1. Blog
  2. /
  3. Ekonomické analýzy
  4. /
  5. Dopady koronakrízy na ekonomiku - časť 1

Dopady koronakrízy na ekonomiku - časť 1

Juraj Valachy | ekonomický analytik Tatra banky Mária Mahútová | Tatra banka a.s. Autori: Juraj Valachy, ekonomický analytik Tatra banky; Mária Mahútová, Tatra banka a.s. | 22.06.2020

Dopady koronakrízy na ekonomiku - časť 1

Porozprávali sme sa s ekonomickým analytikom Jurajom Valachym o tom, aké ekonomické dopady koronakrízy nás čakajú:

V prvej časti rozhovoru sa dozviete:

  • Čo nám hovoria denné nárasty nakazených koronavírusom
  • Príčiny vysokého počtu novo nakazených prípadov v USA a v ostatných častiach sveta
  • Veľkosť prepadu priemyslu a služieb

Ako vyzerá aktuálna situácia ohľadom šírenia koronavírusu?

Zdá sa, že to najhoršie máme za sebou a choroba sa zo Slovenska takmer vytratila.

Čísla sú dobré, pohybujú sa od 0 do 10 nových prípadov denne. Aj v okolitých európskych krajinách je situácia oveľa lepšia než bola pred mesiacom. Celkovo v Európe vidíme veľké zlepšenie.

Aké sú nárasty nakazených koronavírusom?

Na Slovensku aj v Európe pociťujeme optimistickú náladu. Máme pocit, že koronakríza je už takmer za nami a bude lepšie. No v iných častiach sveta to neplatí. Po tom, ako sme v USA videli zábery z vyľudneného New Yorku a pochovávania ľudí do provizórnych hrobov, došlo k miernemu zlepšeniu. Počet nových prípadov však zďaleka neklesol tak ako v Európe. USA má vrchol za sebou, ale počet nových prípadov nejde prudko dole ako u nás a drží sa na úrovni okolo 20 až 25 tisíc nových prípadov denne

Nárasty nakazených koronavírusom v eurozóne

Nárasty nakazených koronavírusom v USA

Aké sú príčiny vysokého počtu novo nakazených prípadov v USA?

Karanténne opatrenia neboli také tvrdé ako u nás. Zároveň, keď si mysleli, že to najhoršie je už za nimi, opatrenia začali rýchlo uvoľňovať. To spôsobilo, že USA nemajú dobré vyhliadky, nehovoriac o protestoch, ktoré aktuálne sledujeme. Tie pravdepodobne urýchlia šírenie choroby.

Čo ostatné časti sveta? 

Horšia situácia, než v USA, je v Južnej Amerike, ktorá dlhodobo podceňovala vírus. Od polovice apríla tu denný nárast počtu prípadov stále stúpa a sú ďaleko od stabilizácie. Situácia v Ázii je o niečo lepšia, ale tiež so stúpajúcou tendenciou počtu nakazených, kde sme do grafu pridali aj Rusko a Turecko. Sú stále v rastúcej fáze. To spôsobilo, že v celosvetovom meradle počet prípadov stále rastie.

Nárasty nakazených koronavírusom vo svete


„My v eurozóne máme objektívne pocit, že to najhoršie je za nami, ale v ostatných častiach sveta to tak nie je.“

Dôležité je uvedomiť si, že ako vírus postupuje po svete, tak vytvára určité nezosynchronizované fázy a ovplyvňuje globálne produkčné cykly. Tie sú charakteristické pre dnešné fungovanie sveta - jedna súčiastka sa vyrobí v Ázii, potom sa prevezie do Južnej Ameriky, následne sa produkt skompletizuje v Indii a predá sa do USA. Vírus tento cyklus komplikuje už relatívne dlho. Nie je to tak, že dnes tu máme vírus a po 2-3 mesiacoch je koniec. Ale tým, že sa šíri postupne do rôznych častí sveta, vytvára problém asynchrónnosti globálneho produkčného cyklu.

Pre nás je najmä dôležité to, čo sa deje v Európe. Ale zároveň mnoho slovenských podnikov exportuje do celého sveta a pre tieto podniky je sledovanie diania vo svete stále dôležité.

Vírus je vo svete prítomný stále. Čo nás čaká?

Vírus sa najskôr objavil v Číne a teraz sledujeme, ako sa z jeho dopadov postupne zviecha. Po tom, ako Čína urobila koncom januára 2020 silné uzavretie ekonomiky, sme my ekonómovia videli prvýkrát čísla, ktoré nám dali informáciu o tom, aký hlboký je pokles a čo asi môžeme čakať. Dovtedy sme si to ani nevedeli predstaviť. 

Vývoj PMI v Číne

Vývoj PMI v Čínezdroj: Macrobond
 

Prepad v priemysle nebol až taký zlý, respektíve bol "len" na úrovni roka 2009. Prepad sektoru služieb však bol v niektorých krajinách až trojnásobne väčší, než v roku 2009. Sektor služieb je pre ekonomiku dôležitejší. Až 70 % ekonomiky tvoria služby, preto bol prepad citeľný z hľadiska celkových čísel. Na druhej strane, tým ako sa obnovuje život v krajine, otvárajú sa reštaurácie a obchody, aj tento sektor má tendenciu opäť sa rýchlo priblížiť pôvodným úrovniam. Vidíme, že Číne trvalo 4 mesiace, kým sa dostala k rastovým úrovniam.

Naopak, priemysel sa zobudil celkom rýchlo a je okolo úrovne, ktorá oddeľuje rast ekonomiky od poklesu.

 

 

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/ekonomicke-analyzy/dopady-koronakrizy-slovensku-svetovu-ekonomiku/