1. Blog
  2. /
  3. Sporenie a investovanie
  4. /
  5. Ako nenechať minulosť ničiť vašu budúcnosť

Ako nenechať minulosť ničiť vašu budúcnosť

Dominika Brtková | Tatra Asset Management Autor: Dominika Brtková, Tatra Asset Management | 15.06.2021 | 2 min. čítania

inflacia zhodnotenie penazi sporenie investovanie

Koľkokrát ste si v živote povedali „keby som to len nespravil“ alebo „keby som sa vtedy zachoval inak, nemuselo by to takto dopadnúť“? Rokmi naberáme skúsenosti, učíme sa prevažne na vlastných chybách a nechceme zažiť negatívnu situáciu dvakrát po sebe.

Čo môžeme robiť, aby naše minulé rozhodnutia negatívne neovplyvňovali budúcnosť?

Myslieť dopredu

V dnešnej uponáhľanej dobe má len málo ľudí čas na to, aby sa zastavilo, nadýchlo a premýšľalo s jasnou hlavou čo bude o 5-10 rokov. Práca nás núti byť čoraz viac produktívnejšími, vzdelanejšími a rýchlejšími v našich rozhodnutiach a to si so sebou berieme aj do súkromného života. Mladí ľudia sú tak zahltení prežívaním súčasnosti, udržaním si aktuálnej práce, že na myšlienky o budúcnosti ostáva len veľmi málo času.

Pri každom našom rozhodnutí by sme sa mali pozastaviť a zamyslieť sa nad tým, ako nás ovplyvní v budúcnosti. To sa však ľahšie povie ako urobí. No ak si nájdeme čas a trpezlivosť prehodnocovať naše rozhodnutie, budúce ja sa nám určite poďakuje.

Užívať si prítomnosť alebo odkladať na budúcnosť?

To je dilema, ktorej čelí nejeden pracujúci človek. Mali by sme vedieť praktizovať oboje v rozumnej miere. Pri šetrení na budúcnosť si mnohí predstavia odkladať si z každej výplaty určitú sumu peňazí na bežný či sporiaci účet, ktorých sa nedotknú až kým ich nebude treba. To však nie je najlepší spôsob, ako si sporiť, pretože o pár rokov nasporené peniaze už nebudú mať tú istú hodnotu

Inflácia kradne peniaze

Rastúca inflácia je v súčasnosti čoraz aktuálnejšou témou. Ľudia na celom svete si každým rokom môžu kúpiť za svoje financie na bežnom účte čoraz menej. Všeobecnému rastu cien sa nevyhneme, ale môžeme myslieť dopredu a šetriť tak, aby ani inflácia nekradla z našich peňazí. 

Existuje liek na infláciu? 

Dobrým spôsobom je investovanie. Ak svoje peniaze investujete, môžu pracovať za vás, zarábať a zhodnocovať sa na finančných trhoch a nepodľahnú tak inflácii. V budúcnosti sa navýšia a vy tak nestratíte z pôvodnej hodnoty. Naopak, ešte aj zarobíte

Investičné sporenie je najjednoduchší spôsob ako začať s investovaním, pretože investovať môžu nie len odborníci, ale ktokoľvek. Práve vďaka investičnému sporeniu, v ktorom investujete do podielových fondov, dokážete zvládnuť každú situáciu v budúcnosti. Vďaka našetreným peniazom môžete v budúcnosti zrealizovať to, na čo by vám v minulosti ani nenapadlo, že budete potrebovať financie.

Ak si otvoríte Investičné sporenieTB teraz, vaše budúce ja sa vám určite poďakuje. Navyše do 20. júna 2021 máte u nás šancu vyhrať až 300 EUR a viac ako sto peňažných výhier. 

Prečítajte si viac o Investičnom sporeníTB a prebiehajúcej súťaži.

 

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie/ako-nenechat-minulost-nicit-vasu-buducnost/