1. Blog
  2. /
  3. Ekonomické analýzy
  4. /
  5. J. Valachy: „Nehospodárna vláda vie narobiť viac škody než Covid-19"

J. Valachy: „Nehospodárna vláda vie narobiť viac škody než Covid-19"

Juraj Valachy | ekonomický analytik Tatra banky Mária Mahútová | Tatra banka a.s. Autori: Juraj Valachy, ekonomický analytik Tatra banky; Mária Mahútová, Tatra banka a.s. | 01.01.2021 | 5 min. čítania

vyhladky na buduci rok

O výhľade na najbližšie mesiace, kedy pôjdu deti do školy, aká bude letná dovolenka a o tom, čo je potrebné urobiť v roku 2021 sme sa porozprávali s Jurajom Valachym, ekonomickým analytikom Tatra banky.

juraj valachy tatra banka

"Naše prognózy o poklese ekonomiky o 6 percent máme platné už od marca a som rád, že sa nenaplnili černejšie scenáre.

Kľúčom pre obnovu rastu roku 2021 je zaočkovanie veľkej časti populácie. To si bude vyžadovať veľmi dobré logistické plánovanie očkovania a zároveň aj schopnosť presvedčiť veľkú časť obyvateľstva, že obavy, ktoré majú dnes ohľadom očkovania, sú zbytočné."

Juraj Valachy

Ahoj Juraj, ako by si zhodnotil uplynulý rok?

Som rád, že ja aj všetci moji blízki sa nenakazili covidom. Takže v rámci okolností vyzerá, že skončí ešte pomerne dobre. Z pohľadu ekonomiky je to trochu komplikovanejšie.

Tak poďme na to

Príchod chladného počasia znamenal, že sme nútene presunuli svoj pracovný a osobný život do vnútra budov a vírus vlastne čakal len na tento moment. Ukázalo sa, že je veľmi infekčný a vláda bola nútená prijať opatrenia, ktorými zavrela reštaurácie a vlastne všetky služby spojené s dlhším pobytom ľudí v uzavretom priestore. No ani to nestačilo a prípady nám stúpajú a nemocnice sa ďalej plnia. Ľudia ťažko zvládajú dlhodobú izoláciu a sú menej opatrní.

Áno, ľudia to zvládajú ťažko. Ale ako to zvláda ekonomika?

Podstatne lepšie ako v prvej vlne. Vtedy sme zavreli všetky obchody a následne sa zavreli ekonomiky prakticky po celom svete. Takže aj keď nemuseli, zavreli sa aj výrobné podniky. To sa dnes nedeje. Priemyselné podniky v USA, Číne a aj v Európe vyrábajú akoby skoro žiadna kríza nebola. No sú tu odvetvia, ktorým sa darí viac a ktorým menej. Darí sa automobilovému či elektrotechnickému priemyslu, no nedarí sa textilnému či strojárskemu priemyslu. Fajn je, že aj krátkodobý výhľad nenaznačuje, že by sa od januára mala situácia zmeniť k horšiemu.

hoteliestvo na slovensku

A čo služby?

Služby, ktoré súvisia s výrobnými podnikmi sú na tom pomerne dobre. Proste, keď sa vyrába, tak treba aj dopravu, robiť údržbu, sú potrebné IT služby a podobne. No služby, ktoré sú naviazané na domácnosti to majú zlé, presnejšie povedané katastrofálne. Tržby reštaurácií sú dnes o 30-40 % nižšie ako pred krízou. Hotely majú dokonca prepad o 60-80 %. Niektoré ďalšie typy prevádzok sú úplne zavreté.

Bohužiaľ, ani vyhliadky pre tieto odvetvia do ďalších mesiacov nie sú dobré. Až do marca-apríla 2021 budú musieť fungovať tak ako dnes - v polovici decembra.

Čo nás čaká po Silvestri?

Napriek tomu, že s očkovaním začne vláda symbolicky ešte pred tohtoročným Silvestrom, tak počas prvých 3-4 mesiacov bude ekonomický a spoločenský život ešte veľmi utlmený. Stále to bude ako na hojdačke, a preto ani neočakávame, že by ekonomika mala rásť. Až s príchodom vakcíny pre širšiu populáciu a s príchodom teplejšieho počasia v počítame postupne s otváraním reštaurácii a s celkovým uvoľňovaním obmedzení. Zhruba do apríla-mája by sa ekonomický život mal viditeľne zlepšovať z mesiaca na mesiac.

Pôjdu teda deti do školy?

Pokiaľ situácia v krajine bude vôbec dovoľovať o tom rozmýšľať, tak áno. No bude to len za cenu pravidelného testovania žiakov a rodičov. Iná alternatíva nebude. Bude potrebných ešte veľa príprav zo strany škôl na zorganizovanie testovania a veľa ochoty a trpezlivosti zo strany rodičov. No je možné, že sa situácia v celej krajine zhorší natoľko, že sa znova školy plošne zavrú. Takže aj tu to bude ako na hojdačke.

A kedy si budeme môcť vydýchnuť?

Ako som už povedal, v teplejších mesiacoch a v čase, keď už budeme mať vakcínou pokrytú aspoň rizikovú populáciu, tak dôjde určite k uvoľneniu pravidiel. Mohlo by to byť už na prelome apríla a mája. Podstatné nebude to, že budeme opäť môcť slobodnejšie žiť, ale že to už bude trvalé. Teda, že na jeseň už nebudeme musieť prijať žiadne závažnejšie reštrikcie.

Pevne verím, že ak všetko pôjde dobre, tak už letné dovolenky budú skoro ako za starých čias. Určité obmedzenia asi ešte budú platiť, no malo by to byť veľmi blízko normálneho stavu. Už sa naozaj teším na more :).

Zostanú trvalé následky krízy v ekonomike?

Na záverečné hodnotenie si budeme musieť počkať. Zatiaľ to však vyzerá tak, že na konci roka 2021 dobehneme úroveň z konca roka 2019. Stratíme dva roky ekonomického rastu, rastu miezd, zamestnanie stále nebude mať 30 tisíc ľudí. Deti sa v tomto období učili (s prižmúrením oka) tak na pol plynu. Ostane nám tu vyšší verejný dlh, ktorý budeme musieť postupne splácať. No keby to naozaj takto dopadlo, lebo hovoríme len o prognózach, tak by to bolo stále veľmi dobré. V takom prípade by trvalé následky v ekonomike neboli veľmi veľké.

Všetko stojí a padá na vakcíne. Je naozaj takým veľkým zlomom?

Ani si nechcem predstaviť, čo za rok by nás čakal bez vakcíny. Účinný liek stále nemáme, takže našou jedinou nádejou je vakcína. Už samotný ultra rýchly vývoj vakcíny je výnimočný a pokiaľ sa ukáže, že vakcína je naozaj účinná, tak môžeme všetci vedcom ruky bozkávať a ďakovať veľkým vládam za podporu vývoja. Bez nej by nás čakal opäť ponurý rok plný ekonomického úpadku.

Doteraz si hovoril o očakávanom vývoji, ktorý bude znamenať postupný návrat do normálu. Čo sa môže pokaziť?

Tak, ako sa stáva aj v bežnom živote, môže sa pokaziť všeličo. Ale problémy sú na to, aby sa riešili.

vakcina

No ohľadom budúceho roka budem pozorne sledovať nasledovné faktory:

  • Disciplína obyvateľov - budeme musieť udržať pomerne silné reštrikcie v ekonomike ešte niekoľko mesiacov. Dúfam, že občania to pochopia a budú ich dodržiavať, inak skolabuje zdravotníctvo a bude veľa zbytočných úmrtí.
  • Zabezpečiť chod nemocníc - budeme musieť udržať ešte dlho nemocnice fungovať na hrane únosnosti. Dúfam, že ministerstvu zdravotníctva sa to podarí.
  • Logisticky zabezpečiť hladké a rýchle zaočkovanie obyvateľstva.
  • Presvedčiť ľudí, že očkovanie je bezpečné a umožní nám všetkým vrátiť sa k normálu.

To, že by niektorá z vakcín bola problémová a muselo by sa s ňou prestať očkovať si radšej ani nepripúšťam.

Dúfam, že ten budúci rok nebude iba o vakcíne?

Nie, práveže to by bolo veľmi zlé, keby vedenie štátu či firiem premrhali rok najprv čakaním a potom tešením sa z normálneho života. Vláda má pred sebou veľmi ťažké úlohy, ktoré budú rozhodovať o tom, či Slovensko bude v ďalších rokoch napredovať alebo nie. Za ostatné roky sme veľmi nenapredovali, skôr sme sa vzďaľovali od západných susedov.

V roku 2021 treba predložiť a implementovať reformný plán pre Next generation EU, z ktorého by sme mali financovať reformy. Tie reformy sú potrebné ako soľ. Zároveň treba predložiť stratégiu, ako v ďalších rokoch znižovať deficit verejných financií – veľmi náročná úloha po odbornej a politickej stránke.

Problémom je deficit verejných financií. Keď odíde kríza, tak by problém mal zmiznúť, či?

Covid zasiahol verejné financie dvojako. Jednak je to cez nižšie daňové a odvodové príjmy, keď pokles ekonomickej aktivity priniesol menší výber daní. Ten by sa mal postupne s nabiehajúcou aktivitou zlepšovať, no stále to bude oproti predkrízovým plánom menej asi o 2 miliardy EUR. Druhým kanálom sú výdavky na pomoc firmám a domácnostiam. Tie už po odznení pandémie nebudú, takže už nebudú zaťažovať rozpočet. Covid výdavky boli na úrovni asi 1.7 miliárd EUR v roku 2020 a v budúcom roku budú zhruba v objeme 1 miliardy EUR.

Kde je teda problém?

Problémom vlastne ani nie je Covid, ale zlé hospodárenie predchádzajúcej vlády. Ukazuje sa, že výdavky rozpočtu boli naplánované absolútne nereálne a navyše aj v čase pred voľbami sa narýchlo poschvaľovali veľké rozdávania peňazí. Nová vláda tiež veľmi neprišla s ozdravnými opatreniami, ale v covidovej kríze by som to ani neodporúčal. Takže nehospodárna vláda vie narobiť viac škody ako Covid.

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/ekonomicke-analyzy/nehospodarna-vlada-vie-narobit-viac-skody-ako-covid-19/