1. Blog
  2. /
  3. Sporenie a investovanie
  4. /
  5. Ako využiť poklesy na finančných trhoch

Ako využiť poklesy na finančných trhoch

Martin Smrek | vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Autor: Martin Smrek, vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu | 29.05.2020 | 2 min. čítania

Ako využiť poklesy na finančných trhoch

Finančné trhy začali v marci klesať kvôli nervozite z koronavírusu, ešte donedávna boli vo výrazných poklesoch. Aj vy ste si hovorili, že investovať v poklese je nezmysel? Pre ľudí, ktorí nemajú zainvestované peniaze, je každý pokles výbornou správou.

Máte radi nižšie ceny?

Plánujete kúpu práčky alebo televízora a v obchode vidíte na vybranom tovare cenovku s označením „- 20 %“. Ako sa zachováte? Budete rozmýšľať nad tým, či teraz je ten správny čas, či cena tovaru nemôže klesnúť ešte nižšie? Alebo túto príležitosť využijete a uskutočníte dobrú kúpu?

Dajú sa nižšie ceny využiť aj pri investovaní?

Investovanie sa môže navonok zdať ako zložité, princípy na jeho úspešné zvládnutie sú však úplne jednoduché. Využívanie nižších cien je jedným z nich - presne tak, ako v obchodoch. Investovať má väčší zmysel práve vtedy, keď sú finančné trhy v poklesoch. Samozrejme, ak je na trhoch nervozita, nikdy neviete, či už trhy našli svoje dno. Viete však, že investujete pri výrazne nižších cenách ako predtým.

Prečo začať teraz?

Čakali by ste pri práčke, ktorej cena poklesla o 20 % na ďalší pokles ceny, alebo by ste sa báli, že vám táto príležitosť ujde a cena opäť narastie? Čakanie na ideálnu príležitosť môže byť nekonečné. Spravidla býva spojené s množstvom príležitostí unikajúcich medzi prstami.

Potvrdzuje sa to aj v tomto roku. Akciové trhy sa z marcových tohtoročných miním odrazili k výrazným nárastom. Stále sa však nachádzajú v určitých poklesoch, čo ponúka príležitosť investovať pri výhodnejších podmienkach, ako keď sú akcie na historických maximách.

Ako začať?

Výhodou Podielových fondovTB je, že začať môžete investovať aj s malou sumou. Kto si v tomto prostredí otvorí sporenie do Podielových fondovTB, prípadne investuje časť zo svojich voľných úspor, z pohľadu rastu svojho majetku v strednodobom horizonte urobí správny krok.

Investujte pravidelne. Je to najlepší spôsob, ako dlhodobo úspešne vstupovať na finančné trhy. Vaše peniaze sa vám v budúcnosti poďakujú.

Začnite s investičným sporením už dnes. V priebehu niekoľkých rokov tak môžete zhodnotiť svoje peniaze, ktoré by sa vám inak na bežnom účte neúročili a strácali by reálnu hodnotu vplyvom inflácie.

Svoje nové investičné sporenie do Podielových fondovTB si môžete jednoducho otvoriť v Internet bankinguTB

 

 

 
 

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie/ako-vyuzit-poklesy-financnych-trhoch-vo-svoj-prospech/