1. Životné momenty
 2. /
 3. Bývanie
 4. /
 5. Čo vás čaká po kúpe nehnuteľnosti
 6. /
 7. Udržateľnosť: Rady a tipy, ako žiť ekologickejšie
Publikovaný 28.02.2022

Udržateľnosť: Rady a tipy, ako žiť ekologickejšie

Téma udržateľnosti sa dnes skloňuje vo všetkých oblastiach života. Viete, čo udržateľnosť vôbec znamená a ako pristupovať k bežným činnostiam tak, aby ste šetrili našu planétu? Už malá zmena správania môže mať obrovský vplyv na budúcnosť. Poradíme vám, ako žiť ekologickejšie a správať sa zodpovednejšie k životnému prostrediu.

Udržateľnosť: Rady a tipy, ako žiť ekologickejšie

V článku sa dozviete:

 1. Ako začať žiť udržateľne?
 2. Ako správne triediť a recyklovať odpad?
 3. Ako udržateľný životný štýl šetrí peniaze?
 4. Prečo je dôležité nakupovať rozumne?

Udržateľnosť je obľúbenou témou 

Udržateľný spôsob života znamená správať sa tak, aby sme nežili na úkor budúcich generácií. V aktuálnej situácii, keď sa planéta otepľuje rýchlejšie, ako sme predpokladali, počasie stráca svoj typický charakter a prírodné katastrofy naberajú na sile a dejú sa čoraz častejšie, je zmena nášho správania dôležitá. 

Každý krok, ktorý spravíte, má vplyv na to, ako bude planéta vyzerať v budúcnosti. Preto by ste sa mali zamyslieť nad pôvodom svojich potravín, oblečenia či nad tým, kde končí odpad, ktorý vyprodukujete. 

Vedeli ste, že obyvateľ Slovenska vyprodukoval v roku 2020 priemerne 446 kilogramov komunálneho odpadu? Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky je to o 53 kilogramov viac, ako je priemerná ročná hodnota vyprodukovaného odpadu za predošlých päť rokov (2015 – 2019). Celkovo tak domácnosti na Slovensku vyprodukovali 2,43 milióna ton komunálneho odpadu.

Problémom Slovákov je aj plytvanie potravinami. Priemerný Slovák vyhodí ročne do svojej smetnej nádoby zvyšky jedál či potraviny po dátume spotreby v hodnote 100 až 150 eur, odhaduje pre portál teraz.sk analytička Wood & Company Eva Sadovská.

„Udržateľný životný štýl by som prirovnal k voľbám. Ak si každý povie, že sám nič nezmení, tak zmena nikdy nepríde. Dôležité je, aby si človek sám vstúpil do svedomia. Uvedomil si potrebu zmeny aj v súvislosti s prírodou, ktorá je dnes úplne iná než v minulosti,“ vysvetľuje Sustainability manager Tatra banky Tomáš Kvašňovský.

Čo znamená žiť udržateľne

Udržateľný životný štýl nespočíva len prvoplánovo v ekológii. Nemusíte zmeniť svoj jedálniček a okamžite z neho vylúčiť mäso či začať všade jazdiť na bicykli. Ide predovšetkým o správanie sa pri bežných činnostiach

Každodenné rozhodovanie pri nakupovaní, narábaní s odpadom, starostlivosť o domácnosť, spoločenská zodpovednosť či sociálne otázky – to všetko sú oblasti, pri ktorých by sme sa mali zamyslieť, či niečo z toho, čo dostávame od spoločnosti, sme schopní aj vrátiť. 

Stačí sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť, či naozaj potrebujeme nakupovať tak často a či konzumný spôsob života dokážeme obmedziť. Dôležité je uvedomiť si, že aj malá zmena je krok k lepšej a zdravšej planéte. 

Čo znamená žiť udržateľne

Ako a kde začať s udržateľnosťou

V každodennom živote je veľa spôsobov, ako žiť udržateľne a ekologicky. Stačí sa zamerať na činnosti, ktoré robíte bežne, a nájsť priestor na zlepšenie. Najlepšie je začať postupne – či už sa zameriate na oblasť stravovania, dopravy alebo domácnosti. Nie sú potrebné žiadne radikálne zmeny. Nemusíte okamžite vyhodiť všetky plasty a začať jesť len zeleninu. 

Jedna z drobností, ktoré môžete spraviť, je začať chodiť po schodoch. Nebudete strácať čas čakaním na výťah a spravíte niečo pre svoje zdravie i planétu. 

„Každému, kto chce žiť udržateľnejšie, by som na úvod odporučil knihu Ne/udržateľní od Zuzany Gálovej. Dala v nej dohromady 60 tipov, ako zmeniť svoje každodenné rituály a správať sa zodpovednejšie k životnému prostrediu. Sú to malé kroky – práve také, aké človek dokáže spraviť aj raz za čas. A práve malými krokmi sa dostaneme k lepšiemu bytiu,“ pripomína Tomáš Kvašňovský.

Jedným z najdôležitejších krokov je obmedziť nakupovanie nových či nepotrebných vecí a začať sa zaujímať o recykláciu či opätovné využitie vecí. Pritom ich do svojho života môže zaradiť úplne každý.

Na úvod si pri rôznych činnostiach dávajte otázky, pri ktorých zistíte, že udržateľný život je nielen prospešný pre planétu či pre vás, ale aj jednoduchý. Spýtať sa môžete napríklad: 

 • Naozaj potrebujem túto vec? Využijem ju dostatočne? 
 • Musím sa presunúť na stretnutie autom? 

Ako narábať s odpadom?

Odpad produkuje každý z nás. Je však dôležité upriamiť pozornosť na to, akým spôsobom s ním narábate. Viete, ako ho správne triediť, poznáte možnosti jeho opätovného využitia alebo si lámete hlavu nad tým, kam vyliať olej či vyhodiť batérie? 

Ako správne triediť odpad

Zaujímať sa o životné prostredie je dôležité aj pri triedení odpadu. V každom meste môžu byť separačné nádoby rozdelené odlišne, ale všetko sa dá zistiť na webovej stránke spoločnosti, ktorá sa vo vašom okolí o vývoz odpadu stará

V domácnosti je vhodné umiestniť viacero košov, do ktorých odpad môžete priamo triediť, aby ste to nemuseli robiť pri zberných nádobách. Vo všeobecnosti platí delenie na plasty a plastové výrobky, papier, sklo a komunálny odpad. Viaceré samosprávy už aj na sídliskách zaviedli samostatné kontajnery na bioodpad či konzervy. Ak si nie ste istí, do ktorej nádoby konkrétny odpad patrí, vyhľadajte si na internete podrobné návody. Alebo sa pozrite na značenie na zberných nádobách.

Ako narábať s odpadom?

Ak máte objemnejší odpad alebo elektroodpad, môžete ho bezplatne odovzdať na zbernom dvore v mieste svojho bydliska. Drobný elektroodpad, medzi ktorý patria napríklad fény, holiace strojčeky či elektrické zubné kefky, je možné odovzdať aj priamo v obchode s elektronikou

Recyklujte odpad

Vedeli ste, že váš odpad má v mnohých prípadoch šancu na „nový život“? Suroviny, ktoré sú pre vás už nepotrebné, môže niekto iný ešte využiť. Vďaka triedeniu do správnych nádob dostávajú šancu na opätovné využitie.

Recyklovať odpad dokážete aj v domácich podmienkach. Ani obyčajná káva nemusí skončiť v koši. Môžete ju využiť ako hnojivo na záhrade alebo ako peeling v kozmetike. Zo zvyškov jabĺk môžete zase doma vyrobiť ocot. Stačí, ak ohryzky nakrájate na menšie kúsky, zalejete obyčajným octom a necháte kvasiť.

Cennými môžu byť aj ovocné šupky. Tie z jabĺk môžete použiť na výrobu čaju a citrusové napríklad ako čistiaci prostriedok. Sieťku z citrónov môžete využiť ako drôtenku na špinavý riad a zvyšky zo zeleru, cesnaku alebo zázvoru zase na pestovanie vlastných domácich plodín.

Spodnú časť zeleru odrežete, stačí 7 centimetrov, a vložíte spodnou časťou do misky s vodou. Už po troch dňoch uvidíte prvé zelené výhonky a korene, ktoré po týždni stačí presadiť do substrátu tak, aby trčali len lístky. A o pár týždňov môžete zberať svoju domácu úrodu.

V prípade zázvoru vyberte kus koreňa, ktorý má najviac výbežkov, vložte ho do substrátu výbežkami nahor a pestujte ho v kvetináči. Prvá domáca úroda vás poteší o 4 až 6 mesiacov.

Napríklad na vypestovanie domáceho cesnaku potrebujete len jediný strúčik. Odstráňte spodnú, hnedú časť a umiestnite cesnak do substrátu koreňom nadol. Kvetináč umiestnite na teplé slnečné miesto, a keď cesnak začne vyrastať, odstráňte výhonky. Nechajte ho rásť a v pôde vám vznikne nová cesnaková hlávka.

Kompostovanie v domácnosti

Pre mnohých je predstava kompostovania v domácnosti veľkým strašiakom. Nemusíte však zúfať ani v prípade, že nemáte záhradu, na ktorú by ste mohli umiestniť nádobu. Aj v domácom prostredí môžete kompostovať metódou vermikompostovania, pri ktorej dochádza k rozkladu organického materiálu pomocou kalifornských dážďoviek. Potom už len stačí nájsť vhodné miesto a mať chuť premieňať bioodpad na vermikompost.

Kompostér si môžete kúpiť alebo vyrobiť, rovnako nájdete aj rôzne cenové hladiny, na základe ktorých si určite vyberiete taký, ktorý je pre vás ideálny. Dáte prednosť dizajnovému alebo jednoduchému? Výber je len na vás. Keď už máte kompostér doma, je čas na nákup kalifornských dážďoviek. Predávajú sa samostatne a na internete nájdete mnoho špecializovaných predajní.

Kompostovanie v domácnosti

Nemusíte sa báť zápachu v domácnosti ani iných nepríjemností, ak budete dodržiavať základné pravidlá. Špecializovaný portál Kompostuj.me odporúča dbať na to, aby bolo prostredie vo vermikompostéri materiálovo vyvážené. Pridávaný materiál musí mať správnu veľkosť, ideálne by mal byť menší ako palec na ruke. Tak zabezpečíte, že dážďovky premenia odpad na vermikompost rýchlejšie. Vaši noví domáci miláčikovia potrebujú kŕmenie jeden- až dvakrát týždenne, podľa času založenia a ich množstva. 

Dážďovky si samy dokážu regulovať svoju početnosť na veľkosť kompostéra. Priemerne sa dožívajú 3 až 5 rokov a ich populácia začína od určitého času narastať geometrickým radom. Ak niektoré postupne uhynú, stanú sa súčasťou kompostu a pri premnožení ich môžete predať iným záujemcom, rybárom alebo ich môžete využiť ako doplnkové krmivo pre sliepky či inú hydinu.

Kompostuj.me upozorňuje, že dôležitým faktorom pri vermikompostovaní je aj vlhkosť. Ak je nadmerná, môžete po otvorení vermikompostéru zacítiť zápach. Preto dážďovky neprekrmujte a pridávajte aj suchý uhlíkový materiál, ktorý dobre absorbuje vlhkosť a pochádza z dreva (recyklovaný papier, papierové obaly z vajíčok, prázdne kotúčiky z toaletného papiera). Taktiež nezabúdajte na vzduch, ktorý musí do vermikompostéru prúdiť.

„Dážďovky v byte nesmrdia. Predovšetkým je dôležité dbať na starostlivosť. Ak dodržíte základné pravidlá, nemusíte sa báť ani mušiek. Ja osobne vnímam kompostér aj ako dizajnový a praktický prvok v domácnosti. Má dlhú životnosť, nepretečie a je umiestnený v kuchyni. Taktiež je dôležité udržiavať ho pri správnej teplote. Dážďovky nedávajte na terasu a nevystavujte ich priamemu slnku. Majú rady podmienky, ktoré vyhovujú aj nám. Stačí ich nakŕmiť raz za týždeň. Kŕmte ich tým, čo spotrebujete v kuchyni. Sú perfektným domácim miláčikom, pretože sa o ne netreba nijako špeciálne starať. V krajnom prípade, napríklad ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku, vydržia tri týždne až mesiac bez potravy. Ani sa neodplazia, pretože sú svetloplaché, takže nemusíte mať strach, že sa vám rozlezú po byte,“ vysvetľuje Tomáš Kvašňovský.

Ako pristupovať k problematickému odpadu? 

Nie všetok odpad z domácnosti je možné vyhodiť do separačných nádob či do komunálneho odpadu. Olej, ktorý vám vzniká pri varení, zbierajte do jednej nádoby a odovzdajte na zbernom dvore, na niektorých čerpacích staniciach či v niektorých supermarketoch.

Jedným z problematických druhov odpadu, ktoré domácnosť bežne produkuje, sú batérie. Zbierajte batérie do malého boxu, a keď ich budete mať veľa, odneste ich na miesta, kde majú zberné nádoby na tento druh odpadu, napríklad do najbližšej predajne s elektronikou.

A čo ak máte doma nepoužité lieky, alebo také, ktoré sú už po dátume exspirácie? Nepatria do komunálneho odpadu. Treba ich vrátiť do lekárne, kde ich bezpečne zlikvidujú.

Žiť udržateľne znamená šetriť peniaze

Veľmi príjemným benefitom udržateľnosti je aj úspora peňazí. Pri znížení množstva vecí, ktoré nakupujete, a rozhodovaní sa, či ich naozaj potrebujete, uvidíte v peňaženke viac peňazí.

Nekupujte veci len preto, že si ich môžete dovoliť. Namiesto tretích rovnakých tenisiek investujte napríklad do kurzu fotografovania, ktorý vám môže otvoriť dvere k novým kariérnym príležitostiam. 

„Ak chceme čo najmenej využívať nové prírodné zdroje, tak recyklujme, upcyklujme, zbytočne nekupujme a vzdajme sa konzumného spôsobu života. Vráťme sa k tomu, čo pre naše babky bola bežná prax. Veci z kuchyne neskončili v koši, ale niekde v záhrade či pri sliepkach. Nakupovali do sieťok či látkových alebo kožených tašiek, ktoré si do obchodu priniesli samy. Udržateľnosť je proste návrat ku koreňom a zmena, ktorú pocítite aj v peňaženke,“ doplnil Tomáš Kvašňovský

Rozumné nakupovanie

Konzumný spôsob života a zmena spotrebiteľského správania priniesli aj trend nakupovania vecí, ktoré v mnohých prípadoch nepotrebujete a veľmi rýchlo sa opäť ocitnú na skládkach. 

Nielen pri nákupe potravín si spravte zoznam a nekupujte viac, ako ste schopní za určité obdobie využiť. Zabránite tak zbytočnému plytvaniu a vaša peňaženka aj planéta vám poďakujú.

Uvedomte si, že jednotlivé výrobky pri preprave precestujú viac ako bežný človek počas života. A to sa netýka len oblečenia, obuvi, doplnkov alebo nábytku.

Rozumné nakupovanie

Snažte sa obmedziť konzumné správanie a nekupovať tovar len pre jeho nízku cenu

„Všetci poznáme značky, ktoré sú rýchloobrátkové, produkujú lacný a vo veľkých množstvách predávaný tovar. Avšak vec, ktorej cena môže byť o niečo vyššia, vám aj niekoľkonásobne dlhšie vydrží. Uvažujte preto nad celkovou hodnotou, ktorú výrobok ponúka,“ hovorí z vlastnej skúsenosti Tomáš Kvašňovský.

Konzumovať menej, selektívne a lokálne

Prestížny vedecký časopis Science už v roku 2018 publikoval rozsiahlu štúdiu, ktorá dokazuje, že výroba mäsa je faktor, ktorý vplýva na zmeny podnebia, znečisťovanie krajiny a vodných tokov.

Ekonomická analytička Lenka Buchláková sa pre portál teraz.sk vyjadrila, že každý Slovák skonzumuje za rok priemerne 70 kilogramov mäsa, čím jeho spotreba vzrástla za ostatných 5 rokov o takmer 37 %. Samozrejme, nemusíte mäso z jedálnička vylúčiť úplne. Skúste namiesto konzumácie mäsa každý deň zvážiť jeho vynechanie aspoň 2- či 3-krát za týždeň. Aj malá zmena pomôže našej planéte.

„Aj strukoviny môžete pripraviť veľmi chutne, preto prechod na vegetariánsku stravu nemusí znamenať len nudné šaláty. Postupný odklon od mäsa cez ryby je taktiež veľmi dobrá alternatíva. Preskúmajte alternatívne spôsoby prípravy jedla a aj reštaurácie, ktoré ponúkajú veľmi dobré vegetariánske alternatívy. Výhodou bude nižšia cena, menšia uhlíková stopa a vyššia výživová hodnota z pohľadu príjmu dobrých kalórií,“ vysvetľuje Tomáš Kvašňovský.

Nezabúdajte, že plytvanie jedlom môžete eliminovať aj tak, že si zvyšky odložíte na ďalší deň, alebo si ich zamrazte a skonzumujte, keď napríklad nebudete stíhať variť.

Pri nákupe sa zamerajte aj na pôvod výrobkov. Vedeli ste, že číslo pod čiarovým kódom začínajúce sa číslicami 858 označuje slovenské výrobky? Rovnako upriamte pozornosť na lokálne trhy či farmárov, od ktorých môžete výrobky či dopestované plodiny kupovať priamo z dvora. 

Nákupy na trhoch majú nielen svoje čaro, ale aj mnoho výhod. Lokálne potraviny majú skvelú kvalitu i chuť, nemusia precestovať kontinenty a ich uhlíková stopa je veľmi nízka. K tomu poznáte osobne pestovateľa a pôvod toho, čo máte na stole. V neposlednom rade podporíte lokálnych producentov.

Tip:Špeciálna ponuka Úveru pre modrú planétu

Tip:Špeciálna ponuka Úveru pre modrú planétuTB!

Ak peniaze z úveru použijete na kúpu udržateľného produktu, získate nižšiu sadzbu.

Zistiť viac 

Vyhýbajte sa plastovým obalom

Vo väčšine domácností sa nachádza miesto, na ktorom sa hromadia použité igelitové tašky alebo vrecúška. V obchode si zabalíte každý druh zeleniny samostatne a po príchode domov sa vám odpad len hromadí.

Zamysleli ste sa nad tým, že mnohým produktom už príroda skvelý obal vytvorila? Banán nepotrebuje igelitové vrecúško. Ani iné suroviny netreba baliť do plastu. V supermarketoch kúpite vrecúška, ktoré využijete opakovane. Nezabúdajte ani na vlastnú tašku, ktorú si môžete priniesť do obchodu – ušetríte a zredukujete tak odpad. 

Skvelou alternatívou, ako sa vyhnúť nadmernej produkcii odpadu, sú bezobalové obchody. Hoci môžete mať prvotný strach z nákupu, lebo môžu mať menší výber, nájdete tam kvalitné suroviny, ktoré by ste v supermarkete nekúpili. Ak sa nevyznáte, obsluha vám so všetkým poradí.

Vyhýbajte sa plastovým obalom

Nekupujte, opravujte

Ak sa vám v domácnosti pokazí spotrebič, nemusíte hneď kupovať nový. Preverte si možnosť opravy, ktorá vás v mnohých prípadoch vyjde omnoho lacnejšie ako kúpa nového výrobku. Rovnako nemusíte vyhadzovať veci, ktoré už nepotrebujete. Skúste ich predať a možno spravia radosť novému majiteľovi.

Oblečenie tiež môžete kúpiť z druhej ruky. Existuje množstvo second handov, ktoré už dávno nie sú plné obnosených vecí. Rovnako sa pravidelne konajú swapové akcie, na ktorých si ľudia medzi sebou vymieňajú oblečenie. Určite aj vy máte také, ktoré vám v skrini len zavadzia a nenosíte ho, alebo vám už nesedí. Nájde si nového majiteľa a vy môžete taktiež odísť s novými kúskami do šatníka.

„Second hand nie je skládka odpadu. Nemusíte sa báť ho vyskúšať. Prídete, pozriete, ak sa vám nebude páčiť, nič nekúpite. Minimálne si rozšírite obzor a zistíte, že existujú aj iné možnosti,“ dopĺňa Tomáš Kvašňovský.

Aj nábytok či iné vybavenie do domácnosti si môžete zaobstarať lacnejšie a výhodnejšie, keď nebudú úplne nové. Môžete im vdýchnuť nový život renováciou alebo si ich budete užívať v dobrom stave ešte dlhé roky aj bez zásahu.

Väčšina odevov (až 87 %) sa spaľuje alebo ukladá na skládkach.

Kupujte udržateľnú a férovú módu

Ak kupujete tovar, ktorý má certifikát Fairtrade, znamená to, že ho vyrobila spoločnosť zameraná na udržateľnú výrobu.

Módny priemysel patrí k najväčším znečisťovateľom našej planéty. Každá veľká značka produkuje obrovské množstvo kolekcií za nízke ceny. Zo štúdií Európskeho parlamentu vyplýva, že od roku 1996 sa množstvo odevov zakúpených v Európskej únii zvýšilo o 40 % na osobu. Jedným z dôvodov je aj prudký pokles cien. Každý Európan spotrebuje ročne v priemere takmer 26 a vyhodí približne 11 kilogramov textílií. Väčšina odevov (až 87 %) sa spaľuje alebo ukladá na skládkach, zvyšok sa vyvezie do krajín mimo Európskej únie.

Zamysleli ste sa niekedy aj nad podmienkami, v ktorých oblečenie vzniká? V prípade fast fashion (produkcia oblečenia obchodnými reťazcami vo veľkom množstve) hovoríme o pásovej výrobe, pri ktorej sa nekladie dôraz na kvalitu, tradíciu či udržateľnosť.

Second hand NOSENE, v ktorom nájdete nosené aj upcyklované oblečenie, upozorňuje tiež na negatívny vplyv módneho priemyslu na životné prostredie a neľudské pracovné podmienky jeho zamestnancov. Ich ľudské práva sú podľa NOSENE porušované každodenne. Ich práca nie je dostatočne ohodnotená, nedodržiavajú sa pracovné predpisy a výnimkou nie je ani detská práca. Väčšina podobných fabrík sa nachádza v Ázii, v krajinách ako Bangladéš, India, Indonézia alebo Čína. Pre väčšinu zamestnancov textilného priemyslu v týchto krajinách je jedinou možnosťou, ako si zarobiť a prežiť, byť lacnou pracovnou silou.

Dajte prednosť kvalitnejším a lokálnym výrobkom, ktoré vám vydržia dlho, a znížite tak aj frekvenciu nakupovania.

Veľmi vhodnou možnosťou pri udržateľnom šatníku je tzv. kapsulový šatník, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia v Londýne. Predstavuje systém obliekania založený na správnom kombinovaní jednotlivých kúskov a rozumnom množstve oblečenia. Pozostáva z klasických kúskov čiernej, bielej, sivej, béžovej a námorníckej modrej farby, pričom počet kúskov v šatníku by mal byť okolo štyridsať, vysvetľuje environmentalistka Ivana Maleš pre magazín spoločnosti Curaprox.

A ako by mal takýto šatník vyzerať? Faktory, ktoré šatník ovplyvňujú, sú veľmi individuálne. Je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo skutočne potrebujete a pravidelne nosíte. Dôležitá je aj skutočnosť, akú prácu vykonávate, či máte prísny dress code alebo aké sú vaše záľuby. Práve z dôvodu obrovského množstva činností vo voľnom čase sa do kapsulového šatníka neráta oblečenie na voľný čas, šport či spodná bielizeň, spresňuje Ivana.

Rovnako dôležité je myslieť aj na podnebie, v ktorom žijeme. V našich podmienkach musíme myslieť aj na striedanie ročných období a počet kúskov v šatníku sa tak môže meniť. Hoci je preferované množstvo oblečenia okolo 40 až 50, nemusíte všetko počítať.

Veľmi vhodnou možnosťou pri udržateľnom šatníku je tzv. kapsulový šatník

Čo by mal kapsulový šatník obsahovať?

 • Topy – jednofarebné tričko s krátkym i dlhým rukávom, pásikavé tričko, slávnostný top, biela košeľa, mikina, tielko, rolák, pulóver a kardigan.
 • Vrchná vrstva – kožená (koženková) bunda, trenčkot, parka, kabát, čierne sako, zimná bunda, rifľová bunda.
 • Topánky – biele tenisky, letné sandále, jesenné topánky, zimné topánky, čierne lodičky, mokasíny, šľapky.
 • Šaty – na bežné nosenie, malé čierne (elegantné čierne šaty s dĺžkou po kolená, vhodné na každú príležitosť) a letné.
 • Spodná časť – elegantná a ležérna sukňa, čierne nohavice, letné nohavice, modré rifle, šortky.
 • Doplnky – kabelka do práce, listová kabelka, ruksak, šál, šatka, čiapka a rukavice.

Čo by mal kapsulový šatník obsahovať?

 • Topy – jednofarebné tričko s krátkym i dlhým rukávom, pásikavé tričko, slávnostný top, biela košeľa, mikina, tielko, rolák, pulóver a kardigan.
 • Vrchná vrstva – kožená (koženková) bunda, trenčkot, parka, kabát, čierne sako, zimná bunda, rifľová bunda.
 • Topánky – biele tenisky, letné sandále, jesenné topánky, zimné topánky, čierne lodičky, mokasíny, šľapky.
 • Šaty – na bežné nosenie, malé čierne (elegantné čierne šaty s dĺžkou po kolená, vhodné na každú príležitosť) a letné.
 • Spodná časť – elegantná a ležérna sukňa, čierne nohavice, letné nohavice, modré rifle, šortky.
 • Doplnky – kabelka do práce, listová kabelka, ruksak, šál, šatka, čiapka a rukavice.

Optimálna teplota v obytnej miestnosti je podľa lekárov okolo 21 °C.

Šetrite energiu a vodu

Existujú rôzne alternatívy, ktoré v domácnosti pomáhajú znížiť spotrebu. Vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie, využívajte zelenú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, šetrite vodou, neprekurujte všetky miestnosti v domácnosti a vetrajte pravidelne.

Podľa spoločnosti Immergas je ideálne mať v každej miestnosti samostatne nastavenú teplotu, pričom optimálna teplota v obytnej miestnosti je podľa lekárov okolo 21 °C. V spálni by mala byť teplota najnižšia a v kúpeľni zase najvyššia. Napríklad kuchyňa sa zohrieva aj varením, tak je možné nastaviť teplotu podľa toho, ako často ju využívate a koľko času v nej trávite. Ak nie je možné regulovať teplotu v každej miestnosti, znížte teplotu v domácnosti pred spaním. Pri využívaní podlahového kúrenia teplotu znížte o maximálne 1 až 2 °C, v prípade systému s radiátormi o 3 °C. Znižovať teplotu nezabúdajte ani pri odchode z domu.

Pamätajte aj na pravidelné vetranie. Podľa Immergasu je dôležité mať na mysli, že každý stupeň Celzia navyše znamená o 6 % väčšiu spotrebu energie. Vetranie je veľmi dôležité a platí, že by ste mali vymeniť 25 kubíkov vzduchu na osobu za jednu hodinu. Pravidelným vetraním predídete aj vzniku plesní, vlhnutiu stien či malátnosti a nevoľnosti, ktoré spôsobuje vydýchaný vzduch. Práve z tohto dôvodu vetrajte intenzívne a krátko.

„Aktuálne si už veľa ľudí inštaluje fotovoltické články na strechu a sami si produkujú energiu. Netvrdím, že by sme mali žiť pri sviečkach, ale každý produkt a služba, ktoré nám drancujú peňaženky, majú alebo môžu mať ekologickejšiu alternatívu. Len o nej možno ešte nevieme,“ dodáva Tomáš Kvašňovský.

Priemerná spotreba vody na Slováka je 165 litrov. To je alarmujúce číslo. Prečítajte si tipy odborníkov z Ecoprodukt.sk, ako môžete doma ušetriť:

 • Nezabudnite zastaviť vodu pri čistení zubov. Môžete ušetriť až 6 litrov za minútu.
 • Splachujte len potrebným množstvom vody. Pri každom spláchnutí môžete so šetričom vody ušetriť až 1,2 litra vody, čo je za rok až neuveriteľných 12 000 litrov.
 • Zvážte kúpu úspornej sprchovej hlavice, s ktorou môžete ušetriť až 7 litrov vody za minútu. Pri sprchovaní bežné sprchy využijú 6 až 45 litrov vody za minútu. Úsporná sprchová hlavica vám môže ušetriť až 70 % vody.
 • Investujte do úsporného perlátora, ktorý obmedzí prietok vody a pridá okolitý vzduch do prúdu vody, pričom nemá vplyv na kvalitu a účinnosť umývania. A vy ušetríte až 85 % vody.
 • Neplytvajte ani odpadovou vodou. Stačí ju zbierať do suda a následne použiť na zaliatie záhrady či kvetín.
 • Nainštalujte digitálny prietokomer na meranie prietoku vody. Na displeji sa vám zobrazí aktuálny prietok vody a vy môžete jednoducho analyzovať, kde máte najväčšiu spotrebu.
Priemerná spotreba vody na Slováka je 165 litrov.

Viac ako štvrtina celosvetových emisií skleníkových plynov pochádza z odvetvia dopravy.

Ako cestovať ohľaduplne

Rozhodnutia v oblasti dopravy majú veľký vplyv na našu uhlíkovú stopu. Potvrdila to aj pandémia, ktorá zastavila cestovanie a okamžite ukázala zmeny v prostredí.

Podľa spoločnosti Ipsos viac ako štvrtina celosvetových emisií skleníkových plynov pochádza z odvetvia dopravy. Nielen preto je dôležité sa spýtať, ktorý dopravný prostriedok je vhodný na krátke či dlhšie trasy. Je ekologickejšie cestovanie vlakom, lietadlom alebo autom?

S odpoveďou vám môžu pomôcť viaceré aplikácie a kalkulačky. Veľmi užitočnou môže byť kalkulačka EcoPassenger, ktorú spustila Medzinárodná železničná únia (UIC) v spolupráci s Nemeckým inštitútom pre životné prostredie a energetiku. Kalkulačka na základe najnovších údajov porovnáva spotrebu energie, produkciu emisií CO2 a plynov z lietadiel, automobilov a vlakov v osobnej doprave. Zároveň berie do úvahy aj emisie zo spotreby energie použitej na výrobu paliva či energie, ktorou sú jednotlivé dopravné prostriedky poháňané.

Verejná a zdieľaná doprava

Dostupnosť verejnej dopravy sa zlepšuje, a ak máte možnosť využívať na presuny vlakové alebo autobusové spojenia, prípadne iné prostriedky verejnej dopravy, pomôžete našej planéte. V bežnom živote sa zväčša dá nájsť vhodná alternatíva individuálnej dopravy, ktorá môže zahŕňať aj zdieľanie áut a pomáha planéte.

Zdieľaná doprava predstavuje spoločné využívanie dopravných prostriedkov, čo je nielen ekonomické, ale aj ekologické a šetrné k životnému prostrediu. Ponúka možnosť využitia áut, ktoré sú k dispozícii v rôznych častiach mesta, a nemusíte si robiť starosti s vlastným dopravným prostriedkom. Zaparkujete na určenom mieste a nemusíte riešiť zbytočné starosti s parkovaním. 

Dokonca ani parkovanie vlastného vozidla vo väčších mestách nie je najlacnejšie a vďaka hromadnej či zdieľanej doprave si už nemusíte týmto problémom lámať hlavu.

Niekedy si stačí dať na presun väčšiu časovú rezervu a dostanete sa na miesto ekologicky

Alternatívne spôsoby presunov

V mestách sa čoraz častejšie stretávame aj s novými druhmi dopravy, ktorú je možné využívať na krátke vzdialenosti. Zdieľané kolobežky sú trendom, ktorý rozdeľuje spoločnosť na dva tábory, no sú ideálne na rýchle presuny. 

Skvelý spôsob, ako pomôcť životnému prostrediu, je aj používanie bicykla či longboardu.

Nezabúdajte ani na chôdzu. Krátke vzdialenosti sa dajú zdolať aj po vlastných, čo určite prospeje vášmu zdraviu.

Tip:  Zistite svoje skóre!

Tip:  Zistite svoje skóre!

Urobte si náš rýchly test a zistite, ako ste na tom vo vzťahu k našej planéte a čo by ste prípadne mohli zlepšiť.

Zistiť viac 

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

0/150
* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/po-kupe/udrzatelnost/