1. Blog
  2. /
  3. Investičný komentár
  4. /
  5. 24. marec 2020 pozitívne prepísal históriu akciových trhov

24. marec 2020 pozitívne prepísal históriu akciových trhov

Martin Smrek | vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Autor: Martin Smrek, vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu | 25.03.2020

24. marec 2020 pozitívne prepísal históriu akciových trhov

Počas utorka 24. marca 2020 jeden z hlavných amerických akciových indexov Dow Jones Industrial Average narástol o 11 %, čo predstavuje jeho najväčší jednodňový percentuálny nárast od roku 1933. Akcie rástli aj v Európe.

Nemecký akciový index DAX rovnako vzrástol o 11 % a zaznamenal jeden z najlepších dní vo svojej histórii. Akcie tak reagovali na kroky americkej centrálnej banky spočívajúce v neobmedzenom uvoľňovaní peňazí do obehu, ako aj na pripravovaný balík na podporu ekonomiky USA (v nočných hodinách bola ohlásená dohoda na jeho znení medzi zástupcami americkej exekutívy a senátu).

Finančné trhy sa stále nachádzajú v situácii, keď im absolútne dominujú správy ohľadom šírenia koronavírusu. Investori sa snažia vyhodnotiť dopady všetkých karanténnych opatrení na ekonomiky jednotlivých krajín. Keďže nie je zrejmé, ako dlho to potrvá a kedy sa to zastaví, vytvára to veľa premenných, ktoré sa nedajú ľahko kvantifikovať. To vytvára neistotu, a tým aj volatilitu (kolísanie cien). Je na mieste očakávať, že aktuálna nervozita na finančných trhoch spojená s vysokým kolísaním cien bude pretrvávať minimálne do obdobia, kým sa z krajín najviac postihnutých koronavírusom nezačnú šíriť dobré správy.

Najlepší deň akciového indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1933


Zdroj: https://www.cnbc.com/2020/03/23/dow-futures-up-more-than-200-points-as-senate-debates-over-virus-bill.html 

 

Aké sú pozitíva súčasnej situácie?

Pozitívom je, že aktuálne sme svedkami ohromného globálneho úsilia a boja centrálnych bánk ako aj vlád jednotlivých štátov, ktoré robia všetko preto, aby pomohli zastaviť šírenie pandémie, ako aj podporiť ekonomiku. Vyššie vládne výdavky, nižšie úrokové sadzby a viac peňazí v obehu prinesú svoje ovocie akonáhle sa šírenie vírusu zastaví. Kým sa tak nestane, bude hrať vírus hlavnú úlohu.

Ak bude pokles trvať niekoľko mesiacov, ako tomu prispôsobiť investičné správanie?

Ani takýto mimoriadne turbulentný vývoj nie je dôvodom na to, aby investor menil svoje investičné správanie. Každú investíciu je vždy potrebné zosúladiť s výnosovo-rizikovým profilom klienta. Ideálne je investovať pravidelne, väčšie sumy je vhodné rozkladať na viacero častí, čím človek znižuje riziko nesprávneho načasovania investície. Ideálne je investovať do viacerých typov fondov, spravovaných rôznymi investičnými prístupmi. K tomu treba pridať trpezlivosť a chladnú hlavu v negatívnych obdobiach. Počas nich je dôležité udržať emócie pod kontrolou a pozerať sa na ne skôr ako na investičnú príležitosť.

Ako ďalej?

Treba myslieť na to, že pokles svetových akciových trhov na úrovni 30 % je porovnateľný s priemerným "medvedím” (klesajúcim) trhom na akciách. Veľa negatív je už zahrnutých v aktuálnych cenách a trh očakáva ďalšie negatívne správy. Príde moment, kedy si investori zvyknú na negatívne správy a trh na to prestane reagovať. Je nemožné predpovedať, kde bude dno.

Každý investor, ktorý si je vedomý tejto investičnej príležitosti a chce ju využiť na novú investíciu, zrejme rozmýšľa nad tým, či už toto je najnižšia úroveň a či už trh začne rásť. Či to bude súčasné minimum alebo trh klesne o ďalších 5, 10 alebo 20 % nižšie, pre investora nie je dôležité trafiť dno. Takmer nikdy ho netrafí. Akákoľvek úroveň poklesu odteraz až po potenciálne dno je však z dlhodobého hľadiska mimoriadne atraktívna a v budúcnosti prinesie investorom zaujímavé zhodnotenie.

Rada pre investorov
Finančné trhy sa vždy z každej negatívnej situácie dostali. Je to len otázka času. Najlepšou cestou k úspechu a eliminovaniu zbytočných strát je nepodliehať emóciám a nepredávať panicky. Na negatívne obdobia je skôr potrebné sa pozerať ako na novú investičnú príležitosť (pre časť voľných peňazí).

 

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/24-marec-2020-pozitivne-prepisal-historiu-akciovych-trhov/