1. Blog
  2. /
  3. Investičný komentár
  4. /
  5. USA sa darí lepšie ako Európe

USA sa darí lepšie ako Európe

Michal Gálik | Tatra Asset Management Autor: Michal Gálik, Tatra Asset Management | 24.08.2020 | 1 min. čítania

USA sa darí lepšie ako Európe

Americká ekonomika sa zotavuje, ceny amerických akcií narástli do nových maxím, Tesla a Apple sú stále v kurze.

Obchodná aktivita v USA v auguste stúpla a dosiahla úroveň z úvodu roku 2019. Spoločnosti z výrobného sektora ako aj sektora služieb zaznamenali rast nových objednávok, hoci počet pozitívnych prípadov COVID-19 nezastaviteľne rastie po celej krajine. Pozitívnu náladu nepokazil ani vyšší ako očakávaný počet žiadostí o dávku v nezamestnanosti, ktoré opäť stúpli nad jeden milión za týždeň.

Keďže z Európy prišla minulý týždeň informácia, že ekonomická aktivita nerastie tak rýchlo, ako sa očakávalo, USA získali mierne navrch. Americký dolár posilnil voči euru.

Rekordné americké akciové indexy

Opäť sa prepisovala investičná história. Index S&P 500 vymazal koronavírusové straty a je na nových maximách. Uplynulý týždeň vzrástol o 0,7 %. História je ale bohatšia aj o jeho ďalšiu rekordnú udalosť. Momentálne už vymazaný viac ako 30 %-ný pokles trval iba 33 dní a ide o najkratší medvedí trh, aký sme kedy na S&P 500 videli.

  • Od dna poklesu narástol S&P 500 už o 50 %.
  • Novú rekordnú úroveň dosiahol aj v tomto roku najsilnejší akciový index – technologický Nasdaq, ktorý uplynulý týždeň získal až 3,5 %.
  • Európske akcie naopak za týždeň poklesli, index Eurostoxx 50 skončil nižšie o 1,4 %.

Apple a Tesla lámu rekordy

Akcie spoločnosti Apple, ktorá je súčasťou oboch vyššie spomínaných indexov, rástli a jej trhová hodnota sa dostala už na 2 bilióny dolárov.
V prudkom raste pokračovala hodnota výrobcu elektromobilov Tesla, keď jedna akcia už stojí 2 000 dolárov. Za dva mesiace sa hodnota spoločnosti zdvojnásobila, za posledný rok sa zhodnotila o závratných 828 %.

yhodnotenie akcii apple tesla
zdroj: Tatra Asset Management

Tip pre vás:

  • Nechajte svoje peniaze pracovať na trhoch. Otvorte si Investičné sporenieTB priamo v mobilnej aplikácii Tatra banka už za 3 minúty, s akoukoľvek sumou.
  • Máte 100 % voľnosť. Sami rozhodujete kedy, koľko a ako často.

 

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/usa-dari-lepsie-ako-europe/