Materská dovolenka: Kto, kedy a za akých podmienok má na ňu nárok?
Predtým, než privítate na svete svoje dieťatko a odídete na materskú dovolenku, čaká vás ešte množstvo vybavovania. Na to, aby vám nárok na materskú dávku vznikol, musíte spĺňať niekoľko podmienok. Poradíme vám, kedy nárok na príspevok máte, aj to, ako dosiahnete maximálnu materskú.
ská
V článku sa dozviete
Aktualizované 31. 3. 2022.
Čo je materská dovolenka a aká je jej dĺžka
Materská dovolenka je obdobie, počas ktorého poberáte dávku nemocenského poistenia poskytnutú štátom v prípade tehotenstva a starostlivosti o narodené dieťa. Vypláca sa aj mužovi pri starostlivosti o dieťa do troch rokov.
Dĺžka materskej dovolenky je zákonom stanovená na 34 týždňov, pre osamelé ženy je to 37 týždňov a ženy, ktoré zároveň porodili dve a viac detí, majú nárok na 43 týždňov. V prípade, že na „materskej“ ostáva muž a stará sa o narodené dieťa, prináleží mu materská dovolenka v rovnakom rozsahu.
Zamestnávateľ má však takisto svoje práva. Zamestnanec mu musí ohlásiť nástup na materskú dovolenku aspoň mesiac vopred.
Nástup na materskú
Žena môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr osem týždňov, bežne to však býva šesť týždňov, pred dátumom pôrodu, ktorý jej stanoví lekár.
Ako upozorňuje Sociálna poisťovňa, niektoré matky si myslia, že ak nastúpia na materskú dovolenku neskôr, budú ju môcť poberať dlhšie po narodení dieťaťa. Nie je to tak. Začiatok poberania materského príspevku si žena síce určuje sama, no ak oň požiada neskôr ako 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu z vlastnej vôle, nárok na jeho vyplácanie bude stále 28 týždňov odo dňa narodenia dieťaťa. A to bez ohľadu na to, či si tých 6 týždňov do pôrodu vyčerpala alebo nie.
ky
Za akých podmienok máte nárok na materskú dávku
Nárok na materskú vzniká na základe nemocenského poistenia po splnení niekoľkých podmienok a vypláca sa:
- zamestnancovi, ak nemocenské poistenie zaňho platil zamestnávateľ,
- samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá si poistenie platila sama,
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe,
- osobe, ktorej vznikol nárok na materské dávky po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.
Nárok na materskú má poistenec v prípade, že bol nemocensky poistený 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
Niekedy sa môže stať, že z dôvodu nevedomosti vám štát materské dávky neprizná. Je to častý prípad vysokoškolských študentiek či doktorandiek, za ktoré štát síce vo väčšine prípadov platí zdravotné poistenie, ale nie nemocenské. Pokiaľ si ho dotyčná neplatí sama spomínaných 270 dní počas 2 rokov, nárok na materskú dávku nemá, a to ani vtedy, ak sa zamestná tesne pred pôrodom.
Kto vypláca materskú a kde podať žiadosť
Materskú dávku vypláca Sociálna poisťovňa na základe „Žiadosti o materské dávky“. Tlačivo si nemôžete stiahnuť a vytlačiť, vystavuje ho gynekológ v období od 8 do 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.
Ak ste zamestnaná, žiadosť dáte zamestnávateľovi, ktorý ju potvrdí a následne doručí Sociálnej poisťovni. Samostatne zárobkovo činné a dobrovoľne nemocensky poistené osoby i fyzické osoby v ochrannej lehote predkladajú lekárom vystavenú žiadosť o materské priamo na pobočke Sociálnej poisťovne. Vo všetkých prípadoch treba žiadosť dodať čo najskôr.
Kedy a kam chodí materská?
Sociálna poisťovňa vypláca materskú dávku mesačne a spätne. Zvyčajne je to v 20. deň mesiaca. Dávka chodí na účet príjemcu, vypláca sa (po žiadosti) v hotovosti alebo na účet manžela či manželky. V tomto prípade s tým musia obaja súhlasiť, podať žiadosť a príjemca musí mať dispozičné právo k danému účtu.
Muž na materskej dovolenke
V súčasnosti odchádza čoraz viac mužov na materskú dovolenku, najmä odkedy nemusia na jej získanie splniť toľko podmienok. Túto možnosť využívajú najmä vtedy, keď je dieťa trochu staršie, aby pomohli matke ľahšie sa opäť začleniť do pracovného kolobehu.
Podľa Sociálnej poisťovne má otec nárok na materské, ak naň splní všetky podmienky, teda:
- sa začne starať o dieťa počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v 7-dňovej ochrannej lehote,
- bol v posledných 2 rokoch pred dňom, od ktorého žiada o materské, nemocensky poistený najmenej 270 dní,
- nesmie mať príjem z pracovného pomeru, z ktorého sa mu vyplácajú materské dávky,
- nesmie mať dlhy a nedoplatky na poistnom, ak je povinne alebo dobrovoľne nemocensky poistenou osobou,
- sa o dieťa skutočne stará,
- matka nepoberá materský alebo rodičovský príspevok na to isté dieťa.
Nárok na materské dávky vzniká otcovi najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu až do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa. Čerpať ho môže po dobu 28 týždňov. V prípade, že ide o osamelého poistenca, je to 31 týždňov, pri starostlivosti o 2 a viac detí 37 týždňov.
Vítanou pomocou je muž na materskej aj vtedy, ak ide o reťazové pôrody, teda keď žena porodí a stará sa o viaceré deti po sebe bez toho, aby sa vrátila do práce. Vtedy môžu o materské dávky žiadať naraz obaja rodičia, každý na iné dieťa.
Ako píše Jozef Mihál, matematik – analytik, politik a lektor v oblasti pracovného práva, sociálneho zabezpečenia a dane z príjmu v knihe Materská 2022, ak je otec na materskej, matka síce nemá nárok na príspevok (na to isté dieťa), no rodičovská dovolenka jej nekončí. Stále môže zostať doma s dieťaťom až do jeho 3 rokov a nemusí nastupovať do práce. V tomto prípade ale štát platí zdravotné poistenie len za otca.
Teda ak sa v prípade, že máte v starostlivosti len jedno dieťa, nevrátite do práce, musíte si platiť zdravotné odvody ako samoplatcovia. V roku 2022 je to 79,31 eur. Ak sa prihlásite na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, bude tieto odvody za vás platiť štát.
Ako radí Jozef Mihál, ak máte aj staršie dieťa do 6 rokov, môžete využiť ešte jednu možnosť. Po prihlásení sa do Sociálnej poisťovne budete počas otcovej materskej figurovať ako osoba starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov. V tom prípade bude zdravotné poistenie platiť aj za vás štát. Po skončení otcovej materskej dovolenky môžete opätovne požiadať príslušný úrad o vyplácanie rodičovského príspevku.
Práca popri materskej dovolenke
Bez ohľadu na to, či na materskej ostáva muž alebo žena, môže mať pri poberaní dávky aj iný príjem, podnikať či pracovať, a to dokonca aj u toho istého zamestnávateľa. Ale nesmie mať príjem z pracovného pomeru, z ktorého sa jemu alebo jej vyplácajú materské dávky. To znamená, že ak chce pracovať u toho istého zamestnávateľa, musí mať uzatvorenú novú pracovnú alebo inú zmluvu, a zároveň musí mať dohodnutý zásadne iný druh práce.
Sociálna poisťovňa ale stále posudzuje, či je otec na materskej schopný plniť si povinnosti vyplývajúce z poberania materskej. Musí teda sám naďalej poskytovať dieťaťu tú časť starostlivosti, ktorú (by) zabezpečovala matka. Nemôže ju zabezpečiť inou osobou, napríklad opatrovateľkou, ani tým, že dieťa navštevuje škôlku či jasle. Jeho práca popri materskej dovolenke by mala mať pohyblivý pracovný čas, určitú flexibilitu, prípadne by mohla byť vykonávaná z domu.
Po skončení materskej dovolenky a pri poberaní rodičovského príspevku už nie sú pre matky z hľadiska práce žiadne obmedzenia. Práca popri rodičovskej dovolenke je plne akceptovaná, a to aj v prípade, ak má dieťa viac ako tri roky a dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
lenka
Ako sa rieši dovolenka počas materskej?
Podľa zákona je základná výmera dovolenky najmenej štyri týždne. Pre zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov alebo sa trvale stará o dieťa, je to najmenej päť týždňov.
Dovolenka sa zamestnancovi nekráti okrem iného ani za obdobie materskej dovolenky, respektíve rodičovskej dovolenky v prípade otca.
V praxi a jednoducho vysvetlené to podľa Jozefa Mihála znamená, že materská dovolenka sa počíta medzi odpracované dni. Zamestnankyňa alebo zamestnanec má preto v tomto období nárok na dovolenku za kalendárny rok v plnom rozsahu zákonného nároku. Ak teda 30-ročná žena bola v roku 2021 na materskej 34 týždňov, stále jej prináleží 25 dní dovolenky.
„V prípade, že si zamestnankyňa či zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka po roku, v ktorom nárok na dovolenku vznikol, nevyčerpanú dovolenku jej/mu zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,“ hovorí Národný inšpektorát práce.
Váš názor nás zaujíma
Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/materska-dovolenka/