  • E-mail obsahuje odkaz/link, ktorým odkazuje na stránku, kde sa od klienta požaduje zadať údaje platobnej karty.
  • Text e-mailu vyvoláva pocit dôležitosti a naliehavosti, častokrát ide o príbeh, ktorý má pôsobiť na ľudské emócie.
  • Text e-mailu býva písaný zlou štylistikou a gramatikou. Vzhľadom na to, že útočníci sú často medzinárodné skupiny, býva text podvodného e-mailu preložený kostrbato, s gramatickými a inými, napr. štylistickými chybami.
  • Suma výhry/dedičstva/pomoci je neuveriteľne vysoká.

Dobré rady na záver:

  • Nikdy neklikajte na odkazy uvedené v podozrivom e-maile. Ak je v akomkoľvek e-maile uvedený link na stránku, kde od vás vyžadujú nejaké prihlasovacie údaje alebo údaje z platobnej karty, nikdy ich tam nezadávajte.
  • Ak ste už svoje kompletné platobné údaje (číslo karty, dátum exspirácie, CVV kód) podvodníkovi zadali, urýchlene si zablokujte kartu priamo v mobilnej aplikácii Tatra banka, cez Chatbota AdamaTB alebo cez DIALOG Live na bezplatnom čísle *1100.

Poznáte správnu odpoveď?

Prišla vám správa o tom, že ste sa stali výhercom súťaže, ale na prevzatie výhry je potrebné číslo vašej karty, CVV kód a dátum exspirácie…

A
Tieto údaje sú neštandardné a nemali by byť podmienkou výhry v súťaži.
B
Veríte usporiadateľovi súťaže a údaje mu poskytnete.
Správne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.
Neprávne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?