Aj výstup na najvyššiu horu sveta začína prvým krokom

| 02.07.2019

Aj výstup na najvyššiu horu sveta začína prvým krokom

Stretávame sa s tým dennodenne. Niekto chce začať cvičiť, iný zdravšie jesť, ďalší sa už niekoľko rokov zaprisaháva, že začne behať. Títo ľudia majú tiež niečo spoločné. Čakajú. Na zajtra, na pozajtra, kým skončí mesiac, kým prestane pršať, kým sa oteplí. Kým skončí ten ťažký projekt, kým budú mať menej práce. Čas plynie a oni nemenia nič. Chýba im to najdôležitejšie. To, čo Reinhold s Petrom dokázali.
Urobiť prvý krok!

So starostlivosťou o osobné financie to nie je inak. Stáva sa mi to často. Pri prednáškach na tému ako sa starať o svoje peniaze, či v rozhovoroch s mojimi známymi častokrát počúvam, ako ich táto téma zaujala, ako s tým chcú niečo spraviť. Ako si chcú upratať príjmy a výdavky. Ako si chcú začať sporiť na lepšiu budúcnosť. Len… teraz im to nevychádza, nevedia sa na to sústrediť, potrebujú riešiť niečo dôležité. Vraj potom sa na to pozrú.

Nepozrú. Výskumníci z University of Scranton prišli so zistením, že viac ako 92 % ľudí nikdy nesplní svoje predsavzatia. Dôležitejšie ako skúmanie dôvodov neúspechu, je odhalenie toho, čo sa skrýva za úspechom zvyšných 8 %. Ide o dve dôležité pravidlá:

1. Stanovte si ciele.
Ciele musia byť dostatočne špecifické, musia byť výzvou, no nesmú byť príliš tvrdé. Ak som ešte nikdy neliezol v horách, dať si za cieľ vystúpiť na Mount Everest bude síce vzletné, ale nereálne a nezmyselné. Ale čo tak začať výstupom na Javorník? A potom nech príde Vtáčnik či Veľký Kriváň.

Pri vlastných financiách je to obdobné. Snívať o tom, že si nasporím milión je krásne, len nereálne. Čo tak si dať realistickejšie ciele? Nasporiť 5 či 10 tisíc eur počas piatich rokov? Zvládnem si mesačne odkladať 75 či 150 eur? Ak áno, super. Ak nie, nevadí, aj tak začnem. Pokojne s menšou sumou a keď si budem môcť dovoliť viac, tak ju zvýšim.

2. Začnite.
Nie zajtra, nie pozajtra, ale tu a teraz. Začať sporiť nikdy nebolo jednoduchšie.
 

 


V Internet bankinguTB si viete otvoriť sporenie rýchlo a jednoducho. Namodelovať a upraviť si ho môžete podľa vlastných predstáv.

 

Nemôžeme zmeniť minulosť, môžeme však zmeniť budúcnosť. Tá sa skladá z každodenných výziev, ktoré sú pred nami. Začnime prvým krokom. Na akú vysokú horu sa nakoniec dostaneme, to ukáže čas. Mimochodom, práve čas je najlepším priateľom každého investora.

Autor: Martin Smrek, vedúci oddelenia produkt manažmentu TAM

Podobné správy

Inovatívne bankovníctvo

Inovatívne bankovníctvo

Ekonomické analýzy

Ekonomické analýzy

Nákupy a bývanie

Nákupy a bývanie

Ekonomické analýzy

Mesačník: December 2012
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie-dochodok/aj-vystup-na-najvyssiu-horu-sveta-zacina-prvym-krokom/