Chráňte svoje údaje na internete

Ako odhaliť podvodníka v online bazári

Predaj a kúpa vecí cez online bazár je moderné a ekologické riešenie, ako dopriať veciam ďalšie využitie. Je šťastie, že v bazári nájdete všetko. Ale nanešťastie, nájdete tam aj podvodníkov.

Ako to vyzerá

Podvodník prejaví záujem o váš tovar alebo vy o podvodníkov tovar. V skutočností má však tento človek záujem o oveľa viac, ako niečo predať či kúpiť – chce vaše údaje z platobnej karty. Či ide o podvod, alebo reálneho záujemcu, spoznáte už podľa tónu komunikácie.

Podvodník bude reagovať rýchlo a znieť naliehavo. O tovar prejaví okamžite záujem, chce ihneď zaplatiť, alebo aby ste zaplatili vy, a poslať kuriéra. Na toto bude však od vás vyžadovať platbu kartou.

Takýto človek vám pošle link a bude od vás chcieť, aby ste v ňom vyplnili údaje z platobnej karty. Ako dôvod vám uvedie, že to je platba za kuriéra, ktorý po váš tovar príde a donesie vám to, čo si myslíte, že kupujete. Pri nákupe na bazároch je vyžiadanie platobnej karty podvodným znakom, ktorý je potrebné všímať si.

Čo sa môže stať

Avšak peniaze ani kuriéra už nikdy neuvidíte. Podvodník získané údaje z vašej platobnej karty použije u akéhokoľvek obchodníka mimo EHP (Európskeho hospodárskeho priestoru), kde nie je vyžadovaná dodatočná autorizácia platby (3D Secure, Google Pay, Apple Pay).

Môže sa tiež stať, že podvodník použije údaje z platobnej karty u obchodníka, ktorý podporuje 3D Secure a na potvrdenie platby si od vás vyžiada bezpečnostný kód. Vy si stále myslíte, že platíte za poštovné a akciu chcete vykonať čo najrýchlejšie. Podvodník sa spolieha na to, že si v autorizačnej SMS/mobilnej aplikácii/Internet bankingu neskontrolujete, že potvrdzuje platbu v inej výške a inému obchodníkovi (nie kuriérskej spoločnosti).

Podvodník vie taktiež použiť údaje na pridanie vašej platobnej karty do svojej Google alebo Apple peňaženky. Dokončenie aktivácie služby je podmienené zadaním bezpečnostného kódu, ktorý si útočník rovnako ako v prípade 3D Secure platby vyžiada od vás. Spolieha sa na to, že si neprečítate celú správu v bezpečnostnej schránke, kde je uvedený bezpečnostný kód, a svoj kód mu odovzdáte.

V prípade plnej spolupráce vás podvodník pripraví o finančné prostriedky, pričom ho limitujú len nastavené denné limity a zostatok na účte.

Čo v takomto prípade robiť?

  • Ak vám pri nákupe v rámci inzertných spoločností niekto pošle link na úhradu platby za daný tovar v komunikácii, ukončite komunikáciu.
  • Preventívne používajte pri platbách na internete jednorazové číslo karty, ktoré si vygenerujete v mobilnej aplikácii Tatra banka. Hoci, ak by ste sa stali obeťou podvodu, stále vám hrozí, že o túto konkrétnu platbu môžete prísť, ochránite sa však pred ďalšími neželanými pohybmi a únikmi peňazí zo svojej karty.
  • Zvyknite si používať denné limity na kartách a push notifikácie v aplikácii – znížite tak finančnú stratu pri nechcenom úniku údajov z karty.
  • Bezpečnostný kód na aktiváciu služby Apple Pay alebo Google Pay nikdy nezadávajte na žiadnej webovej stránke, telefonicky ani do žiadnej aplikácie podobnej platobnej bráne.
  • Ak ste už svoje platobné údaje podvodníkovi zadali, urýchlene si zablokujte kartu priamo v mobilnej aplikácii Tatra banka, cez chatbota Adama alebo cez DIALOG Live na bezplatnom čísle *1100.

Robíme všetko pre vašu digitálnu bezpečnosť.

Poznáte správnu odpoveď?

Na sociálnej sieti vám prišla správa od neznámej osoby, ktorá tvrdí, že pozná vás alebo niekoho z vašej vzdialenej rodiny a potrebuje finančnú pomoc.

A
Na správy od neznámych ľudí s prosbou o pomoc neodpisujete, nahlásite ich.
B
Píšete si s ním/s ňou, kým si nespomeniete, či ich spoznáte.
Správne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.
Neprávne! Ide o jeden z najpopulárnejších podvodov na internete. Na takéto správy nikdy nereagujte.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?