1. Životné momenty
 2. /
 3. Bývanie
 4. /
 5. Ako postupovať pri pôžičke na bývanie
 6. /
 7. Vypočítajte si maximálnu výšku hypotéky
Publikovaný 17.06.2021 / Upravený 28.06.2023

Vypočítajte si maximálnu výšku hypotéky

Kúpa novej nehnuteľnosti je dôležitý okamih, pretože s novým bytom alebo domom si kupujete aj rodinné zázemie a miesto, kam sa budete s radosťou vracať. Keďže väčšina ľudí financuje svoje bývanie hypotekárnym úverom, pripravili sme pre vás prehľad o súčasnom stave a výške hypoték, ako aj online hypotekárnu kalkulačku.

Vypočítajte si maximálnu výšku hypotéky

V článku sa dozviete:

 1. Aká je maximálna hypotéka?
 2. Aká je maximálna dĺžka splácania hypotéky?
 3. Ako si vypočítať úrok a výšku splátky hypotéky?

Pre výpočet úroku a výšky splátky hypotéky nemusíte zadávať žiadne osobné údaje a celý výpočet trvá len pár minút.

Aká je maximálna hypotéka, ktorú môžem dostať?

Maximálna výška hypotéky sa odvíja od viacerých faktorov. Aj keď sa mnoho ľudí domnieva, že výška čistého príjmu domácnosti je najdôležitejší faktor na stanovenie výšky hypotéky, nie je to tak. 

Okrem čistého príjmu závisí výška hypotéky aj od výšky vašich súčasných úverov, maximálnej zadlženosti a, samozrejme, životného minima, ktoré sa nesmie použiť na splátku úveru. 

Maximálna zadlženosť fyzickej osoby nesmie prekročiť 8-násobok jej čistého ročného príjmu, čo znamená, že ak je váš čistý mesačný príjem 1 000 EUR, vaša maximálna miera zadlženia je 96 000 EUR.

Pozor, do tejto sumy sú zahrnuté všetky úvery (spotrebiteľské či kreditná karta), nielen hypotéka.

hypotekarna kalkulacka

Tip: Šetrite svoj čas!

Vypočítajte si mesačnú splátku z pohodlia domu pomocou našej hypotekárnej kalkulačky.

Zistiť viac

Banka ďalej počíta s finančnou rezervou vo výške 40 % z čistej mzdy, ktorá vám okrem životného minima musí zostať na účte. Životné minimum na Slovensku je stanovené zákonom na 268,88 EUR pre jednu plnoletú osobu žijúcu v domácnosti. Pre ďalšiu plnoletú osobu v spoločnej domácnosti je to už len 187,57 EUR a pre zaopatrené či nezaopatrené dieťa 122,77 EUR. 

Aby bol výpočet výšky hypotéky kompletný, započíta sa ešte stress test. Neznamená to, že vám v banke povedia, že vám neschválili žiadosť o hypotéku, a budú zisťovať vašu mieru stresu. Je to len ďalšia malá rezerva pre prípad, že by sa v priebehu času zvýšila úroková sadzba hypotéky. Je to spôsob, ako zistiť, či by aj takáto výška splátky hypotéky bola pre vás stále únosná.

Vzorec na výpočet maximálnej výšky splátky

maximálna splátka nového úveru = ((celkové príjmy žiadateľa – životné minimum žiadateľa)*(1 – povinná rezerva 40 %) – existujúce splátky úverov)) 

Vzorec na výpočet maximálnej výšky splátky

Aká je maximálna dĺžka splácania hypotéky?

Najkratšia možná lehota splatnosti je jeden rok, najdlhšia býva 30 rokov, niektoré banky povoľujú aj 40 rokov. Horná hranica závisí od podmienok konkrétnej banky, ale aj od veku žiadateľa. 

Podmienky získania hypotéky neurčujú len minimálny vek, ale aj ten maximálny. Konkrétny vek nie je stanovený zákonom, líši sa od banky k banke. V mnohých z nich môžete hypotéku splácať maximálne do 65. roku života, respektíve do roku, v ktorom vám vzniká nárok na starobný dôchodok. Všeobecne ale platí, že čím ste starší, tým je nižšia variabilita v počte rokov splácania hypotéky. No a čím kratšie môžete splácať, tým vyššia je následne výška splátky. 

Predčasné splatenie hypotéky

Možnosť splatiť hypotéku máte kedykoľvek, bez ohľadu na vek. To, či budete za predčasné splatenie platiť poplatok, závisí od termínu a výšky predčasného splatenia. Bez poplatku splatíte: 

 • prostredníctvom mimoriadnej splátky v jednej alebo viacerých splátkach jedenkrát mesačne, ak splácaná suma súhrnne nepresiahne 30 % istiny úveru za kalendárny rok,
 • celý úver alebo jeho časť v čase uplynutia doby fixácie úrokovej sadzby.

Ak o predčasné splatenie úveru alebo jeho časti požiadate mimo uvedených termínov, banka si uplatní skutočné náklady súvisiace s predčasným splatením. Maximálna suma týchto nákladov je vo výške 1 % z predčasne splácanej istiny.

Podobne ako iné finančné produkty, aj hypotéky ovplyvnila pandémia, vojna a s nimi spojená rastúca inflácia.

Hypotéka v roku 2022

Podmienky a pravidlá získania hypotéky sa pravidelne menia v závislosti od situácie na finančnom trhu. Podobne ako iné finančné produkty, aj hypotéky ovplyvnila pandémia, vojna a s nimi spojená rastúca inflácia. Z dôvodu inflácie Európska centrálna banka (ECB) zvýšila tzv. základnú úrokovú sadzbu. To hýbe aj cenami hypoték na Slovensku. Ešte koncom minulého roka bol priemerný úrok pod hodnotou 1 %, no aktuálne už naše banky úrokové sadzby zvyšujú. 

Od roku 2022 sa tiež sprísnili podmienky získania hypotéky. Zmenila sa maximálna hodnota výšky splátky úveru. Kým ešte nedávno to bolo 80 % z čistého príjmu po odrátaní životného minima, dnes je to už len 60 %. 

Už od júla 2018 platí, že banky nesmú poskytovať viac ako 90-percentné hypotéky. Takisto sa znižuje podiel úverov nad 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Aktuálne takéto úvery môžu tvoriť len 20 % objemu podpísaných zmlúv v jednom kvartáli. Rátať teda musíte s nutnosťou dofinancovania z vlastných zdrojov.  

Prístup k hypotékam sťažila aj každoročná zmena životného minima, ktoré mierne narástlo. To sa dotklo najmä ľudí s nízkym príjmom. Ťažšie totiž splnia podmienku, že im po odpočítaní splátky a životného minima musí zostať na účte 40 % z čistej mzdy. 

Zdá sa vám to celé komplikované? 

Hypotekárne úvery sú naozaj jedny z najzložitejších a my v Tatra banke od svojich klientov nechceme, aby boli hypotekárnymi špecialistami. Naopak, máme vlastných skúsených hypotekárnych bankárov, ktorí sú pripravení vám pomôcť s vybavením tej najvýhodnejšej hypotéky. 

Ešte predtým však môžete využiť hypotekárneho bankára v online forme. Naša hypotekárna kalkulačka zohľadňuje všetky dôležité aspekty pre naozaj reálny odhad výšky úroku a vašej mesačnej splátky hypotéky. 

Nech sa páči, zadajte výšku úveru a splatnosť v rokoch a orientačný prepočet uvidíte už o chvíľu. 

Požadovaný úver

i
i

Ponuka

Doba fixácie * Úroková sadzba od Mesačná splátka od

Reprezentatívny príklad:
Pri úvere  EUR s úrokovou sadzbou  % p. a., dobou splatnosti v mesiacoch/počte splátok a s jednorazovým poplatkom za úver vo výške  EUR, jednorazovým poplatkom za ohodnotenie nehnuteľnosti vo výške  EUR , jednorazovým poplatkom za kataster  EUR a ročným poistným za poistenie nehnuteľnosti vo výške  EUR predstavuje ročná percentuálna miera nákladov  % pri mesačnej splátke úveru  EUR (výška poslednej splátky úveru je  EUR). Celková suma, ktorú klient uhradí, predstavuje  EUR, pričom pri výpočte úrokov sa vychádza z predpokladu, že všetky mesiace v roku majú 30 dní a kalendárny rok má 360 dní.

Potrebujete poradiť s hypotékou?
Nechajte nám telefónne číslo, zavoláme vám.

 

*Doba fixácie je obdobie počas ktorého banka nezmení jednostranne výšku úrokovej sadzby. V prípade záujmu o fixáciu úrokovej sadzby na celú dobu splatnosti úveru, kontaktujte DIALOG Live *1100

*Doba fixácie je obdobie počas ktorého banka nezmení jednostranne výšku úrokovej sadzby. V prípade záujmu o fixáciu úrokovej sadzby na celú dobu splatnosti úveru, kontaktujte DIALOG Live *1100

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/maximalna-vyska-hypoteky/