Chráňte svoje údaje na internete

Viac ako zdieľaná cesta autom

Cestovanie môže byť plné nástrah a na prvú môžete naraziť už pri plánovaní cesty. Populárnym spôsobom dopravy je využitie zdieľanej ekonomiky, napríklad si booknete cestu autom do destinácie s niekým, kto tam má namierené tiež a rozdelíte si náklady.

Pozrime sa na to, ako tu pôsobí podvodník a ako sa vyhnúť tomu, aby ste namiesto nákladov na cestu nezdieľali aj oveľa viac. Napríklad údaje zo svojej platobnej karty.

Chcete si objednať cestu napríklad do Prahy, cez vybranú spoločnosť si nájdete šoféra, ktorý tam má tiež namierené a oslovíte ho. Podvodník vás namiesto sprocesovania požiadavky cez danú službu skontaktuje cez inú chatovaciu aplikáciu a navrhne vám vykonať platbu mimo oficiálnej aplikácie. Odôvodní to napríklad tým, že takto to bude pre vás lacnejšie.

Do správy dostanete od podvodníka link s formulárom, kde máte vyplniť číslo karty, dátum exspirácie a CVV kód. Ak by ste tieto informácie s podvodníkom zdieľali, žiadnu jazdu autom už zdieľať nebudete.

Čo sa môže stať

Podvodník získané údaje z vašej platobnej karty použije u akéhokoľvek obchodníka mimo EHP (Európsky hospodársky priestor), kde nie je vyžadovaná dodatočná autorizácia platby (3D Secure, Google Pay, Apple Pay).

Môže sa tiež stať, že podvodník použije údaje z platobnej karty u obchodníka, ktorý podporuje 3D Secure a na potvrdenie platby si od vás vyžiada bezpečnostný kód. Vy si stále myslíte, že platíte za zdieľanú jazdu, a že akciu chce vykonať čo najrýchlejšie. Podvodník sa spolieha na to, že si v autorizačnej SMS/mobilnej aplikácii/Internet bankingu neskontrolujete, že potvrdzuje platbu v inej výške a inému subjektu (nie tej spoločnosti, cez ktorú ste si objednali jazdu).

Podvodník vie taktiež použiť/zneužiť údaje na pridanie platobnej karty, a tak si ich pridá do svojej Google alebo Apple peňaženky. Dokončenie aktivácie služby je podmienené zadaním bezpečnostného kódu, ktorý si útočník rovnako ako v prípade 3D Secure platby vyžiada od vás. Spolieha sa na to, že si neprečítate celú správu v bezpečnostnej schránke, kde je uvedený bezpečnostný kód a kód mu odovzdáte.

V prípade vašej plnej spolupráce vás podvodník pripraví o finančné prostriedky, pričom ho limitujú len nastavené denné limity a zostatok na účte. Podvodník preto použije platobnú kartu na vykonanie vlastných platieb.

Čo v takomto prípade robiť?

  • Ak vám pri nákupe v rámci inzertných spoločností niekto pošle link na úhradu platby za daný tovar v komunikácii, ukončite komunikáciu.
  • Preventívne používajte pri platbách na internete jednorazové číslo karty, ktoré si vygenerujete v mobilnej aplikácii Tatra banka. Hoci, ak by ste sa stali obeťou podvodu, stále vám hrozí, že o túto konkrétnu platbu môžete prísť, ochránite sa však pred ďalšími neželanými pohybmi a únikmi peňazí z vašej karty.
  • Zvyknite si používať denné limity na kartách a push notifikácie v aplikácii – znížite tak finančnú stratu pri nechcenom úniku údajov z karty.
  • Bezpečnostný kód na aktiváciu služby Apple Pay alebo Google Pay nikdy nezadávajte na žiadnej webovej stránke, telefonicky ani do žiadnej aplikácie podobnej platobnej bráne.
  • Ak ste už svoje platobné údaje podvodníkovi zadali, urýchlene si zablokujte kartu priamo v mobilnej aplikácii Tatra banka, cez chatbota Adama alebo cez DIALOG Live na bezplatnom čísle *1100.

Robíme všetko pre vašu digitálnu bezpečnosť.

Poznáte správnu odpoveď?

Čo ak vás kontaktuje niekto s tým, že váš hacknutý počítač ohrozuje dôležitú infraštruktúru štátnych inštitúcií?

A
Okamžite zložíte, pretože volajúci nemá ako vedieť, čo máte v počítači.
B
Musí to byť vážne, mali by ste postupovať podľa inštrukcií, ktoré dostanete.
Správne! Podvodníci sa často maskujú ako členovia dôležitých inštitúcií (napríklad z kriminálnej polície) a snažia sa v obeti vzbudiť strach. Je však nepravdepodobné, že by skutočná kriminálna polícia v takomto prípade kontaktovala ľudí telefonicky.
Neprávne! Podvodníci sa často maskujú ako členovia dôležitých inštitúcií (napríklad z kriminálnej polície) a snažia sa v obeti vzbudiť strach. Je však nepravdepodobné, že by skutočná kriminálna polícia v takomto prípade kontaktovala ľudí telefonicky.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?