1. Životné momenty
  2. /
  3. Rozhodnite sa, kde a v čom chcete bývať

Mesto alebo dedina: Ako nájsť ideálne miesto pre život?

Niekto v tom má jasno odjakživa, iní zvažujú možnosti. Reč je o rozhodovaní sa, kde si zariadiť alebo vybudovať svoj nový domov. Je to rozhodnutie na celý život, a tak je dobré poznať výhody a nevýhody bývania v meste a na dedine.

 

Rozdiely
Roz
diely

V článku sa dozviete

Vidiek
Vi
diek

Výhody bývania na dedine

Pre milovníkov prírody, turistiky, hubárčenia alebo pokojných prechádzok v prírode je život na dedine jednoducho ideálny. Príroda a jej dostupnosť je zároveň jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre život na dedine. 

Životné prostredie na vidieku je celkovo zdravšie a čistejšie ako v meste. Čistota vzduchu je lepšia ako v meste a aj ľudia sa tu o svoje okolie akosi viac starajú. Možno preto, lebo sa cítia viac spätí s okolitým prostredím, než je to v meste. 

1. Čistejšie životné prostredie vidieka je lákadlom aj pre mladé rodiny, ktoré chcú vychovávať svoje deti v pokojnom a zdravom prostredí. 

2. Vlastný pozemok pri dome na vidieku navyše umožňuje dopestovať si svoje ovocie a zeleninu. A domáce je predsa len lepšie ako kupované. 

3. Životné tempo na vidieku je o niečo pomalšie a pokojnejšie ako v meste.

4. Navyše je tu menšia kriminalita a premávka. Nemusíte sa báť pustiť svoje deti na ihrisko aj bez dozoru.

Vlastný pozemok pri dome na vidieku navyše umožňuje dopestovať si svoje ovocie a zeleninu.
Nevýhody
Nevý
hody

vidiek dedina slovensko

Nevýhody vidieckeho bývania

Vzdialené pracovisko a nutnosť dochádzať za prácou bolo a stále je vo veľkej miere každodennou realitou pre väčšinu obyvateľov vidieka.

  • Uplynulý rok v mnohých ohľadoch zmenil nazeranie zamestnávateľov na prácu z domu. Takmer 80 % z nich uvažuje nad rozšírením pracovného času, ktorý by mohli zamestnanci odpracovať v režime home office.

To sa však ani zďaleka netýka všetkých profesií, a keďže na dedinách nie sú také bohaté pracovné príležitosti, veľká časť obyvateľov vidieka musí za prácou stále dochádzať.

1. Rovnaká situácia je aj v prípade zdravotných zariadení, obchodov, škôl a materských škôl. Nie každá obec má vlastnú školu a škôlku a nie každému musí dané zariadenie vyhovovať, a tak mnohým rodičom neostáva nič iné, len každý deň voziť svoje deti tam a späť. 

2. Ak sa rozhodnete pre bývanie na vidieku najmä pre pokojný život bez stresu, dobre zvážte polohu danej obce, inak sa vám môže stať, že váš sen sa premení na nočnú moru počas každodenných dopravných zápch na hlavných ťahoch do mesta. 

3. Dostatočné športové a kultúrne vyžitie je ďalšia vec, v ktorej sa mesto a dedina líšia. Ak nepočítame nedeľné futbalové zápasy miestneho tímu, s častým a rôznorodým spoločenským vyžitím na vidieku nepočítajte.

Satelity
Sate
lity

Nie je vidiek ako vidiek

Všetci poznáme tradičný obraz vidieka. Uprostred obce malý obchod so základnými potravinami a dlhé cestovanie autobusom za prácou či vzdelaním. 

Život v meste a na dedine sa postupne vyrovnáva a už dávno nie je tak odlišný ako kedysi. Vo svete digitalizácie a elektronických obchodov sa dá takmer všetko zohnať online. Navyše nie je nič výnimočné, keď rodina vlastní aj dve autá, takže pravidelné dochádzanie aj niekoľko kilometrov už nie je také obmedzujúce. 

A potom sú tu satelitné mestečká, ktoré mnoho ľudí považuje za vidiecke bývanie. Rozdiel medzi nimi je však diametrálne odlišný. Kým satelitné mestečká boli vybudované podľa určitého plánu na rovných poliach a domy sú tu často ako cez kopirák, dedina si svoju infraštruktúru budovala roky

Nachádza sa tu kostol, malý park, rybník či lesné cestičky na nedeľné prechádzky. Satelitným mestečkám chýba pravá vidiecka atmosféra a sú skôr „vysunutým sídliskom“ než dedinou. 

Satelitné mestečká boli vybudované podľa určitého plánu.
Mesto
Mesto

mesto bratislava byvanie

Život v meste vás udrží v tempe

Mesto bolo odjakživa vnímané ako rušnejšie miesto na život s lepšou vybavenosťou. Nie je problém stretnúť sa s priateľmi na terase obľúbenej reštaurácie aj uprostred pracovného týždňa, máte lepší výber škôl pre svoje deti a takto by sme mohli pokračovať. Otázka je, či majú obyvatelia miest dostatok voľného času na to, aby stihli využiť všetky príležitosti, ktoré im mesto ponúka. 

1. Mestský život je totiž predsa len o niečo rýchlejší ako ten vidiecky. Vo firmách funguje spôsob práce od 9. do 17. hod. alebo aj dlhšie, takže práca vám zhltne takmer celý deň. 

Oproti tomu na vidieku sú ľudia zvyknutí pracovať už od skorého rána, a tak im ostane viac času na rodinu, oddych a koníčky.

2. V meste je, prirodzene, viac pracovných príležitostí a za prácou nemusíte dochádzať tak ďaleko.

3. Každá mestská časť sa väčšinou snaží zabezpečiť svojim obyvateľom čo najlepšiu a najdostupnejšiu občiansku vybavenosť, teda obchody, zdravotné centrá, školy, škôlky, športoviská a centrá voľného času v blízkosti obytných štvrtí a sídlisk. 

4. Mesto ponúka plno príležitostí navštíviť rôzne kultúrne, spoločenské a športové podujatia pre deti aj dospelých. 

V meste to jednoducho viac žije a vy nemusíte upadať do jednotvárneho stereotypu.

Ak túžite po súkromí a nemáte chuť deliť sa o svoje osobné záležitosti so susedmi a celkovo si svoj život radšej užívate pod rúškom anonymity, nasťahujte sa do veľkého mesta. Zažijete presný opak toho, čo je typické pre vidiek, kde sa ľudia viac poznajú a každý každému takpovediac vidí do hrnca.

Ruch
Ruch

Rušné mestá majú aj svoje negatíva

Na Slovensku zatiaľ nemáme veľkomestá, ktoré by sa veľkosťou, počtom obyvateľov a rozvinutosťou podobali na svetové metropoly. To však neznamená, že vás tam nepotrápia neduhy ako smog a znečistené životné prostredie. 

1. Takmer nepretržitým sprievodným javom sú tu zvuky ulice a dopravnej premávky. Hluk a miera znečistenia ovzdušia, samozrejme, závisia od veľkosti mesta, hustoty osídlenia a rozvoja priemyslu. Vidieckemu životnému prostrediu sa však to v meste nikdy nevyrovná.

2. S vyšším počtom obyvateľov rastie aj miera kriminality. V malých obciach ľudia často ani nezamykajú autá. Skúste podobný hazard na parkovisku pred panelákom. 

3. Jeden z dôvodov, pre ktorý sa mnoho ľudí rozhodne pre bývanie v meste, sú vyššie zárobky a fakt, že kvôli tomu nemusia každé ráno dochádzať z ďalekého vidieka. Život v meste je však finančne náročnejší. V porovnaní s vidiekom je tu vyššia cena nájomného, bytov aj služieb.

Ak túžite po súkromí a nemáte chuť deliť sa o svoje osobné záležitosti so susedmi, nasťahujte sa do veľkého mesta.
Rozpočet
Rozpočet

euro bankovky

Rozhodovanie o bývaní ovplyvňujú aj financie

Výhody a preferencie v bývaní sú jedna strana mince. Druhá sú financie, ktoré môžeme alebo sme schopní uvoľniť na nové bývanie. 

Mladé rodiny, ktoré by aj chceli vychovávať svoje deti v rodinnom dome mimo mesta, často zistia, že to nie je také lacné, ako by sa mohlo zdať, ak teda nezdedia pozemok po rodičoch alebo sa nechcú nasťahovať do obce ďaleko od civilizácie.

  • Priemerná cena za meter štvorcový stavebného pozemku sa v roku 2020 pohybovala niekde na úrovni 60 EUR, čo znamená, že za menší 5-árový pozemok zaplatíte 30 000 EUR. 

Keď sa k tomu pripočítajú výdavky spojené s projektom, so stavebným povolením a samotnou výstavbou domu, dostaneme sa na celkom vysokú sumu. 

  • Ceny novostavieb sa v roku 2020 pohybovali niekde na úrovni 1 800 EUR za štvorcový meter, pričom začiatkom roka 2021 majú zatiaľ stúpajúcu tendenciu. 

Kúpa staršieho domu sa môže javiť ako vhodný kompromis, no aj v tomto prípade si k cene samotného domu treba pripočítať sumu potrebnú na rekonštrukciu. 

Pri výstavbe domu sa predpokladá, že budúci majiteľ disponuje dostatočnou finančnou hotovosťou na rozostavanie stavby, čo je jedna z podmienok, aby mohla byť schválená hypotéka na výstavbu domu. 

Hypotéku na byt môžete získať aj bez väčšej sumy vlastných financií, keďže banke môžete ručiť bytom, ktorý kupujete. 

V tomto prípade však nič nejde presne zaškatuľkovať. Cena bytu v centre Bratislavy sa môže vyšplhať na sumu viac ako 400 000 EUR. Rovnako drahý však môže byť dom s veľkým pozemkom pár kilometrov od mesta. 
Všetko závisí od konkrétnej lokality a vašich nárokov na bývanie. To však nič nemení na situácii, že finančné aspekty hrajú dôležitú, ak nie rovno primárnu rolu pri rozhodovaní o novom bývaní. 

Tip
Tip

Mestské byty

Mestské byty sú v tomto smere jednoduchšou a dostupnejšou formou bývania hlavne pre mladých ľudí a rodiny s deťmi.

najomne byty
Porov
nanie
Porov
nanie

Pomer medzi obyvateľmi miest a vidieka sa vyrovnáva

Kým ešte v roku 2000 bolo výrazne viac obyvateľov miest ako dedín, o dvadsať rokov neskôr môžeme pozorovať trend sťahovania sa obyvateľov späť na vidiek

Určite ste si aj vy vo svojom okolí všimli, že novostavby rodinných domov pribúdajú v poslednom období jedna za druhou. 

  • Nárast záujmu o rodinné domy sa začal v roku 2009 a v súčasnosti je podiel rodinných domov v rezidenčnom bývaní 62 %.

Vyrovnáva sa aj počet obyvateľov miest a obcí.

  • V roku 1997 žilo v mestách 57 % slovenského obyvateľstva. 
  • V roku 2019 sa toto percento znížilo na 53 %, a tak sa pomer medzi obyvateľmi miest a vidieka značne vyrovnal.
Môžeme pozorovať trend sťahovania sa obyvateľov späť na vidiek.

Porovnanie rozdielov života v meste a na dedine: 

Mesto Mesto Vidiek Vidiek
+ - + -
Plná občianska vybavenosť Vyššie náklady na život Nižšie náklady na život Horšia občianska vybavenosť
Lepšie pracovné príležitosti Hluk a znečistené životné prostredie Zdravšie a pokojnejšie životné prostredie Málo pracovných príležitostí 
Dobrá infraštruktúra a dostupnosť mestskou dopravou Rýchle životné tempo a menej voľného času Vlastná záhrada a možnosť dopestovať si domáce ovocie a zeleninu Zlá infraštruktúra – kvôli flexibilite je nutné vlastniť auto
Bohaté kultúrne a športové vyžitie Komplikované parkovanie Žiadne problémy s parkovaním Minimálne kultúrne a športové vyžitie
Vyššia miera anonymity Vyššia kriminalita Bezpečie a nízka kriminalita Každý pozná každého – menšia miera súkromia

 

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/mesto-a-dedina-rozdiely/