Ekonomická aktivita v Európe a USA rastie, pandémia vyvoláva obavy
| 02.11.2020
| 2 min. čítania

Akciové trhy majú za sebou zlý týždeň. Nervozita na finančných trhoch stúpla, dôvodov je viac: rozmach pandémie, blížiace sa prezidentské voľby v USA, či odklad dohody ohľadom stimulov trhom neprospeli.
Za nami je najhorší týždeň od marca tohto roku. Môže za to:
- neustály nárast prípadov koronavírusu,
- stále nevyriešené rozhovory o fiškálnych stimuloch,
- nervozita ohľadom nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA. Ukazovateľ nervozity na akciovom trhu (VIX) vyskočil na najvyššiu úroveň od 15. júna 2020.
Prezidentské voľby v USA sa blížia (3. 11. 2020) a história ukazuje, že sú často sprevádzané zvýšenou volatilitou na finančných trhoch. Podľa prieskumov si bývalý viceprezident Joe Biden drží náskok nad prezidentom Trumpom o viac ako 7 %. Tento náskok sa však od začiatku októbra znížil.
V Európe najväčšie ekonomiky, Francúzsko a Nemecko, vyhlásili lockdown ako nové opatrenie proti neustále sa šíriacemu koronavírusu. Trhy na to reagovali poklesmi.
Vývoj nemeckého akciového indexu DAX v tomto roku

Zdroj: https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=.GDAXI&qsearchterm=dax
Akcie technologických gigantov klesli po tom, čo ich výsledky nepresvedčili investorov
Americké akciové indexy tiež značne poklesli. Hlavné indexy poklesli od 5 % do 6,5 % a zaznamenali tak najhorší týždeň od marca. Nedarilo sa technologickým gigantom, a to najmä v piatok.
- Akcie spoločnosti Apple klesli o 5,6 % po tom, čo technologický gigant vykázal 20 % pokles predaja mobilných telefónov iPhone.
- Amazon klesol o 5,5 % aj po tom, čo ohlásil výborné výsledky v treťom kvartáli.
- Twitter stratil viac ako 21 % po ohlásení rastu nových používateľov, ktorý však nedosiahol očakávania.
- Facebook klesol o 6,3 % kvôli prekvapivému poklesu aktívnych používateľov v USA a Kanade.
Zotavovanie eurozóny sa spomaľuje
Po zasadnutí Európskej centrálnej banky sa ukazuje, že zotavovanie ekonomiky eurozóny sa nečakane rýchlo spomaľuje a stráca svoju dynamiku. Nastavenie menovej politiky sa nezmenilo. K zhoršovaniu krátkodobých vyhliadok prispievajú hlavne stále šírenie koronavírusu a prijímanie nových reštriktívnych opatrení na jeho potlačenie.
Ekonomická aktivita v Európe aj USA rastie, rozmáhajúca sa pandémia však vyvoláva obavy
Za tretí kvartál ekonomická aktivita v Európe vzrástla o 12,7 %, v USA to bolo dokonca o rekordných 33,1 %. V USA tomu prispela vládna koronavírusová pomoc v hodnote viac ako 3 bilióny dolárov, ktorá podporila najmä výdavky spotrebiteľov. Vládne peniaze sú však vyčerpané a rokovanie o novej pomoci v podobe stimulov je odložené až po voľbách, čo vyvoláva nervozitu.
Čo nás čaká?
Kto sa stane novým americkým prezidentom? To je najdôležitejšia otázka najbližšieho obdobia. Odpoveď sa dozvieme už v stredu ráno. Investori budú naďalej pozorne sledovať aj ďalší vývoj šírenia pandémie.
Je relevantné očakávať, že zvýšená nervozita na finančných trhoch bude v najbližšom období pretrvávať.
Tip pre vás:
- Nechajte svoje peniaze pracovať na trhoch. Otvorte si Investičné sporenieTB priamo v mobilnej aplikácii Tatra banka už za 3 minúty a začnite s akoukoľvek sumou.
- Máte 100 % voľnosť. Sami rozhodujete kedy, koľko a ako často.
Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/ekonomicka-aktivita-europe-usa-rastie-pandemia-vyvolava-obavy/