1. Životné momenty
  2. /
  3. Narodenie dieťaťa

Na čo máte nárok a čo by nemalo chýbať vo výbave pre novorodenca

Prečítajte si, s čím všetkým treba počítať, keď sa narodí dieťa. V spolupráci so skutočnými odborníkmi sme dali dokopy zopár dobrých rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v peňažných dávkach či ako vybrať tú správnu výbavu.

 

Narodenie
dieťaťa
Die
ťa

V článku sa dozviete

 

Príspevky
Prís
pevky

Prehľad peňažných dávok pre rodiča na rok 2020

Po narodení dieťaťa vám štát prispeje jednorazovou sociálnou dávkou, ktorá slúži na pokrytie výdavkov spojených s potrebami novorodenca. O dávku požiadate na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho trvalého bydliska. Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa si môžete vyplniť už doma, a skrátiť si tak čas na úrade. V súčasnosti je suma príspevku 829,86 EUR v prípade, že ide o vaše prvé.

  • Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa má matka dieťaťa (otec v prípade úmrtia matky alebo rodičia pri osvojenom dieťati), ktorá má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky. 
  • Možnosť na získanie príspevku automaticky zaniká, ak si oň rodičia nepožiadajú do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa. 
  • Rodiny, ktoré očakávajú narodenie štvrtého a ďalšieho dieťaťa, si prilepšia o sumu 151,37 EUR. Rovnakú sumu získajú aj rodičia dieťaťa, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov nedožilo viac ako 28 dní.
V súčasnosti je suma príspevku 829,86 EUR v prípade, že ide o vaše prvé.
Tip
Tip

Existuje aj príplatok k prídavku na dieťa, ten sa však týka len tých rodičov, ktorí si nemôžu uplatniť daňový bonus z dôvodu, že neodvádzajú dane. Výška dávky je vyčíslená na 11,70 EUR  mesačne.

Príplatok k prídavku na dieťa
Prídavky
Prí
davky
 

Tabuľka č.1: Jednotlivé prídavky na deti

Názov peňažnej dávky 2020 Vyplácanie peňažnej dávky
Príspevok pri narodení dieťaťa 829,86 EUR narodenie prvého až tretieho dieťaťa, prípadne jednorazovo
151,37 EUR narodenie štvrtého a ďalšieho dieťaťa
 
Zvýšenie o 75,69 EUR pre súčasne narodené 2 a viac detí
Príspevok na viac súčasne narodených detí 110,36 EUR raz ročne
 
Prídavok na dieťa 24,95 EUR mesačne
 
Príplatok k prídavku na dieťa
 
11,70 EUR mesačne
 
Rodičovský príspevok 270 alebo 370 EUR mesačne
 

Nezabudnite, že máte tiež nárok na každomesačné prídavky na dieťa vo výške 24,95 EUR. Vypláca ich Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s cieľom výchovy a výživy maloletého dieťaťa. Nárok trvá, kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie však do dovŕšenia 26 rokov. 

V súčasnosti je jeho suma stanovená na 270 EUR. Ak ste boli pred pôrodom zamestnané alebo ste odvádzali odvody do sociálnej poisťovne, a tým splnili podmienku sociálneho poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom, budete dostávať rodičovský príspevok vo výške 370 EUR.

Výdavky na dieťa

Poisťovňa
Pois
ťovňa

Aké formality nás čakajú po narodení dieťaťa?

Príchod dieťaťa na svet si vyžaduje zopár nevyhnutných formalít. Buďte pripravení na to, čo potrebujete vybaviť po pôrode.

Vedeli ste, že už pred príchodom do pôrodnice musíte mať vybraného pediatra? Majte so sebou aj jeho telefónne číslo a adresu, kam nemocnica posiela výsledky základných vyšetrení novorodenca.

Po pôrode nemocnica zasiela hlásenie o narodení dieťaťa na matriku v príslušnej obci alebo v meste. Následne si prevezmete na matrike rodný list a podpíšete vyhlásenie o mene dieťaťa. Nezabudnite, že do 60 dní od narodenia dieťaťa je nutné prihlásiť ho do vybranej zdravotnej poisťovne.

Aktuálne si na Slovensku môžete vybrať z nasledujúcich poisťovní:


Ak lehotu premeškáte, dieťa je automaticky poistencom matkinej zdravotnej poisťovne. Na prihlásenie je potrebné mať vyplnenú prihlášku, rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča alebo zákonného zástupcu.

Prepúšťaciu správu zaneste detskému lekárovi ideálne v prvý pracovný deň po prepustení z pôrodnice.

Nezabudnite, že do 60 dní od narodenia dieťaťa je nutné prihlásiť ho do vybranej zdravotnej poisťovne.

Vedeli ste, že už pred príchodom do pôrodnice musíte mať vybraného pediatra? 

Výdavky
Výdav
ky

Výbava pre novorodenca a prehľad výdavkov

V nasledujúcom zozname nájdete základnú výbavu pre novorodenca, ktorú odporúča majiteľ obchodu s detským sortimentom babytrend.sk Michal Páter.

Oblečenie pre dieťa: uvedené v EUR
2× zavinovačka (cca 15 – 20 EUR/kus)      30 – 40 
3× overal na spanie – rôzne veľkosti (cca 5 EUR/kus)         15 
4× body s krátkym rukávom č. 56 až 62 (cca 6 EUR/kus)  24 
4× body s dlhým rukávom č. 56 až 62 (cca 6 EUR/kus)   24
3× tenká čiapka (cca 4 EUR/kus) 12
3× teplá čiapka, záleží na ročnom období (cca 7 EUR/kus)    21 EUR 21
rukavice proti poškriabaniu – 2 ks (cca 2 EUR/kus)   4
2× až 3× ponožky 5
3× pančuchy na zimu (cca 3,50 EUR/kus)  10,5
nohavice a svetrík na prechádzky   20
teplý overal na zimu  25
3× až 5× dupačky (cca 4 EUR/kus)  20
5× látkové podbradníky (cca 1,5 EUR/kus)           7,50
Orientačná suma za oblečenie:                         218

Výdavky spojené s dieťaťom, resp. novorodencom, sú veľmi individuálne.

Kúpanie: uvedené v EUR
vanička na kúpanie alebo kúpacie vedierko   20
prebaľovacia podložka/pult   30
teplomer do vody   8
2× froté osušky (cca 8 EUR/kus)  16
2× plienková osuška, 90 × 100 cm (cca 4 EUR/kus)          8 EUR 8
hubka na umývanie       2
Orientačná suma výbavy na kúpanie:  84
 
Cestovanie: uvedené v EUR
kombinovaný kočík   400
sedačka do auta/vajíčko   50
šatka, nosič       150
Orientačná suma výbavy na cestovanie:    600
Hygienické potreby: uvedené v EUR
10× látkové plienky   12
hrebeň alebo kefu na vlasy 2
nožnice so zaobleným koncom 4
vlhčené obrúsky   2,50
jednorazové prebaľovacie podložky 8
teplomer – digitálny alebo s ohybnou špičkou 6
odsávačka nosa     10
krém proti zapareninám    3
prací prášok na detské oblečenie    15
detské mydlo a šampón 3
lieh na ošetrenie pupočníka   1,50
vatové tampóny do uší pre deti   1,50
bavlnené vatové tampóny na čistenie očí   2
Orientačná suma za hygienické potreby:    70,50 

Samostatnou kategóriou je kúpa a výber plienok pre dieťa. Ak si zvolíte variant jednorazových plienok, počítajte so sumou 8 EUR na jedno balenie, v ktorom je približne 50 kusov plienok. U novorodencov je priemerná spotreba plienok približne 10 kusov na deň1. Neskôr sa číslo postupne znižuje. Ak by ste však v priemere za plienky zaplatili 30 EUR mesačne, do roka vás to vyjde na 360 EUR. Ďalšou možnosťou je kúpa výbavy ekologických plienok spolu s nohavičkami, za ktoré nárazovo zaplatíte približne 150 – 350 EUR s tým, že výhodou je ich používanie aj pri ďalšom dieťati. Nevýhodou je ich neustála údržba.

Spanie: uvedené v EUR
detská postieľka a matrac 50
obliečky a plachty (cca po 2 ks z každého)   45
detská perina a vankúš    30
nepremokavá podložka do postieľky 12
deka  15
Orientačná suma výbavy na spanie:     152

 

Celková suma za základnú výbavu pre novorodenca sa pohybuje približne v sume 1 130 EUR2.  

Faktom je, že výdavky spojené s dieťaťom, resp. novorodencom, sú veľmi individuálne a ich konečná suma je výsledkom preferencií, nárokov a možností rodičov.

  • Pri prvom dieťati majú rodičia často potrebu zabezpečiť preň miesto na spanie, kútik na hranie, kočík či nosič a mnoho iného, čo obsahuje základná výbava pre novorodenca ako cumlík, prebaľovacia podložka, hracia deka, vedierko či vanička na kúpanie, hrazda s hračkami a podobne. Odporúčame sa vopred poradiť s niekým, kto už deti má, a tak sa vyvarovať zbytočných výdavkov.
  • V prípade, že do rodiny príde druhé či tretie dieťa, situácia je odlišná. Mnoho rodín má už pre dieťa vytvorené podmienky a rodičia vedia, čo dieťa skutočne potrebuje a využije. Od toho sa odvíja aj výsledná suma, ktorú sú ochotní minúť. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1
Zdroj: http://www.uvn.sk/pracoviskosub/pracoviska/6/41/Porodnica. Počet závisí od konkrétneho bábätka, pričom niektoré pôrodnice plienky poskytujú v rámci starostlivosti o novorodenca.
2 Informácie o sumách za jednotlivé produkty sme čerpali z najznámejšieho portálu poskytujúceho porovnanie a prehľad maloobchodných cien (heureka.sk) a vychádzali sme z kategórie tých najobľúbenejších produktov, ktoré zákazníci kupujú.

Praktické
rady
Ra
dy

Štyri praktické rady na záver 

Michal Páter má ďalej skúsenosť, že rodičia ešte pred príchodom svojho prvého dieťaťa radi investujú do kúpy kombinovaného kočíka: „Pred výberom kočíka je dobré zvážiť lokalitu, v ktorej bývate, a najmä terén, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať. Ak čakáte dieťa v zime, všímajte si veľkosť vaničky, lebo je potrebné počítať aj s miestom na fusak. Dôležitá je tiež hmotnosť kočíka, keďže najčastejšie je to práve matka, ktorá ho sama prenáša a, samozrejme, rozhoduje aj fakt, či sa vám pohodlne zmestí do kufra auta,“ radí zo svojich skúseností pán Páter. Súčasťou kombinovateľného kočíka zvykne byť aj autosedačka. To predstavuje veľké plus, keďže podľa zákona dieťa musí byť už pri prevoze z pôrodnice umiestnené vo vajíčku

Dôležité je cítiť počas príprav na narodenie dieťaťa určitú slobodu. Tak, ako je každé dieťa iné, tak sú rozdielni aj jednotliví rodičia. Tam, kde jedni ešte pred narodením potomka s vervou zariaďujú jeho detskú izbičku, iným stačí, keď ich uzlíček spinká v manželskej posteli s nimi. Počítajte aj s možnosťou, že vysnívaný kočík dieťa jednoducho odmietne, prípadne, že sa nikdy neskamaráti so štýlovou šatkou, ktorú ste chceli hneď po narodení dieťaťa vyskúšať. 

Je zrejmé, že deti rýchlo rastú a veci, napríklad oblečenie, využijú len na krátke obdobie. Vítanou možnosťou je preto navštíviť burzy detského oblečenia alebo sa prihlásiť do inzertných skupín na sociálnych sieťach, kde rodičia často predávajú výbavu po svojich deťoch za zvýhodnené a dostupné ceny. Modernou možnosťou, ako šetriť prírodu aj vlastnú peňaženku, je zúčastniť sa napríklad na swape. Takáto výmena oblečenia je čoraz rozšírenejšia a ekologická. Navyše prináša uspokojenie hneď dvakrát, keďže nenosené oblečenie môže naďalej tešiť niekoho iného. 

Dilemu, čo kúpiť a čo nie, pomôže vyriešiť samotné narodenie dieťaťa, ktoré prinesie odpovede na mnohé otázky. Ak máte teda pochybnosti, či veci pre dieťa skutočne využijete, odporúčame s kúpou počkať a radšej si šatku, nosič alebo aj kočík požičať. Aj takýmto spôsobom sa dajú ušetriť nemalé finančné prostriedky a po narodení dieťaťa sami uvidíte, čo vám najlepšie vyhovuje a do čoho sa rozhodnete zainvestovať.

Počítajte aj s možnosťou, že vysnívaný kočík dieťa jednoducho odmietne, prípadne, že sa nikdy neskamaráti so štýlovou šatkou, ktorú ste chceli hneď po narodení dieťaťa vyskúšať. 

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/pridavky-dieta-vybava-novorodenca/