1. Blog
  2. /
  3. Banka
  4. /
  5. Ocenený Koloman Kertész Bagala vyhľadáva slovenské talenty

Ocenený Koloman Kertész Bagala vyhľadáva slovenské talenty

Mária Mahútová | Tatra banka a.s. Autor: Mária Mahútová, Tatra banka a.s. | 11.12.2019 | 3 min. čítania

Ocenený Koloman Kertész Bagala vyhľadáva slovenské talenty

Vďaka literárnej súťaži POVIEDKA zviditeľnil mnohých dnes známych autorov ako Monika Kompaníková, Michal Hvorecký či Zuska Kepplová. Za organizáciu a vyhlasovanie POVIEDKY 2018 získal Hlavnú cenu Nadácie Tatra banky v kategórii literatúra. Koloman Kertész Bagala.

Ako vznikla idea literárnej súťaže POVIEDKA a ako sa formovala?

V prvom rade by som sa chcel poďakovať porote, že v tomto roku ocenila v sekcii Literatúra - nie autorov, nie tvorcov, kreatívnych ľudí, ale dve literárne súťaže (pozn. v kategórii Literatúra získala špeciálnu cenu Mladý tvorca Katarína Vargová a kolektív za koncept a celoročný literárny projekt Medziriadky). Bez vyhľadávania a podpory talentov by život spoločnosti nebol plnohodnotný. Ja osobne prijímam toto ocenenie ako zástupca všetkých, ktorí sa s nasadením venujú umeniu, ale satisfakciou im nie je vlastný prospech, ale úspechy umelcov, ktorých mali česť spoznať.

 

Úplne na začiatku, po tom, ako som sa rozhodol a mesiace premýšľal ako to zrealizovať, som sa musel preniesť do úlohy pre koho to vlastne robím? Čo by som si prial ako autor? Ukázať, že som zaujímavejší ako tisíce iných. OK, anonymita. Aby to neskončilo iba diplomom a potľapkaním. OK, debuty. A bolo! Aké ľahké. Lenže toto sa dozviete v každej lifekoučíngovej knižke, po tých desaťročiach hodnotím ako najdôležitejšie - vydržať.

Ktorý ročník Poviedky vnímate ako najsilnejší čo sa týka kvality tvorby?

Doteraz bolo prihlásených viac ako 10 000 súťažných prác a 300 z nich porotcovia ocenili. Pred rokom som sa rozhodol najlepšie z nich nahrať ako audiopoviedky. A napokon je z toho seriál, v ktorom je okrem 22 doterajších víťazných poviedok už aj ďalších 50, ktoré získali prémiu v rozličných ročníkoch súťaže.

V umení neplatí štatistika, keď je dielo dobré aj po rokoch, v podstate je jedno, kedy presne bolo napísané.

Vo vydavateľstve KK Bagala ste vydali viac ako pol tisíca kníh. Spomeniete si na jednu, ktorá vám špeciálne prirástla k srdcu?

Ak človek premýšľa mesiace, dokázal by o tom hovoriť hodiny, samozrejme, ak to nepovažuje za zdržiavanie pred novými myšlienkami.

Niektoré rukopisy čítam aj tri, sedem rokov, kým sa čitatelia dozvedia, nad čím som premýšľal. A iné knihy sú hotové už pri odovzdaní. Lenže aj o tom treba premýšľať. Preto žijem výhradne v tichu a prítomnosti - venujem sa textom (možno) budúcich kníh a vonkoncom nemám čas na minulosť. Občas sa prihlásia zo zahraničia, že chcú vydať niektorú z kníh a často už neviem podrobne o čom bola, hlavne keď som sa medzitým venoval desiatkam iných kníh, takže sa spoľahnem, že som si vtedy urobil robotu dobre, lebo to vyšlo.

Ale treba ísť ďalej, momentálne mi prirástli ku srdcu dva rukopisy budúcich debutantov a nová kniha Stanislava Rakúsa, ktorú budete čítať o rok.

Koloman je vydavateľom orientujúcim sa výhradne na slovenských autorov, vo svojom vydavateľstve KK Bagala od roku 1991 vydal viac ako 500 kníh. Jeho odlišnosť od typických vydavateľov spočíva nielen v zápale, ktorý do práce vkladá, ale najmä v osobnom presvedčení, že Slovensko disponuje autormi so skutočnou tvorivou silou.

Súťaže POVIEDKA sa počas jedného ročníka zúčastní približne 500 autorov, ocenených je desať, okrem prvých troch miest sa udeľuje ďalších sedem prémiových cien. Víťazné práce sú publikované v zborníkoch Poviedka, laureát má navyše možnosť publikovať vlastnú knihu.

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/tlacove-spravy/oceneny-koloman-kertesz-bagala-cntbu/