Kedy založiť dieťaťu prvý bežný účet?
| 03.06.2024 | 3 min. čítania
Odborníci sa zhodujú, že s finančným vzdelávaním detí je dobré začať čo najskôr. Práve otvorenie detského účtu môže byť zlomovým momentom vo finančnej gramotnosti dieťaťa.
Aktualizované 26. 11. 2024.
Neexistuje všeobecná rada, kedy dieťaťu založiť bežný účet. Existuje však jednoduchá pomôcka, ktorá uľahčí vaše rozhodovanie:
-
Chcete detský účet využívať ako „obálku“ na odkladanie peňazí?
Otvorte účet dieťaťu už pri narodení. Účet dieťaťa môžete využívať ako alternatívu k prasiatku na sporenie a odkladať naň drobné príspevky, ktoré dieťa dostáva na narodeniny alebo Vianoce.
Tip pre vás: Ak chcete sporiť dieťaťu v dlhšom časovom horizonte, napríklad na vzdelanie alebo bývanie, je dôležité, aby sa vaše peniaze zhodnocovali nad úrovňou priemernej inflácie. Častým riešením, po ktorom siahajú rodičia, je pravidelné investovanie do podielových fondov.
-
Chcete svoje dieťa pripraviť na „skutočný“ život?
Otvorte dieťaťu účet vo veku 6 rokov. Dieťa s nástupom na základnú školu získava dôležité zručnosti pre prácu s financiami – učí sa čítať a počítať.
Zároveň má príležitosť prvýkrát samostatne nakupovať – napríklad si môže zaplatiť desiatu v školskom bufete či kúpiť nejakú drobnosť na školskej exkurzii.
Vek 6 rokov je zlomový aj z pohľadu používania platobných nástrojov. Práve vo veku 6 rokov môže dieťa získať svoju prvú kartu k účtu.
Často sa stretávame s otázkou rodičov: Nestačí dieťa učiť hospodáriť s hotovosťou? Ak chcete svojho potomka pripraviť na skutočný život, je potrebné, aby sa zoznámil s reálnymi situáciami, ako je hospodárenie s elektronickými peniazmi či nakupovanie s platobnou kartou.
Prečo má zmysel založiť dieťaťu účet?
1. Nič vás to nestojí
Vedenie Detského účtu je bezplatné od narodenia dieťaťa až do dovŕšenia 15. roku. Následne môže dieťa využívať výhody Študentského účtu.
Ak sa rozhodnete pre digitálne otvorenie účtu, bude vám stačiť len váš mobil a aplikácia Tatra banka. Pri návšteve pobočky budete potrebovať váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.
2. Naučíte dieťa hospodáriť s peniazmi
Otvorením detského účtu dávate svojmu dieťaťu nielen pocit zodpovednosti, ale ho aj vediete k správnym finančným návykom a rozumnému hospodáreniu.
Potvrdzuje to aj pravidelné testovanie PISA: Žiaci, ktorí majú vlastný účet, platobnú kartu, za posledných 12 mesiacov nakupovali prostredníctvom internetu či uskutočnili platbu mobilným telefónom, dosiahli významne vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti.
Preto by mal každý rodič umožniť svojmu dieťaťu prístup k finančným nástrojom a naučiť ho pod jeho dohľadom, ako ich správne využívať.
Tip pre vás: Podporte finančnú gramotnosť svojho dieťaťa hravou formou
Stiahnite mu do mobilu inovatívnu detskú aplikáciu TABI:
- Dieťa spoznáva svet peňazí cez príbehy TABI-ho a jeho kamarátov.
- Svoje vedomosti si môže otestovať v zábavných aktivitách a kvízoch. Za ich úspešné plnenie získava coiny.
- Za našetrené coiny si vo virtuálnom obchode kupuje vylepšenia pre svojho kamaráta TABI-ho.
- Ak mu pošlete na účet prvé vreckové, môže si v reálnom svete vyskúšať platbu kartou a začať si v aplikácii sporiť na nové tenisky či mobil.
3. Máte prehľad o výdavkoch dieťaťa
S našou aplikáciou Tatra banka získate online prehľad o financiách svojho dieťaťa. Viete sledovať, na čo vaše dieťa míňa vreckové, ako napreduje v edukácii a ako sa mu darí sporiť.
Ak si nastavíte aj push notifikácie, zašleme vám upozornenie o každej jeho transakcii.
4. Viete mu kedykoľvek poslať peniaze
Dnes už väčšina slovenských bánk ponúka okamžité platby.
To je veľká výhoda, lebo máte istotu, že viete svojmu dieťaťu pomôcť, aj keby bolo na druhom konci sveta.
Jednoducho mu pošlete peniaze cez okamžitú platbu a dieťa ich má na účte do niekoľkých sekúnd – a to kedykoľvek, aj počas víkendov a sviatkov.
Ako otvoriť detský účet
Detský účet otvoríte jednoducho a pohodlne aj bez návštevy pobočky. Pomôže vám s tým náš prehľadný krokový návod.
Mobilná aplikácia
Otvorte svojmu dieťaťu účet cez mobil. Nepotrebujete ani jeho rodný list.
Stiahnuť aplikáciu Stiahnuť aplikáciu
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/inovativne-bankovnictvo/kedy-zalozit-dietatu-prvy-bezny-ucet/