1. Blog
  2. /
  3. Inovatívne bankovníctvo
  4. /
  5. Peňaženku pokojne nechajte doma a plaťte mobilom

Peňaženku pokojne nechajte doma a plaťte mobilom

| 26.02.2018 | 1 min. čítania

Peňaženku pokojne nechajte doma a plaťte mobilom

Internet banking v mobile je už bežná vec. O tom, že aj mobilné platby sú stále viac dostupné nás presvedčí technológia HCE. 

Mobilom platíme na Slovensku od roku 2012. Dokonca sme boli prvou krajinou v Európe, ktorá na trh priniesla mobilné platby pre iPhone. Neskôr sa pridali mobilné platby aj pre Android, tieto však boli závislé od konkrétnych mobilných operátorov. Potrebovali sme špeciálnu SIM kartu a mobil s NFC, vďaka ktorým sa dalo platiť mobilom. Aj tu sme sa posunuli ďalej. Dnes už platíme bezkontaktne svojimi mobilmi cez technológiu HCE (Host Card Emulation), vďaka ktorej na mobilné platby konkrétneho mobilného operátora nepotrebujeme. Stačí nám aplikácia MobilePayTB.

Kde zaplatím mobilom

S MobilePay sa dá zaplatiť všade tam, kde akceptujú bezkontaktné platby kartou, keďže v aplikácii sa nachádza zoznam všetkých kariet, ktoré vlastníte. Stačí si vybrať, ktorou kartou chcete platiť, priložiť mobil a o pár sekúnd je zaplatené.

Ako zaplatím mobilom

Používanie aplikácie MobilePay je podobné, ako používanie bezkontaktnej karty. Ak chcete zaplatiť do 20 €, mobil nie je potrebné vôbec odomykať. Stačí podsvietiť displej a priložiť ho k terminálu. Keď chcete uhradiť vyššiu čiastku, otvoríte aplikáciu, zvolíte možnosť PLATBA + PIN, zadáte PIN kód priamo do aplikácie a priložíte zariadenie k terminálu. 

Dáta nepotrebujem

S aplikáciou MobilePayTB platíte bezkontaktne v online aj v offline prostredí. Bez problémov teda zaplatíte aj v zahraničí, bez pripojenia k internetu. Dôležité je poznamenať, že aj v mobile fungujú bezkontaktné platby rovnako, ako v prípade fyzickej platobnej karty, kde je denný kumulatívny limit na platenie bez PIN-u 60 €. Čiže v prípade straty alebo krádeže mobilu nie je možné bezkontaktný limit presiahnuť. 

Bezpečné platby na internete

MobilePayTB okrem bezkontaktného platenia mobilom ponúka aj ďalšie funkcie. Obzvlášť zaujímavou je možnosť vygenerovať si jednorazové číslo karty pre platby na internete, čo robí online nákupy bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Aplikácia obchodníkovi poskytuje len tzv. jednorazový token, teda jednorazové údaje o karte. Tieto sa dajú použiť len na jednu transakciu, čím sa predchádza ich prípadnému zneužitiu. Údaje o vašej plastovej karte sú tak maximálne chránené.

Čo potrebujem na využívanie MobilePayTB

MobilePay aplikácia je prístupná pre všetkých klientov Tatra banky, ktorí majú smartfón s operačným systémom Android minimálne vo verzii 4.0. Pre bezkontaktné platenie je potrebný smartfón s NFC a verziou operačného systému Android 4.4 a vyššou. Táto technológia nie je závislá od mobilného operátora či špeciálnej SIM-ky, ako tomu bolo v minulosti. 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/inovativne-bankovnictvo/penazenku-pokojne-nechajte-doma-platte-mobilom/