1. Životné momenty
  2. /
  3. Životné ťažkosti
  4. /
  5. Starostlivosť o blízkych
  6. /
  7. Covid-19 u detí: Tieto situácie by vám nemali uniknúť
Publikovaný 21.05.2020 / Upravený 20.05.2022

Covid-19 u detí: Tieto situácie by vám nemali uniknúť

Podľa doterajších skúseností má covid-19 u detí miernejší priebeh ako u dospelých. Napriek tomu by sme chorobu nemali podceňovať. Poradíme vám, ako rozpoznať príznaky koronavírusu a ako pred ním deti čo najlepšie ochrániť.

Covid-19 u detí: Tieto situácie by vám nemali uniknúť

V článku sa dozviete:

  1. Aké sú príznaky koronavírusu u detí?
  2. Čo robiť ak majú deti s covidom19 ťažší priebeh?
  3. Ako sa pred koronavírusom chrániť?

Pandémiu koronavírusu tu máme už tretí rok. Postupne sa s ňou učíme existovať a pri súčasných mutáciách funguje spoločnosť a tiež školy takmer bez obmedzení. Stále by sme ale mali byť obozretní a pred nákazou chrániť seba aj svoje deti.

Môžu deti dostať covid-19?

Prvá otázka, ktorú si po prepuknutí epidémie položil snáď každý rodič, znela: Môže ochorieť aj moje dieťa? A odpoveď znie: Môže. „Deti sa môžu novým koronavírusom nakaziť rovnako ako dospelí. Rozdiel je v tom, že obidva varianty, aj delta aj omikron, prebiehajú u detí ľahšie,“ potvrdzuje detská lekárka Monika Antošová. 

Zatiaľ však žiadna štúdia nedokázala, prečo to tak je. Vedci sa len domnievajú, že to môže súvisieť s tým, že zdravé detské pľúca neboli dlhodobo vystavované takým škodlivým vplyvom, ako sú fajčenie či znečistené ovzdušie. Majú tak oveľa väčšiu schopnosť regenerácie.

Aké sú príznaky covidu-19 u detí 

Druhá otázka, ktorou sa rodič zaoberá, znie: Aké sú príznaky koronavírusu u detí? „Teraz prevládajúci omikron sa väčšinou prejavuje škriabaním v hrdle, kašľom, miernou únavou a zvýšenou teplotou či horúčkou. U malých detí sú často prítomné príznaky postihnutia tráviaceho traktu - bolesti brucha, hnačka, vracanie,“ vysvetľuje doktorka Antošová. Zároveň dodáva, že „príznaky sú menej výrazné, trvajú kratšie, ale je aj menej dlhodobých komplikácií. Samozrejme, u detí s poruchou imunity, chronicky chorých či dlhodobo liečených to platiť nemusí.“ 

Deti veľmi často nemajú žiadne príznaky covidu-19, no napriek tomu ho môžu ďalej prenášať a ohrozovať ostatných. 

Aké sú príznaky covidu-19 u detí 

Líšia sa príznaky covidu-19 u bábätka a novorodenca?

Covid-19 sa môže vyskytnúť aj u dojčaťa či novorodenca. Hlavne, ak sú nakazení ich rodičia. „U týchto detí nebývajú príznaky veľmi výrazné, prítomná je horúčka, kašeľ, ale deti môžu aj vracať a mať hnačku. Príznaky zvyknú trvať kratšie a mnohí majú aj bezpríznakový priebeh,“ hovorí doktorka Antošová.

Tabuľka príznakov covidu-19 nielen u detí 

Najčastejšie Bežné Zdravé
horúčka   únava vyrážka na pokožke
bolesť hlavy bolesť svalov zápal spojiviek
bolesť hrdla vdýchavičnosť strata čuchu alebo chuti
kašeľ hnačka zimnica
nádcha alebo upchatý nos   vracanie
    farebné zmeny končekov prstov

zdroj: https://korona.gov.sk / Školský semafor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR

Čo robiť, keď dieťa je alebo môže byť pozitívne 

V súvislosti s deťmi a koronavírusom môže nastať niekoľko situácií. U dieťaťa sa objavia príznaky podobné ochoreniu, bolo v kontakte s nakazeným človekom alebo dokonca bolo pozitívne testované. 

Bez ohľadu na to, či máme u dieťaťa podozrenie na covid-19, alebo už je ochorenie potvrdené, je nutná okamžitá izolácia. Ak býva so starými rodičmi alebo chronicky chorým členom rodiny, môže izolácia zachrániť život,“ radí doktorka Antošová.

Inkubačný čas u detí

Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, inkubačný čas covidu-19 u detí aj dospelých je 2 až 14 dní. Dokázaný bol ale aj 27-dňový, teda môže byť aj dlhší. Vo väčšine prípadov je to 5 až 6 dní. 

Najinfekčnejší býva človek, ktorý má klinické príznaky ochorenia. Osoba však vylučuje z tela vírusy, teda je infekčná, už dva dni pred nástupom prvých príznakov.

Aké pravidlá platia pre karanténu detí? 

Karanténa sa riadi rovnakými pravidlami bez ohľadu na to, či ide o dospelého alebo o dieťa. Podľa aktuálne platnej vyhlášky sa izolácia týka každého, teda aj osôb, ktoré sú zaočkované alebo covid-19 prekonali. 

Inkubačný čas u detí

Ako a kde sa testujú deti na covid-19 

V prípade, že máte podozrenie, že by dieťa mohlo mať covid-19, môžete telefonicky kontaktovať vášho detského lekára, ktorý ho pošle na test. Ak má akútne príznaky, bude to okamžite. Keď príznaky nemá, ale len bolo s infikovaným v kontatke, počkáte si pár dní. Ak bolo dieťa s pozitívne testovanou osobou a má príznaky, môžete ho tiež prihlásiť na test cez stránku korona.gov.sk.

O vyšetrenie, napríklad v prípade, že sa chystáte cestovať na miesto, kde sa negatívny test vyžaduje, môžete požiadať aj v súkromných laboratóriách. Tieto testy si hradíte sami. Na testovanie detí na covid-19 nie je vekové obmedzenie. Podmienky si určujú laboratóriá podľa typov testov, ktoré vykonávajú. Pozrieť si ich môžete na stránkach konkrétnych inštitúcií.

Deti sa testujú na covid-19 kloktacími testami, antigénovým aj PCR výterom, ktorý sa u osôb do 10 rokov robí z ústnej časti hltana. Odber je u detí sťažený, preto nie je nevyhnutné vykonávať ho z nosovej časti hltana.

 Testovanie detí na covid-19 v školách

Testovanie detí na covid-19 v školách sa riadi školským semaforom. Žiaci majú možnosť dobrovoľného samotestovania antigénovými samotestami v domácom prostredí. Každý žiak, ktorého rodič o ne prejaví záujem, dostane niekoľko kusov testov. Ich pozitívny výsledok následne rodič nahlasuje škole a detskému lekárovi, ktorý stanoví ďalší postup.

Ako a kde sa testujú deti na covid-19 

Aké pravidlá platia pre karanténu detí? 

Karanténa sa riadi rovnakými pravidlami bez ohľadu na to, či ide o dospelého alebo o dieťa. Podľa aktuálne platnej vyhlášky sa izolácia týka každého, teda aj osôb, ktoré sú zaočkované alebo covid-19 prekonali. 

Karanténa trvá 5 dní od dátumu odobratia pozitívnej vzorky v prípade, že sa počas posledných 24 hodín nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť (rozhoduje o nich ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu). Po jej ukončení musí každá osoba staršia ako 6 rokov nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2. Opatrenie platí aj pre exteriér. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.

Covid-19 u detí: priebeh a liečba 

Aj keď má u detí covid-19 zvyčajne mierny priebeh s dobrými prognózami na vyliečenie, netreba ho podceňovať. Príznaky koronavírusu u detí nie je možné úplne zovšeobecňovať, ani zľahčovať. Ohrozené sú najmä deti, ktoré trpia chronickými ochoreniami, bojujú s rakovinou, prípadne majú niektoré z autoimunitných ochorení.

Je to čisto individuálne, ale u prevažnej väčšiny zdravých detí príznaky ustúpia do piatich dní. Dôležité je ale dieťa sledovať a včas začať liečbu. Zabezpečiť pokojový režim, zvýšiť dávku vitamínov C a D, pridať zinok podľa veku. Deťom starším ako 3 roky môže pomôcť Imunoglukán - výživový doplnok na stimuláciu imunity. A, samozrejme, sledovať a regulovať teplotu bežnými liekmi na to určenými. Je potrebné vedieť, že horúčka nemusí po liekoch klesnúť na 36,9 °C, stačí, ak sa drží pod 38 °C,“ upozorňuje pediatrička Antošová.

Kedy volať záchranku či vyhľadať lekársku pomoc? 

Aj u detí môže mať covid-19 ťažký priebeh. „Za každých okolností je potrebné byť v kontakte s pediatrom, ktorý rodičov usmerní. Ak horúčka trvá dlhšie ako 72 hodín, alebo aj kratšie, ale dieťa je apatické, vracia, netoleruje tekutiny, má hnačku, vyčerpávajúci kašeľ, nemočí, začínajú známky dehydratácie, je ošetrenie v nemocnici nevyhnutné,“ upozorňuje MUDr. Antošová. 

Manuály, ako sledovať a vyznať sa v priebehu covidu-19 u detí, bábätiek či novorodencov, pripravili aj slovenskí detskí lekári. Na stránke „Pediatri deťom“ si podľa veku vyberiete manuál na určenie závažnosti stavu dieťaťa

Kedy volať záchranku či vyhľadať lekársku pomoc? 

Deti po covide-19

Ako hovorí doktorka Antošová, nie je dobré unáhliť sa a poslať nedoliečené dieťa do kolektívu. To platí pri všetkých ochoreniach, nielen pri covide-19.

 „Oslobodenie od telesnej námahy v škole pri príznakovom priebehu sa odporúča 10 dní. Je však potrebné akceptovať aj subjektívny pocit dieťaťa. Ak sa na to necíti, nemali by sme do vyššej fyzickej aktivity tlačiť,“ vysvetľuje.

Zároveň odporúča dieťa sledovať aj v budúcnosti: „U malého percenta detí, ktoré prekonali covid-19, hrozí multiorgánový zápalový syndróm, čo je vážna diagnóza a vyžaduje hospitalizáciu. Myslite na to, ak sa po pár týždňoch po prekonaní ochorenia opäť objaví horúčka, kožné vyrážky, bolesti brucha, zväčšené lymfatické uzliny či slabosť.“

Ako chrániť deti pred covidom-19 

Vírusy, rovnako aj koronavírus, sa šíria kvapôčkovou infekciou. To znamená, že vírus sa nachádza v malých kvapkách, ktoré sa do ovzdušia bežne uvoľňujú pri kašľaní, kýchaní, smrkaní či obyčajnom rozprávaní.

Dospelí si celú situáciu uvedomujú a rôznymi opatreniami sa dokážu chrániť pomerne účinne. Deti, najmä tie najmenšie, si to neuvedomujú vôbec. Preto je veľmi dôležité, aby práve rodičia dbali na ich ochranu a správnu hygienu. V prvom rade by sa mal chrániť rodič sám, pretože je v najužšom kontakte s dieťaťom. Tým mu zároveň ide príkladom, ako sa treba správať,“ hovorí docentka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva.

Ako chrániť deti pred covidom-19 

Ochrane detí pred vírusom napomáha:

  • Dôkladné umývanie rúk. Dohliadnite na to, aby si dieťa umylo ruky vždy po príchode z vonku, pred jedlom aj párkrát počas dňa. Malo by to byť mydlom, pod tečúcou teplou vodou a počas aspoň 30 sekúnd. 
  • Vyvážená a pestrá strava. „Vyvážená skladba jedálnička je podporným faktorom imunity. V strave dieťaťa by preto nemalo chýbať ovocie, surová zelenina, celozrnné pečivo a strukoviny,“ hovorí Jana Hamade.
  • Dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Rodičia vedia, aké je ťažké dosiahnuť, aby deti prijali v strave všetky potrebné vitamíny. Preto je vhodné doplniť ich bežne dostupnými detskými vitamínmi vo forme tabletiek alebo sirupov.
  • Dostatok spánku. Spánok predstavuje proces, počas ktorého dochádza k ozdravným postupom a regenerácii. Čím mladšie deti sú, tým viac spánku potrebujú,“ vysvetľuje docentka.
  • Dobre fungujúci imunitný systém. Len ak má dieťa dobrú imunitu, dokáže sa brániť proti vírusom. Vyššie spomínané opatrenia ju značne podporia. No rodičia by nemali zabúdať ani na to, aby boli deti dostatočne oblečené. Ochorenie totiž môže prepuknúť aj po ľahkom prechladnutí. 
  • Nosenie ochranných pomôcok (rúška). Opatrenie je najmä pri malých deťoch problematické. Len máloktoré totiž vydrží s prekrytým nosom aj ústami. Snažia sa strhnúť si rúško z tváre, stále sa ho dotýkajú a naprávajú si ho. „V čase, keď zúri epidémia, má nosenie rúška u malých detí význam vtedy, ak ho tolerujú počas celého pobytu vonku, nesiahajú si naň rukami. Ak však dochádza k opakovanému kontaktu rúk s rúškom, zvyšuje sa riziko prenosu infekcie.  V tom prípade je lepšie rúško nenosiť vôbec,“ radí Jana Hamade.
  • Pobyt na čerstvom vzduchu. Najlepšie na miestach, kde nedochádza ku kontaktu s inými osobami. Vhodná je prechádzka v lese či bicyklový výlet. Deti by sa nemali zdržiavať vo väčších skupinkách na ihriskách.
  • Karanténa. Úplná izolácia je najlepšie preventívne opatrenie, no je mimoriadne ťažké zostávať s deťmi medzi štyrmi stenami. Skúste však zabrániť tomu, aby sa v čase zhoršenej epidemiologickej situácie stretávali s kamarátmi a von vychádzajte len v nevyhnutných prípadoch.

Deti, covid-19 a škola

Takmer dva roky sa žiaci a študenti vzdelávali predovšetkým na diaľku. Aj v období, keď boli školy otvorené, sa často stávalo, že sa objavil pozitívny prípad a celá trieda sa opäť na čas vrátila k dištančnému vzdelávaniu. 

Od začiatku roka 2022 sa však kompetentní pokúšajú o návrat do normálu. Školy sa už nezatvárajú plošne, ani regionálne, ale zohľadňuje sa situácia v konkrétnej škole. Fungovanie škôl sa od začiatku školského roka 2021/2022 riadi Školským semaforom, manuálom, ktorý usmerňuje všetky druhy škôl. O prípadných zmenách v ňom informujú školy individuálne.

Je definovaný v troch úrovniach – zelenej, oranžovej a červenej. Podľa stupňa ohrozenia sa nezatvára celá škola, dokonca sa ani hneď neprerušuje vyučovanie v triedach (pri výskyte covidu-19 v danej triede). 

Deti, covid-19 a škola

Školský semafor upravuje podmienky karantény 

Aj podľa verzie Školského semafora z konca februára 2022 musia rodičia predložiť „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich dní.

Zmiernili sa však podmienky karantény. Po novom ide do domácej izolácie iba žiak či pedagogický, alebo odborný zamestnanec s pozitívnym výsledkom testu. Tí, ktorí s ním boli v úzkom kontakte, môžu naďalej chodiť do školy, pokiaľ nemajú príznaky covidu-19. Musia však mať 10 dní prekryté horné dýchacie cesty. Žiakom stačí rúško, hoci sa dôrazne odporúča respirátor FFP2, ktorý je ale povinný pre zamestnancov. 

Ak sa pozitívne testovaný človek vyskytne v domácnosti žiaka, žiak zostáva v karanténe. V prípade, že za posledných 180 dní covid-19 prekonal alebo je kompletne zaočkovaný, karanténu absolvovať nemusí. 

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/covid-19-deti/