Hypotéka na pozemok: Všetko, čo potrebujete vedieť
Hypotéka na stavebný pozemok. Môžete si ju vôbec vziať? Ak áno, aké sú možnosti? Dá sa z jedného úveru vykryť viacero vecí, ktoré sa týkajú bývania?
ze
mok
V článku sa dozviete
Aktualizované 1. 8. 2022.
ze
mok
O tom, čo všetko potrebujeme, ak chceme získať úver na kúpu pozemku, sme sa rozprávali s odborníčkami na úverové produkty Tatra banky Valériou Hrabčákovou a Renátou Sprušanskou.
Aký je rozdiel v tom, ak si chceme vziať úver na pozemok, nie na nehnuteľnosť?
Úver na pozemok nedostanete na akýkoľvek kus zeme. Požiadať môžete výlučne o financovanie kúpy stavebného pozemku, resp. pozemku určeného na zastavanie. „Ak je pozemok zatiaľ zapísaný ako orná pôda či záhrada, je potrebné banke doložiť územnoplánovaciu informáciu alebo stavebné povolenie, že bude určený na zastavanie rezidenčnou nehnuteľnosťou,“ vysvetľuje Valéria Hrabčáková z oddelenia úverových produktov Tatra banky.
Na účel financovania nadobudnutia pozemku predkladáte:
- kúpnu zmluvu na stavebný pozemok,
- doklady na identifikáciu klienta,
- doklady týkajúce sa príjmu klienta (ak ho banka nevie overiť z externých zdrojov),
- znalecký posudok na pozemok,
- prípadne iné doklady, ktoré si banka vyžiada v rámci schvaľovacieho procesu.
pa
Dá sa využiť jeden úver na bývanie na kúpu stavebného pozemku aj na stavbu domu?
Existuje niečo také ako hypotéka na stavebný pozemok a stavbu domu?
Áno, pri hypotekárnom úvere v Tatra banke sa môžete rozhodnúť pre kombinovaný účel, ktorým je nadobudnutie stavebného pozemku alebo pozemku určeného na zastavanie a výstavbu rodinného domu. Podľa Hrabčákovej sa dá v takomto prípade čerpať úver voči súčasnej hodnote postupne v tranžiach, resp. jednorazovo. Podmienkou jednorazového čerpania je dočasné zabezpečenie úveru inou nehnuteľnosťou.
Ak čerpáte úver v tranžiach, znamená to, že vám banka neposkytne prostriedky naraz, ale v niekoľkých čerpaniach. Presný priebeh čerpania prostriedkov si určuje každá banka individuálne. Spoločným menovateľom je, že predtým, než dostane ďalšie prostriedky, dokladujete použitie financií z predchádzajúcej tranže.
Na účel financovania nadobudnutia pozemku a výstavby rodinného domu predkladáte:
- kúpnu zmluvu na pozemok,
- doklady na identifikáciu,
- doklady týkajúce sa príjmu klienta (ak ho banka nevie overiť z externých zdrojov),
- znalecký posudok na pozemok,
- stavebné povolenie,
- projektovú dokumentáciu,
- položkový rozpočet
- prípadne iné doklady, ktoré si banka vyžiada v rámci schvaľovacieho procesu.
mien
ky
Aké sú podmienky získania hypotéky na pozemok?
Na schválenie úveru je potrebné predložiť doklady, ktoré uvádzame vyššie. Následne váš prípad prejde komplexným posúdením v rámci schvaľovacieho procesu v banke, ktorá rozhodne o schválení úveru.
Na získanie hypotéky na kúpu pozemku môžete využiť samotný stavebný pozemok, ktorý kupujete, ale aj založenie úveru inou nehnuteľnosťou. Založenie úveru inou nehnuteľnosťou vám pomôže pri financovaní úveru. Banka vám uvoľní väčší objem prostriedkov z úveru jednorazovo. V prípade, ak zakladáte iba kupovaný pozemok a čerpať úver plánujete voči rozostavanej stavbe, treba počítať s vlastnými finančnými prostriedkami. Banka vám neuvoľní prostriedky napríklad do 100 % hodnoty pozemku.
Ak chcete zistiť, aká je maximálna hypotéka, ktorú môžete dostať, a či budete potrebovať viac prostriedkov, využite kalkulačku na hypotéku na pozemok.
Aké musí mať pozemok parametre a na čo si dať pozor?
Podľa odborníčky z oddelenia Collateral Management Tatra banky Renáty Sprušanskej si treba overiť všetky dostupné skutočnosti a informácie.
Hypotéka na kúpu pozemku je pre banku reálna vtedy, ak stavebný pozemok spĺňa nasledujúce kritériá:
- dá sa napojiť na dostupné inžinierske siete, ideálne v komunikácii pred pozemkom,
- je určený na zastavanie rezidenčnou nehnuteľnosťou, čo preukážete doložením stavebného povolenia alebo územného rozhodnutia, alebo územnoplánovacej informácie,
- má zabezpečený prístup z verejnej komunikácie,
- nie je zaťažený vecným bremenom, prípadne iným obmedzením, ktoré by bránilo jeho plnohodnotnému využitiu,
- je reálne zastavateľný (šírka, dĺžka a svahovitosť pozemku umožňujú umiestnenie rodinného domu tak, aby bol dodržaný stavebný zákon a minimálne prípustné rozstupy medzi rodinnými domami vzájomne a od hranice pozemku).
Máme aj v prípade pozemku nárok na daňový bonus?
Nie. Daňový bonus sa dá nárokovať pri kúpe bytu, domu alebo ich časti, pri výstavbe či dostavbe nehnuteľnosti, ako i pri zmene či údržbe, kombinácii. Nemôžete ho uplatniť na stavebný pozemok pod rodinným domom, resp. samotný pozemok.
Váš názor nás zaujíma
Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/hypoteka-na-pozemok-vsetko-co-potrebujete-vediet/