Komentár k indexu: Rast priemyslu na tohtoročnom maxime

| 09.10.2013

Augustové výsledky rastu slovenského priemyslu výrazne prekvapili. Podľa ŠÚ SR bol medziročný rast 4,4 %, čo bola viac ako dvojnásobná dynamika rastu ako očakával trh. Medzimesačne sa po očistení o sezónne efekty produkcia zvýšila o 0,7 %.


Vďaka efektu celozávodných dovoleniek sa náš predpoklad o niečo rýchlejšieho rastu ako sme videli v júli potvrdil. Tie zamiešali kartami najmä v automobilovom priemysle a kým v júli bol ich príspevok k produkcii -1,5 p.b., v auguste to bolo už +2,1 p.b. Podobne aj dynamika medziročného rastu sa z júlových -4,6 % vyšvihla v auguste na 8 %. Najrýchlejšie, o takmer 30 %, však rástli výrobcovia elektronických zariadení. Za nimi boli s takmer 25 %- ným rastom producenti odevov, textilu a obuvi. Na druhom konci zas boli už tradične výrobcovia farmaceutík s viac ako 40 %- ným medziročným prepadom produkcie.


V susedných krajinách bol vývoj medziročného rastu priemyslu počas prázdninových mesiacov v presne opačnom garde. V Poľsku, Česku aj Maďarsku sme zaznamenali v auguste pokles dynamiky rastu. Ako sme už písali v júlovom komentári, letné mesiace sa zvyknú kvôli jednorazovým efektom dynamikou rastu vymykať bežným mesiacom v roku. V malej ekonomike ako Slovensko to platí dvojnásobne a aj presun dovolenky v jednom veľkom závode môže spôsobiť efekt aký sme videli v auguste. Dokopy sa však letné mesiace dajú hodnotiť pozitívne a náš priemysel by mohol profitovať z oživovania ekonomickej aktivity našich najdôležitejších obchodných partnerov aj v ďalších mesiacoch.


Kontakt pre doplňujúce informácie:

Boris Fojtík
Ekonomický analytik
boris_fojtik@tatrabanka.sk
02/5919 2833

Podobné správy

Nadácia Tatra banky

Nadácia Tatra banky
Inovatívne bankovníctvo

Inovatívne bankovníctvo

Inovatívne bankovníctvo
Ekonomické analýzy

Ekonomické analýzy

Ekonomické analýzy
Nákupy a bývanie

Nákupy a bývanie

Nákupy a bývanie
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/ekonomicke-analyzy/komentar-k-indexu-rast-priemyslu-tohtorocnom-maxime/