Ako využiť poklesy na finančných trhoch vo svoj prospech

Martin Smrek | Tatra Asset Management Autor: Martin Smrek, Tatra Asset Management | 30.04.2020 | 2 min. čítania

Ako využiť poklesy na finančných trhoch vo svoj prospech

Finančné trhy začali klesať kvôli nervozite z koronavírusu, negatívnych správ nie je málo a vy si hovoríte, že investovať teraz, v poklese, je nezmysel. Pre ľudí, ktorí ešte nemajú zainvestované peniaze, je to však výborná správa.

Máte radi nižšie ceny?

Plánujete kúpu práčky alebo televízora a v obchode vidíte na vybranom tovare cenovku s označením „- 20 %“. Ako sa zachováte? Budete rozmýšľať nad tým, či teraz je ten správny čas, či cena tovaru nemôže klesnúť ešte nižšie? Alebo túto príležitosť využijete a uskutočníte dobrú kúpu?

Dajú sa nižšie ceny využiť aj pri investovaní?

Investovanie sa môže navonok zdať ako zložité, princípy na jeho úspešné zvládnutie sú však úplne jednoduché. Využívanie nižších cien je jedným z nich - presne tak, ako v obchodoch. Investovať má väčší zmysel práve vtedy, keď sú finančné trhy v poklesoch. Samozrejme, ak je na trhoch nervozita, nikdy neviete, či už trhy našli svoje dno. Viete však, že investujete pri výrazne nižších cenách ako predtým.

Prečo začať teraz?

Čakali by ste pri práčke, ktorej cena poklesla o 20 % na ďalší pokles ceny, alebo by ste sa báli, že vám táto príležitosť ujde a cena opäť narastie? Čakanie na ideálnu príležitosť môže byť nekonečné. Spravidla býva spojené s množstvom príležitostí unikajúcich medzi prstami.

Za posledných 70 rokov sme mali na finančných trhoch len niekoľko väčších poklesov, ako je ten súčasný. Všetky z nich vytvorili príležitosť na mimoriadne výnosy v horizonte 5 až 7 rokov. Finančné trhy sa vždy z každej krízy dostali, je to len otázka času.

Ako začať?

Výhodou Podielových fondovTB je, že začať môžete investovať aj s malou sumou. Kto si v tomto prostredí otvorí sporenie do Podielových fondovTB, prípadne investuje časť zo svojich voľných úspor, z pohľadu rastu svojho majetku v strednodobom horizonte urobí správny krok.

Investujte pravidelne. Je to najlepší spôsob, ako dlhodobo úspešne vstupovať na finančné trhy. Vaše peniaze sa vám v budúcnosti poďakujú.

Začnite s investičným sporením už dnes. V priebehu niekoľkých rokov tak môžete zhodnotiť svoje peniaze, ktoré by sa vám inak na bežnom účte neúročili a strácali by reálnu hodnotu vplyvom inflácie.

Svoje nové investičné sporenie do Podielových fondovTB si môžete jednoducho otvoriť v Internet bankinguTB

 

 

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie/ako-vyuzit-poklesy-financnych-trhoch-vo-svoj-prospech/