Inflácia v USA vyskočila na 5 %
| 14.06.2021
| 2 min. čítania

Uplynulý týždeň bola pozornosť investorov venovaná hlavne inflačným dátam z USA. Spotrebiteľský cenový index za máj medziročne vystúpil na 5 %, čo je najviac za posledných 13 rokov. Nezamestnanosť v USA naďalej klesá. Európska centrálna banka zlepšila predpoveď rastu pre Eurozónu, svetová banka v tomto roku očakáva rast globálnej ekonomiky o 5,6 %.
Hlavnou udalosťou uplynulého týždňa bolo zverejnenie inflačných dát v USA. Akcie minulý týždeň rástli a smerovali k rekordným úrovniam v USA aj v Európe. Nevyplašili ich ani zverejnené inflačné dáta, ktoré prekročili očakávania a potvrdili výrazné zrýchľovanie inflácie. Investori sa zatiaľ reštriktívnych krokov zo strany centrálnych bánk neobávajú, spoliehajú sa na vyhlásenia, že nárast inflácie je zatiaľ vnímaný ako dočasný.
Hlavné akciové indexy v uplynulom týždni prevažne rástli.
- Dow Jones Industrial Average poklesol o 0,8 %,
- S&P 500 sa zhodnotil o 0,4 % na novú rekordnú úroveň, zaznamenal tretí pozitívny týždeň za sebou,
- Nasdaq Composite vyskočil o 1,9 % a zaznamenal štvrtý pozitívny týždeň za sebou,
- Európsky akciový index Eurostoxx 600 vzrástol o 1 %.
Vývoj akciového indexu S&P 500
Zdroj: https://www.cnbc.com/quotes/.SPX?qsearchterm=, z dňa 11. 06. 2021
Inflácia v USA vzrástla najviac za 13 rokov
- Po aprílovom medziročnom inflačnom raste v USA na úrovni 4,2 % sa netrpezlivo očakával májový report.
- Inflácia v USA v máji medziročne vzrástla viac ako sa očakávalo, a to o 5 %. Ide o najvyšší nárast inflácie od augusta 2008.
- Napriek nepriaznivým inflačným dátam reagovali akcie rastom, v USA aj v Európe.
Nezamestnanosť v USA naďalej klesá
- Počet Američanov, ktorí podali žiadosti o dávky v nezamestnanosti klesol na 376-tisíc, čo je najnižšia úroveň za takmer 15 mesiacov, v porovnaní s očakávaniami trhu na úrovni 370-tisíc.
- Trh práce je naďalej podporovaný širšími ekonomickými uvoľneniami uprostred stáleho poklesu počtu denných prípadov COVID-19 a rýchleho tempa očkovania.
Zasadnutie ECB zmeny neprinieslo, zlepšila sa prognóza rastu pre Eurozónu
- Európska centrálna banka (ECB) ponechala monetárnu politiku na svojom júnovom zasadnutí nezmenenú, podporný program nákupu dlhopisov sa bude zrýchľovať.
- ECB zlepšila svoju predpoveď rastu pre Eurozónu zo 4 % na 4,6 %. Očakáva sa zrýchlenie aktivity v druhej polovici tohto roka.
- Veľkoobchodná inflácia v Nemecku sa v máji 2021 medziročne zvýšila o 9,7 %, čo je najväčší nárast od júla 2008 po aprílovom zvýšení o 7,2 %.
Predpoveď rastu na rok 2021 sa zvýšila
- Svetová banka v utorok aktualizovala svoju predpoveď rastu na rok 2021, keď očakáva rast globálnej ekonomiky o 5,6 %. Svoju prognózu tak oproti januárovej zvýšila o 1,6 %.
- Skupina 20 ekonomík označovaná ako G-20 zaznamenala v prvom kvartáli 2021 návrat rastu hrubého domáceho produktu na predpandemickú úroveň na 3,4 %, avšak medzi krajinami sa objavili značné rozdiely. Najvyšší medziročný rast 18,4 % zaznamenala Čína, zatiaľ čo najvyšší medziročný pokles -6 % zaznamenala Veľká Británia.
- V závere týždňa sa konalo zasadnutie krajín G-7, keď sa vedúci predstavitelia krajín stretli osobne po takmer dvoch rokoch, aby prediskutovali, okrem iného, klimatické zmeny, ekonomiku, pandémiu, technológie a geopolitiku. Lídri krajín G-7 podporili americký návrh zavedenia minimálnej globálnej korporátnej dane na úrovni 15 %. Zároveň prisľúbili poskytnúť rozvojovým krajinám viac ako 1 miliardu dávok vakcín.
Čo nás čaká?
Dvojdňové zasadnutie americkej centrálnej banky bude dominovať tomuto týždňu. Napriek tomu, že sa neočakávajú prekvapenia zo strany centrálnej banky, jej predpovede vo vzťahu k úrokovým sadzbám, inflácii a ekonomike môžu spôsobiť pohyby na finančných trhoch. Výstup zo zasadnutia bude pozorne sledovaný najmä v súvislosti s poslednými „horúcimi“ inflačnými dátami z USA.
Očakáva sa aj zverejnenie niekoľkých ekonomických reportov, vrátane maloobchodných predajov, indexu inflácie cien výrobcov či indexu priemyselnej produkcie.
- Americké aj európske akciové trhy sa nachádzajú blízko historických maxím. Ak už máte skúsenosti s investovaním a plánujete investovať väčšiu sumu, tak je aktuálne pre vás zmysluplné uvažovať o jej rozdelení, napr. na tri časti s trojmesačnými odstupmi, resp. aspoň s vyčkaním na najbližšie väčšie poklesy.
- Ak ste ešte neinvestovali, môže vás zaujať unikátna stratégia nového Konzervatívneho PLUS fonduTB. Stratégia postavená na investovaní do nehnuteľností, akcií či dlhopisov, s postupným kvartálnym navyšovaním podielu akcií z aktuálnej úrovne 5 % až po cielenú úroveň 25 % vás zbaví dilemy či teraz je alebo nie je správny čas na investovanie väčšej sumy.
Tip pre vás:
Efektívny a jednoduchý spôsob ako začať s investovaním predstavuje aj Investičné sporenieTB, vďaka ktorému môžu byť vaše peniaze investované pravidelne na finančných trhoch, bez ohľadu na to, či trhy rastú alebo klesajú, z čoho môžete v budúcnosti benefitovať.
- Navyše, keď si ako náš klient teraz otvoríte Investičné sporenieTB cez mobilnú aplikáciu Tatra banka alebo Internet bankingTB, budete automaticky zaradení do žrebovania o viac ako sto peňažných výhier z možnosťou výhry až 300 EUR. Viac informácií o súťaži.
- Nie ste našim klientom? Stiahnite si aplikáciu Tatra banka, otvorte si bežný účet a začnite s Investičným sporenímTB ešte dnes.
Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/inflacia-usa-vyskocila/