5 krokov k zvládnutiu vlastných financií
| 02.10.2020
| 3 minúty čítania

Ako sa starať o svoje peniaze
-
Sledujte svoje financie
Minimálne raz za rok si sadnite a zhodnoťte vašu finančnú situáciu. Porozmýšľajte o svojich príjmoch a výdavkoch, skúste odhadnúť hodnotu vášho majetku. Zdravé financie si vyžadujú starostlivosť.
-
Zaplaťte najskôr sebe
Z každého príjmu si zoberte desať percent. To je vaša odmena. Kto si nebude sporiť a vždy všetko minie, nikdy nebude mať finančný majetok.
-
Vytvorte si finančnú rezervu
Bez finančnej rezervy je človek mimoriadne citlivý na nepriazeň osudu. Strata zamestnania, či mimoriadny výdavok vás môžu priviesť do veľmi zložitej situácie.
-
Peniaze si rozdeľte
O peniaze sa stará horšie, keď sa držia v jednej kope. Rozdeľte si ich podľa účelu budúceho využitia. Náš tip je mať pokryté oblasti: finančná rezerva, dôchodok, vzdelanie detí, životný štandard, bežná spotreba.
-
Dostaňte peniaze pod kontrolu
Nie je nutné, aby ste neustále sledovali všetky svoje výdavky. Na bežnom účte si nechajte iba peniaze na bežnú spotrebu. Ostatné peniaze (ktoré plánujete minúť za iným účelom) vedome pošlite mimo bežného účtu (sporiaci účet, podielový fond, termínovaný vklad, iný účet). Ak ste na konci mesiaca na bežnom účte v pluse, podarilo sa vám to. Ak nie, treba sa zamyslieť nad vašim plánom.
Zvládnite svoje financie cez nové Investičné sporenieTB
jednoducho v aplikácii Tatra banka alebo cez Internet bankingTB.
Upozornenie
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.
Súvisiace články
Posúvame svet investovania už vyše 28 rokov.
Osvedčeným receptom na zhodnocovanie peňazí je investovanie. To je ale spájané s kolísaním hodnoty investície. Obava z poklesov a strát tak mnoho ľudí od investovania odrádza. Vás však nemusí.
Na náročný prvý polrok odpovedali finančné trhy rastom na začiatku leta. Optimizmus dlho nevydržal. Vysoká inflácia a obavy z krokov centrálnych bánk a následnej recesie priniesli ďalšie poklesy. Výsledkom je prvý „medvedí“ trh na akciách od veľkej finančnej krízy v rokoch 2007-2009.
Poklesy sú prirodzenou súčasťou finančných trhov. Pripraviť sa na ne, je základným predpokladom úspešného investovania.