1. Životné momenty
  2. /
  3. Ako postupovať pri pôžičke na bývanie
  4. /
  5. Vypočítajte si maximálnu výšku hypotéky

Vypočítajte si maximálnu výšku hypotéky

Pri úvere {loanAmount} EUR s úrokovou sadzbou {loanInterestRate} % p. a., lehotou splatnosti v mesiacoch/počte splátok {loanDurationMonths} a s jednorazovým poplatkom za úver vo výške {loanFee} EUR, jednorazovým poplatkom za ohodnotenie nehnuteľnosti vo výške {ratingFee} EUR, jednorazovým poplatkom za kataster {cadasterFee} EUR a ročným poistným za poistenie nehnuteľnosti vo výške {estateInsurance} EUR predstavuje ročná percentuálna miera nákladov {rpmn} % pri mesačnej splátke úveru {installmentAmount} EUR. Celková suma, ktorú klient uhradí, predstavuje {totalAmount} EUR, pričom pri výpočte úrokov sa vychádza z predpokladu, že všetky mesiace v roku majú 30 dní a kalendárny rok má 360 dní.

V článku sa dozviete

Aktualizované 20. 12. 2021. 

Príjem
Prí
jem

Pre výpočet výšky hypotéky nemusíte zadávať žiadne osobné údaje a celý výpočet trvá len pár minút.

Aká je maximálna hypotéka, ktorú môžem dostať?

Maximálna výška hypotéky sa odvíja od viacerých faktorov. Aj keď mnoho ľudí sa domnieva, že výška čistého príjmu domácnosti je najdôležitejší faktor na stanovenie výšky hypotéky, nie je to tak. 

Okrem čistého príjmu výška hypotéky závisí aj od výšky vašich súčasných úverov, maximálnej zadlženosti a, samozrejme, životného minima, ktoré sa nesmie použiť na splátku úveru. 

Maximálna zadlženosť fyzickej osoby nesmie prekročiť 8-násobok jej čistého ročného príjmu, čo znamená, že ak je váš čistý mesačný príjem 1 000 EUR, vaša maximálna miera zadlženia je 96 000 EUR.

Pozor, do tejto sumy sú zahrnuté všetky úvery (spotrebiteľské či kreditná karta), nielen hypotéka. 

Maximálna zadlženosť fyzickej osoby nesmie prekročiť 8-násobok jej čistého ročného príjmu.
Rezerva
Re
zer
va

zivotne minimum hypoteka

Banka ďalej počíta s finančnou rezervou vo výške 40 % z čistej mzdy, ktorá vám okrem životného minima musí zostať na účte. 

Životné minimum na Slovensku je stanovené zákonom na 218,06 EUR pre jednu plnoletú osobu žijúcu v domácnosti. Pre ďalšiu plnoletú osobu v spoločnej domácnosti je to už len 152,12 EUR a pre zaopatrené či nezaopatrené dieťa 99,56 EUR

Aby bol výpočet výšky hypotéky kompletný, započíta sa ešte stress test vo výške 2 %. Neznamená to, že vám v banke povedia, že vám neschválili žiadosť o hypotéku a budú zisťovať vašu mieru stresu. Je to len ďalšia malá rezerva pre prípad, že by sa v priebehu času zvýšila úroková sadzba hypotéky. Je to spôsob, ako zistiť, či by aj takáto výška splátky hypotéky bola pre vás stále únosná.

Úver
Úver

Zdá sa vám to celé komplikované? 

Hypotekárne úvery sú naozaj jedny z najzložitejších a my v Tatra banke od svojich klientov nechceme, aby boli hypotekárnymi bankármi. Naopak, máme vlastných skúsených hypotekárnych bankárov, ktorí sú pripravení vám pomôcť s vybavením tej najvýhodnejšej hypotéky. 

Ešte predtým však môžete využiť hypotekárneho poradcu v online forme. Naša hypotekárna kalkulačka zohľadňuje všetky dôležité aspekty pre naozaj reálny odhad vašej maximálnej výšky hypotéky. 
Nech sa páči, zadajte niekoľko údajov a orientačný prepočet vašej hypotéky a mesačných splátok uvidíte už o chvíľu. 

Počítajte s finančnou rezervou vo výške 40 % z čistej mzdy, ktorá vám okrem životného minima musí zostať na účte.

Požadovaný úver

i
i

Ponuka

Doba fixácie * Úroková sadzba od Mesačná splátka od

Reprezentatívny príklad:
Pri úvere  EUR s úrokovou sadzbou  % p. a., lehotou splatnosti v mesiacoch/počte splátok a s jednorazovým poplatkom za úver vo výške  EUR, jednorazovým poplatkom za ohodnotenie nehnuteľnosti vo výške  EUR, jednorazovým poplatkom za kataster  EUR a ročným poistným za poistenie nehnuteľnosti vo výške  EUR predstavuje ročná percentuálna miera nákladov  % pri mesačnej splátke úveru  EUR. Celková suma, ktorú klient uhradí, predstavuje  EUR, pričom pri výpočte úrokov sa vychádza z predpokladu, že všetky mesiace v roku majú 30 dní a kalendárny rok má 360 dní.

Potrebujete poradiť s hypotékou?
Nechajte nám telefónne číslo, zavoláme vám.

 

*Doba fixácie je obdobie počas ktorého banka nezmení jednostranne výšku úrokovej sadzby. V prípade záujmu o fixáciu úrokovej sadzby na celú dobu splatnosti úveru, kontaktujte DIALOG Live *1100

Tento výpočet má len informatívny charakter, výška poplatkov za ohodnotenie nehnuteľnosti, katastrálne konanie a výška poistného bola určená z dostupných údajov ako klientmi najčastejšie volená možnosť.

Ponuka pre vás

Výška úveru Úroková sadzba Mesačná splátka Mám záujem

*Doba fixácie je obdobie počas ktorého banka nezmení jednostranne výšku úrokovej sadzby. V prípade záujmu o fixáciu úrokovej sadzby na celú dobu splatnosti úveru, kontaktujte DIALOG Live *1100

Tento výpočet má len informatívny charakter, výška poplatkov za ohodnotenie nehnuteľnosti, katastrálne konanie a výška poistného bola určená z dostupných údajov ako klientmi najčastejšie volená možnosť.

 

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/maximalna-vyska-hypoteky/