Správy zo Silicon Valley zabrnkali na nervy investorov
| 13.03.2023
| 3 min. čítania

Akcie klesali kvôli šéfovi FED-u aj bankrotu banky zo Silicon Valley. Sledované dáta z amerického trhu práce priniesli zmiešané výsledky, potešilo spomaľovanie rastu miezd.
Akcie majú za sebou nevydarený týždeň. Do poklesov ich najskôr poslal šéf americkej centrálnej banky. Dáta z trhu práce priniesli trochu optimizmu, ale olej do ohňa prilial piatok. Akcie po celom svete klesali po tom, čo americká banka Silicon Valley zaznamenala výrazné straty vo svojom dlhopisovom portfóliu a vyhlásila bankrot, najväčší bankový bankrot od globálnej finančnej krízy.
Hlavné americké akciové indexy tak za minulý týždeň poklesli od 4,4 % do 4,7 %. Index Dow Jones Industrial Average zaznamenal najhoršiu týždennú výkonnosť od júna minulého roka. Európsky akciový index Europe Stoxx 600 poklesol za týždeň o 2,2 %.
Vývoj akciového indexu S&P 500 za posledný rok
Zdroj: https://www.cnbc.com/quotes/.SPX?qsearchterm=s&p, dňa 10. 3. 2023
Šéf FED-u znervóznil investorov
- Šéf americkej centrálnej banky (FED) Jerome Powell v utorok upozornil, že úrokové sadzby pravdepodobne skončia na vyšších úrovniach, ako sa pôvodne očakávalo.
- Zdôraznil, že ak ekonomické dáta preukážu potrebu ďalších reštriktívnych opatrení, FED bude pripravený zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb.
- Powell skonštatoval, že súboj FED-u s infláciou evidentne ešte nie je na konci. Akciové trhy na Powellove vystúpenie reagovali negatívne
Trh práce je stále horúci
- Americká ekonomika mierne spomalila v raste nových pracovných miest vo februári, rast bol však stále nad očakávaniami analytikov.
- Vo februári pribudlo 311 000 nových pracovných miest, čo bolo menej ako v januári (504 000), avšak viac ako očakávaných 225 000.
- Nezamestnanosť vzrástla na 3,6 %, nad očakávanú úroveň 3,4 %.
- Dáta však priniesli aj pozitívny impulz ohľadom inflácie, keď priemerná hodinová mzda medziročne vzrástla o 4,6 % a medzimesačne iba o 0,2 % (analytici očakávali hodnoty 4,8 %, resp. 0,4 %).
- Dáta z trhu práce tak priniesli zmiešané výsledky. Tie pravdepodobne nezmenia plány americkej centrálnej banky, čo sa týka ďalšieho zvyšovania sadzieb. Očakávania analytikov ohľadom najbližšieho zvýšenia o 0,5 % však po dátach z trhu práce klesli na úroveň 50-percentnej pravdepodobnosti.
Bankrot banky zo Silicon Valley vyplašil finančný sektor
- V závere týždňa vyhlásila bankrot Silicon Valley Bank.
- Banka sa zameriavala na požičiavanie start-up firmám. Akonáhle tieto firmy začali vo veľkom vyberať vklady, aby dokázali financovať svoje aktivity v pre nich náročnom prostredí vyšších úrokových sadzieb, banka sa dostala do kapitálových ťažkostí. Bola nútená predať portfólio dlhopisov s výraznou stratou.
- Dobrou správou je, že sa neočakáva, že by sa problémy tejto špecifickej banky mohli rozšíriť do bankového sektora. Portfólio veľkých bánk v USA je oveľa diverzifikovanejšie a veľké banky sú v dobrom finančnom zdraví.
Čo nás čaká
Pozitívny vstup do mesiaca nám dlho nevydržal, uplynulý týždeň zabrnkal na nervy investorov. Pred nami je ďalší rušný týždeň. Ostro sledované budú inflačné dáta z USA, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnia ďalšie smerovanie úrokových sadzieb. Investori budú sledovať aj dáta ohľadom maloobchodného predaja v USA. V Európe sa očakáva, že Európska centrálna banka zvýši úrokové sadzby o ďalších 0,5 %. Čína zverejní dáta ohľadom priemyselnej produkcie, maloobchodu aj trhu práce.
Hlavný americký akciový index S&P 500 sa aktuálne nachádza 19 % od svojho predchádzajúceho maxima. Európsky akciový index Europe Stoxx 600 stráca na posledné maximum 7 %. Práve v nepriaznivých obdobiach, keď sa finančné trhy nachádzajú v určitých poklesoch, môže investor investovať výhodnejšie, za nižšie ceny. Pre potenciálneho investora to predstavuje zaujímavú príležitosť zvýšiť výnosový potenciál svojej investície v stredno- až dlhodobom horizonte.
Či už budú akcie v marci rásť alebo klesať, pravidelné investovanie prostredníctvom Investičného sporeniaTB predstavuje jeden z najlepších tipov ako investovať aj v rozkolísanom období. Jeho popularita na Slovensku v posledných rokoch raketovo stúpa, Slováci už majú takmer 1 000 000 investičných sporení. Stále viac Slovákov si uvedomuje potrebu dopriať svojim peniazom aj výnosový potenciál, aby dokázali v dlhodobom horizonte zachovať ich reálnu hodnotu.
Tip pre vás:
V aktuálnom prostredí môže byť užitočným tipom na zvýšenie výnosového potenciálu zvýšenie pravidelnej platby alebo poslanie mimoriadnej platby do Investičného sporeniaTB.
Pre klientov, ktorí ešte neinvestovali, je práve pravidelné investovanie menších čiastok prostredníctvom Investičného sporeniaTB zaujímavým spôsobom, ako začať s investovaním a dopriať svojim peniazom aj výnosový potenciál.
Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a dokument s kľúčovými informáciami podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a.s. v slovenskom jazyku.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/spravy-zo-sillicon-valley-zabrnkali-nervy-investorov/