1. Blog
  2. /
  3. Banka
  4. /
  5. Navrhol desiate šaty pre Adelu Vinczeovú, Múzu večera Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

Navrhol desiate šaty pre Adelu Vinczeovú, Múzu večera Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

Mária Mahútová | Tatra banka a.s. Autor: Mária Mahútová, Tatra banka a.s. | 03.12.2019 | 5 min. čítania

Navrhol desiate šaty pre Adelu Vinczeovú, Múzu večera Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

Pochádza z Oravy, má 26 rokov. Študoval dizajn na Slovensku aj v zahraničí a tento rok sa stal autorom v poradí už desiatych šiat pre Adelu Vinczeovú, Múzu večera Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (CNTBÚ). Talentovaný Pavol Dendis.

Kedy si dostal ponuku od Nadácie Tatra banky na vytvorenie modelu?

Oslovili ma ešte pred letom. Tým, že som nemal vonku novú kolekciu, vytušil som, o čo asi pôjde. Prvé stretnutie sme mali asi v polovici leta.

Dostal si čas na rozmyslenie?

Áno, dostal som na to asi mesiac. Keďže robím hlavne pánsky módny dizajn a nie dámske večerné róby, chcel som, aby v šatách boli vidieť aj pánske elementy, a to bolo v podstate aj nejakým nepísaným zadaním. Prešiel som si šaty predchádzajúcich návrhárov, aby som si zmapoval to, čo už urobené bolo.

Prišla idea a s ňou pracujem od začiatku. Celkovo som sa šatám pre Adelu venoval 2-3 mesiace.

Čo ťa inšpirovalo?

Jednou z inšpirácii boli presýpacie hodiny. Vytvoril som model, ktorý navrchu odráža pánsky tailoring, je veľmi štrukturovaný s jasnou formou a v strede sa transformuje do hodvábnej sukne, ktorá má viac vrstiev a pri chôdzi sa rozlieva. Je to ako piesok, ktorý je uväznený navrchu a postupne sa rozsýpa do spodnej časti.

Módny návrhár Pavol Dendis

Samozrejme, sledoval som aj Adelu, akú má osobnosť, a ako by som chcel jej osobnosť odprezentovať. Oproti predchádzajúcim modelom ide možno o trochu odvážnejší návrh. Aj kvôli tomu, že je celý čierny a odhaľuje boky, ktoré sa často na ženskom tele neodhaľujú. Väčšinou sa odhaľujú ramená alebo nohy. Tu je model preseknutý v strede a odhaľuje práve boky, čo je veľmi ženský moment. Stále som sa snažil, aby to reprezentovalo moju tvorbu. Aj keď sa na to potom pozriem spätne, nech model stále zapadá do konceptu, ktorý tvorím.

Mala Adela možnosť vstúpiť do návrhu?

Najskôr som prezentoval návrh ľuďom z Nadácie Tatra banky. Otázkou bola čierna, keďže doteraz Adela nemala na sebe celý čierny model. Je to galavečer a môže sa to tam stratiť. Čo sa týka odhalenia bokov, odprezentoval som to Adele a bola s tým v poriadku. Má perfektnú postavu a nemá sa čoho báť. Je televízna osobnosť, už mala na sebe rôzne modely, vie ich nosiť a zároveň jej osobnosť a charizma ide pred všetkým, čo má na sebe.

Spoločne sme dolaďovali hlavne vrch modelu, aký dať hlboký výstrih saku, aby to bolo decentné a zároveň trochu dráždivé. Moja tvorba je vždy mierne odvážna. Riešili sme s Adelou, v čom sa cíti komfortne. Na nositeľovi je vidieť, kedy nie je uplne stotožnený s odevom, ktorý má na sebe. Tým, že je to večerný model, v ktorom má celý večer fungovať a podať nejakú informáciu, tak je dôležité, aby sa v ňom cítila dobre. Nestretli sme sa so žiadnym problémom, kde by striktne povedala, že toto nie.

Adela Vinczeová a Pavol Dendis počas skúšky šiat pre Múzu večera 

Aké typy látok si použil?

Na približne 95 % modelu je použitý hodváb. Sako je hodvábne a fazóna je vlna s lurexom. Sukňa je celá ušitá z viacerých druhov hodvábu, je tam použitých približne 10 metrov. Volám to čierny kontrast, čo je kontrast materiálov a priehľadnosti, aby vzniklo viac rovín čiernej farby, s čím rád pracujem. Mojim cieľom je, aby sa Adela v šatách cítila prirodzene.

Mám rád hodváb a postupne sa ho snažím vo svojej tvorbe viac a viac preferovať, pretože sa s ním dobre pracuje, skvele vyzerá a je to aj symbol elegancie a luxusu. Vnímam, že sa k modelu potom aj inak správajú jeho nositelia. Viac si ho vážia a zaobchádzajú s ním šetrne. Síce je hodváb na spracovanie náročný, ale zato lepšie vyzerá. Dostať formu hovábu do saka a vypracovať ramená bol tvrdý oriešok. Hlavne aby sa nepolámal, ale výsledok je super. Do svojej tvorby sa snažím dávať stále viac a viac hodvábu.

Navrhoval aj šil si šaty sám?

Návrh, strih a draping (riasenie) sukne som robil sám. Na finálnu úpravu saka som mal pomoc. Dierky na saku ručne vyšívali hodvábnou niťou v ateliéri Maximiliána Mucsku.

Adela Vinczeová počas skúšky šiat 

Spomínal si, že si si pozeral tvorbu predchádzajúcich návrhárov. Máš svojho favorita?

Cenu Nadácie sledujem každý rok. Vždy som sa pozeral, že kto ich robí, pretože je to pre dizajnéra veľká česť a samozrejme, aj medzi dizajnérmi sa rieši, že kto robí šaty pre Adelu. Každý má svoj rukopis a aj tie šaty sú akýmsi odkazom na dobu, v ktorej vznikli.

Mne sa páčil model od Maji Božović, ktorá dala Adele nohavice, čo bolo aj mojou prvou myšlienkou. Nakoniec som išiel do sukne. Samozrejme, každý z tých modelov je jedinečný a reprezenujte tvorbu dizajnéra.

Okrem hodín nesú šaty aj iný odkaz?

Odkaz silnej osobnosti ženy, lebo keď si žena dá na seba sako, ide o silný prvok zvýrazňujúci sebavedomie ženy. Široké ramená, aj takto môže vyzerať večerný model na červený koberec, nemusia to byť iba klasické šaty.

Šaty Pavla Dendisa inšpirované presýpacími hodinami 

Bolo tvojím snom navrhnúť raz šaty pre Múzu večera?

Určite. Na poli slovenského módneho dizajnu by to mal byť cieľ každého dizajnéra, pretože ceny za umenie udeľuje iba Nadácia Tatra banky a Slovenské centrum dizajnu. Nadácia udeľuje ceny na krásnom galavečeri, čo sa dá prirovnať k udeľovaniu Oscarov. Je to udalosť, ktorá sa dizajnérovi naskytne raz za život. Je to veľka výzva. Rozmýšľal som nad tým už 3 roky a vnímam to ako dobré načasovanie. Aj čo sa týka vyspelosti môjho dizajnu, aj že mám utriedený vlastný message v tvorbe, ktorý chcem posúvať. Vždy ich môže robiť jeden dizajnér ročne a raz za život. Je to privilégium a veľká zodpovednosť, lebo to ide s dizajnérom celý život.

Tipujete medzi dizajnérmi, kto to bude najbližie?

V čase, keď je termín výberového konania sa prirodzene o tom rozprávame, koho oslovia. V tomto roku som si povedal, že to chcem robiť a podarilo sa!

Zameriavaš sa na pánsky dizajn. Obliekaš aj ženy?

Aj keď je moja tvorba prezentovaná ako pánska, často sa v nej nájdu aj ženy. Modely sú pre ne pohodlné, lákavé, sú celé oversized, skvelo im sedia. Mám pocit, že klientela mužov a žien sa mi vyrovnala.

Pavol Dendis pri práci


"Vždy ich môže robiť jeden dizajnér ročne a raz za život. Je to privilégium a veľká zodpovednosť, lebo to ide s dizajnérom celý život."

Desiate šaty pre Múzu večera

Tento rok vytvoril unikátne šaty pre Múzu večera v poradí desiaty módny návrhár. Opýtali sme sa autorky idey, Milady Halovej, riaditeľky odboru komunikácie a stratégie značiek, ako sa to celé začalo:

Máme za sebou jubilejný 10. ročník šiat pre Múzu večera. Ako vznikla táto idea?

Naše životy bežia rýchlo, všetko je rýchle a doba v ktorej žijeme je akcelerovaná na maximum. Je dôležité užiť si to, čo je možné vnímať ako krásno. Užiť si to, čo patrí do sveta krásnych umení. Myšlienka vznikla v mojej hlave na jednom z ročníkov CNTBU.

Bol to moment, kedy sme si silno uvedomili, že Adela je jeden z najvýraznejších momentov večera a veľká súčasť scény a celkového výtvarného momentu tohto večera. Chceli sme zviditeľniť aj slovenskú, mimoriadne kvalitnú, dizajnérsku scénu, lebo jej sa až taká pozornosť nedostáva. A že bude skvelé, ak začneme budovať takúto jedinečnú módnu zbierku s prvkami haute couture, ktorej bude čas pridávať na unikátnosti, aj finančnej hodnote.

Len jeden módny dizajnér získa počas roka priestor odprezentovať svoju tvorbu cez šaty Múzy. Aké sú kritéria výberu návrhárov?

Milada Halová, riaditeľka odboru komunikácie a stratégie značky

Táto myšlienka má primárnu úlohu zviditeľniť mladých módnych tvorcov a podporiť ich v ich ďalšej tvorbe. Pri výbere je absolútnym kritériom kvalita tvorby, silný rukopis, novátorstvo a odvaha v tvorbe daného dizajnéra.

Sme v úzkej spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení, každý rok sa zúčastňujeme aj absolventskej prehliadky ateliéru textilnej tvorby, kde sa črtajú študenti, mladí ľudia, ktorí majú potenciál takéto dielo vytvoriť. Týchto 10 umelcov predstavuje nesporne veľmi silné mená slovenského textilného dizajnu, ktorým aj táto spolupráca pomohla pri naštartovaní svojej ďalšej kariéry.

Od mnohých sa k nám dostávajú informácie, že oslovenie na tvorbu týchto šiat bol ich splnený sen. Vieme, že dizajnéri túto cenu vnímajú ako veľkú prestíž a ohodnotenie ich práce a talentu. A to je aj naším cieľom.

Šaty sú navrhnuté na jedinú a jedinečnú príležitosť. Čo sa deje so šatami po skončení galavečera? Môže si ich verejnosť pozrieť niekde naživo?

?Šaty boli v našom vlastníctve a uchovávali sme ich, kým ich počet nebude aspoň 10 a budeme s nimi, ako s celkom, vedieť spraviť niečo zmysluplné. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo získať súhlas a ochotu Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorej chceme všetkých 10 doterajších modelov venovať ako dar do stálej zbierky. SNG nám potvrdila, že túto, pre nich cennú zbierku veľkej hodnoty príjmu začiatkom roku 2020. Veríme, že sa nám v spolupráci s nimi podarí budúci rok predstaviť šaty aj verejnosti v rámci plánovanej expozície.

Šaty Múzy večera Ceny Nadácie Tatra banky za umenie
Od roku 2010 Nadácia Tatra banky oslovuje mladých módnych tvorcov s ponukou na vytvorenie unikátnych šiat pre Múzu večera. Po Márii Štranekovej (2010), Marcelovi Holubcovi (2011), Martinovi Hrčovi (2012), Maji Božović (2013), Borisovi Hanečkovi (2014), Andrei Pojezdálovej (2015), Lenke Sršňovej (2016), Michaele Ľuptákovej (2017) a Lukášovi Krnáčovi (2018) pripravil šaty pre Adelu Vinczeovú, Múzu večera, návrhár Pavol Dendis.

PAVOL DENDIS je absolventom ateliéru odevného dizajnu na VŠVU v Bratislave. Jeho tvorba nesie prvky minimalizmu a symbolizmu, nostalgie s dôrazom na remeslo a základný kontrast čiernej a bielej, ako aj kontrast materiálov. Prezentuje najmä pánske kolekcie, no postupne sa jeho modely dostávajú aj do dámskeho šatníka. 
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/tlacove-spravy/pavol-dendis-navrhol-desiate-saty-adelu-vinczeovu/