1. Blog
  2. /
  3. Banka
  4. /
  5. Hypotéka pred svadbou či po svadbe?

Hypotéka pred svadbou či po svadbe?

| 01.06.2017

Kladiete si aj vy otázku, či je lepšie ísť do úveru na bývanie pred svadbou alebo po svadbe? Odpoveď nie je jednoznačná.

Hypotéka pred svadbou či po svadbe | Tatra banka

Čo hovorí štatistika:
Po roku 2008 sa počet sobášov na niekoľko rokov prepadol na podpriemerné hodnoty. Dobré ekonomické podmienky a ich sľubný výhľad vývoju sobášnosti zjavne prospievajú. Od roku 1993, kedy bol počet sobášov najvyšší, bol v minulom roku druhý najvyšší počet uzavretých sobášov od založenia Slovenskej republiky (29 897).

V Tatra banke je viac ako polovica všetkých úverov na bývanie poskytnutá dvom a viacerým spoludlžníkom. Z toho menej ako pätina je bez sobášneho listu.

  • manželia: 46,6 %
  • 1 dlžník: 43,6 %
  • 2 a viac dlžníkov (nie manželia): 9,8 %

Pre výpočet úroku a výšky splátky využite Hypokalkulačku - Kalkulačku pre hypotéku. Celý výpočet hypotéky trvá len pár minút.

 

Ak už máte po svadbe:
Do úveru musíte vstúpiť obaja. Výnimkou sú len prípady, kedy si manželia zrušia bezpodielové spoluvlastníctvo (BSM), čo znamená, že si rozdelia majetok do podielového spoluvlastníctva alebo si BSM zúžia a rozdelia si len určitú časť majetku (napríklad nadobúdanú nehnuteľnosť a úver, ktorý ju financuje).

Upozorňujeme však, že aj pri zrušenom či zúženom BSM, kedy budete v úvere sami, bude do vašich výdavkov vstupovať aj náklad na manžela či manželku vo výške životného minima. Jeho úvery a príjem sa započítavať nebudú.

Legislatíva hypotéky Tatra bankaČo hovorí nová legislatíva:
Opatrenie Národnej banky z decembra 2016 prinieslo viaceré zmeny týkajúce sa príjmov. Z vášho príjmu, či už samostatného alebo s partnerom či manželom, vám banky okamžite odpočítajú životné minimum domácnosti a po novom aj povinnú rezervu, ktorá sa vypočíta ako 5 % z rozdielu medzi príjmom a životným minimom. Rezerva sa postupne bude zvyšovať a od 1. 7. 2018 bude potrebná vo výške 20 %. Opatrenie prinieslo aj nový princíp, tzv. „ukazovateľ schopnosti splácať úver“, ktorý hovorí o tom, že váš príjem očistený o životné minimum a povinnú rezervu nesmie byť nižší ako súčet vašich výdavkov a záväzkov. Záväzky sú napríklad splátky vašich existujúcich úverov, ako aj splátka nového úveru, o ktorý požiadate v banke.

Predtým, ako sa rozhodnete požiadať o hypotéku, mali by ste si položiť tieto otázky:
1.    Chcete nadobúdať majetok spoločne?
2.    Plánujete sa rovným dielom podieľať na danom záväzku?
3.    Máte obaja bezproblémovú úverovú minulosť?
4.    Ak do úveru vstúpite spoločne, polepšíte si alebo pohoršíte z pohľadu príjmov a výdavkov?
5.    Postačuje vám vlastný príjem na získanie úveru v požadovanej výške?

Ak neviete otázky zodpovedať sami, obráťte sa na hypotekárnych špecialistov priamo
v banke.
Počas nezáväznej konzultácie vám pomôžu vypočítať, ktorý variant je pre vás najvýhodnejší a namodelujú úver podľa vašich predstáv.

Kontakt pre doplňujúce informácie:
 
Zuzana Povodová
hovorkyňa Tatra banky
zuzana_povodova@tatrabanka.sk
02/5919 1557

Podobné správy

Investičný komentár

Investičný komentár

Investičný komentár
Dôchodok

Dôchodok

Dôchodok
Inovatívne bankovníctvo

Inovatívne bankovníctvo

Inovatívne bankovníctvo
Ekonomické analýzy

Ekonomické analýzy

Ekonomické analýzy
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/tlacove-spravy/hypoteka-pred-svadbou-ci-po-svadbe/