1. Blog
  2. /
  3. Sporenie a investovanie
  4. /
  5. Skutočný príbeh alebo o tom, ako Karol investovaniu neveril

Skutočný príbeh alebo o tom, ako Karol investovaniu neveril

Martin Smrek | vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Autor: Martin Smrek, vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu | 04.03.2020 | 3 min. čítania

Skutočný príbeh alebo o tom, ako Karol investovaniu neveril

Karol nemá ekonomické vzdelanie. Pri našich dlhých rozhovoroch sme vždy mimovoľne skĺzli aj k investičným témam. Nedalo mi vždy z času na čas nenadhodiť niečo z rukáva na tému „ako sa starať o svoje peniaze“, či „aké sú výhody podielových fondov“. Nechcel o tom ani počuť. Až prišiel rok 2007...

V roku 2007 sa Karolovi začalo obzvlášť dariť. Zvýšili mu plat, narodilo sa mu dieťa. Rozprávali sme sa o jeho budúcnosti, o vzdelaní, nákladoch na štúdium, či o tom, ako sa na pripraviť. Táto téma ho zaujala. Žiadne posmešky, začal sa pýtať. Zaujalo ho, keď som mu začal vysvetľovať, že má na svojej strane obrovskú výhodu. A to skutočnosť, že o budúcnosti svojho dieťaťa rozmýšľa už hneď po narodení. Tým si získal na svoju stranu toho najsilnejšieho pomocníka. Čas. Ten v kombinácii s pravidelným investovaním dokáže „zázraky“. Neveríte? Ani Karol neveril.

Sila správneho cieľa

Na (jeho) šťastie nezostal len pri známom „ešte si to rozmyslím, ale určite s tým niečo urobím“, ale naozaj si pravidelné sporenie pre svoje dieťa zriadil. Povedal, že zvládne odkladať 100 EUR mesačne. Vzhľadom k tomu, že plánované použitie peňazí nebude skôr ako o 18 rokov, vysvetlil som mu, že nie je čo riešiť. V takomto prípade sa proste sporí v akciách, ktoré z dlhodobého pohľadu majú najvyšší výnosový potenciál. Vybral som mu Americký akciový fondTB. Karol začal sporiť.

Čas v kombinácii s pravidelným investovaním dokáže zázraky.

Na akciové trhy prišli ťažké časy. Otriasali sa v základoch, najmä na prelome kvartálov 2008 a 2009. Ak by Karol investoval jednorazovo väčšiu sumu, som si istý, že dnes by som o jeho príbehu nepísal. Poklesy na trhoch by neustál a s najväčšou pravdepodobnosťou by v panike urobil to najhoršie, čo sa pri poklesoch urobiť dá. Peniaze by vybral so značnou stratou a s investovaním by bol navždy vysporiadaný.

Na jeho šťastie mal zriadené pravidelné sporenie do akciového fondu. Každý mesiac mu odchádzala rovnaká suma, majetok na sporení postupne rástol. Samozrejme, že vnímal, čo sa deje na trhoch, veď toho boli plné médiá. Ale zobral argumenty, že je len na začiatku dlhej cesty, nemá sa prečo znepokojovať, aj to, že pri poklesoch za svojich 100 EUR dokonca nakupuje stále viac podielov, z čoho bude v budúcnosti benefitovať. Urobil to najdôležitejšie. Vydržal!

Ako je na tom dnes?

 

Od roku 2007 si do svojho sporenia sám poslal 15 500 EUR. Vďaka tomu, že jeho peniaze boli prostredníctvom fondu pravidelne investované do amerických akcií, hodnota jeho sporenia dnes predstavuje viac ako 35 000 EUR.  Už ho nemusí trápiť, z čoho bude financovať budúcnosť svojho syna. Je hrdý, že pred časom urobil správne rozhodnutie. Dnes už Karol o sile investovania nepochybuje, sám ma dopĺňa pri rozhovoroch s ďalšími neveriacimi „Karolmi“, že keby to nezažil na vlastnej koži (peniazoch), tak neuverí.


Napadlo by vám, že pravidelným sporením 100 EUR mesačne sa dá nahromadiť 35 000  EUR?

 

S pravidelným sporením si fondy ohmatal. Sporenie mu pomohlo ustáť aj ťažké časy, keďže mu pomohlo skôr vnímať efekt budovania majetku, ako efekt aktuálnych poklesov. Vďaka pravidelnosti, disciplíne a času dokázal svojou stovkou mesačne naakumulovať majetok, o ktorom, ako sám hovorí, sa mu nikdy ani nesnívalo.

Čo je dôležité: To, čomu kedysi neveril, je dnes pre neho prirodzenou súčasťou starostlivosti o svoje peniaze. Okrem toho, že naďalej sporí prvému dieťaťu, sporí už aj sebe, aj svojej druhorodenej dcérke. Vie, že robí dobre. Naučil sa, že na finančných trhoch sa striedajú rôzne obdobia. Pochopil, že trpezlivosť v kombinácii s chladnou hlavou neprináša ruže, ale výnosy.

Ako sporím ja? 

  • Investujem do globálnych akcií úspešných firiem prostredníctvom Globálneho akciového fondu. To mi pomôže pri dosiahnutí mojich dlhodobých cieľov, ako je rast majetku a zabezpečenie vzdelania mojich detí.
  • Pri poklesoch na trhoch, aké zažívame aj v poslednom období kvôli koronavírusu (Covid-19), neprestávam sporiť. Práve naopak, využívam ich na lacnejšie nakupovanie akcií. Čím lacnejšie akcie nakúpim, tým viac môžem na nich zarobiť.

 

Upozornenie: S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie/skutocny-pribeh-alebo-tom-ako-karol-investovaniu-neveril/