1. Blog
  2. /
  3. Sporenie a investovanie
  4. /
  5. Mám peniaze vo fondoch. Čo mám aktuálne robiť?

Mám peniaze vo fondoch. Čo mám aktuálne robiť?

Martin Smrek | vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Autor: Martin Smrek, vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu | 17.04.2020 | 3 min. čítania

Mám peniaze vo fondoch. Čo mám aktuálne robiť?

Túto otázku dostávam v poslednom turbulentnom období často. Niet sa čo čudovať, pred pár týždňami vytvárali akciové trhy nové maximá a „zrazu“ sa mimoriadne rýchlo dostali do výrazných poklesov.

Dosiahli ste už svoj investičný cieľ?

Zvyknem odpovedať protiotázkou. Aký je váš investičný cieľ? Odpovede sú rôzne. Sporím, aby som zveľadil majetok, na vzdelanie dieťaťa či na lepšie bývanie. Všetko sú to ciele dlhšieho charakteru. Nie je žiadny dôvod na to, aby som v turbulentnom období vyberal investované peniaze len preto, že vidím aktuálny pokles ich hodnoty. Stále vlastním rovnaký počet podielov, len aktuálne z dôvodu nervozity ohľadom koronavírusu ich finančné trhy oceňujú nižšie. Ak by som spanikáril a peniaze vybral, aktuálnu „virtuálnu“ stratu premením na reálnu, a keď sa situácia upokojí a trhy opäť budú rásť, mne už zostanú len oči pre plač. Investíciu som predsa predal na nižšej hodnote. Prečo by som to robil? Môj investičný cieľ je dostatočne vzdialený, aby som sa rozrušoval kvôli krátkodobému, aj keď mimoriadne negatívnemu vývoju.

Vyjde po každej búrke slnko?

Áno. Finančné trhy sa vždy z každej negatívnej situácie dostali. Je to len otázka času. Niekedy to bolí viac, niekedy menej. Pri investovaní obzvlášť platí, že trpezlivosť výnosy prináša. Zachovať chladnú hlavu a mať emócie pod kontrolou je tou najlepšou radou do akéhokoľvek nervózneho obdobia. Už je teda jasné, čo by investor robiť nemal. Nemal by predávať svoju investíciu a tým realizovať virtuálnu stratu. Na mieste je teda otázka čo by robiť mohol.


Zachovať chladnú hlavu a mať emócie pod kontrolou je tou najlepšou radou do akéhokoľvek nervózneho obdobia.

Aj vy milujete zľavy?

Mnohí ľudia sú milovníci zliav v obchodoch. Stačí na tovar nalepiť červenú visačku s 10 alebo 20 %-nou zľavou a tovar „sám“ naskakuje do košíkov. K radosti z novej veci sa pridáva príjemný pocit dobrej kúpy. A takto mnohokrát čakáme na ďalšie zľavy, aby sme si opäť mohli spraviť dvojnásobnú radosť.

Ako sa správame pri investovaní?

V obchode vidím tovar s označením „prirážka 10 %“. Absurdná predstava. Kto by to kúpil? Pri investovaní sa tak však chováme. Práve takéto investície väčšina Slovákov robí načastejšie a najradšej. Po výrazných nárastoch na trhoch, keď vidieť vynikajúcu minulú výkonnosť, investujeme. Naopak, keď je na trhoch nervozita a cena fondov klesá, sa bojíme investovať. „Kupovať v poklese? Nie som blázon, počkám, kým to začne rásť.“ To je častou úvahou pri investovaní. V obchode s oblečením, alebo iným spotrebným tovarom by nám také čosi určite nenapadlo.

Ako na to?

Investovanie má však väčší zmysel práve v poklesoch na trhoch. Samozrejme, v negatívnych obdobiach nikdy neviete, či už trhy našli svoje dno, od ktorého sa odrazia. Viete však, že nakupujete lacnejšie, ako predtým. Výrazne tým zvyšujete svoju šancu na výnos a úspech pri investovaní.

Keď sa obzrieme späť, príležitostí, keď bolo možné investovať mimoriadne lacno, nebolo veľa. Za posledných 70 rokov sme tu mali len niekoľko väčších poklesov, ako je ten súčasný. Všetky tieto poklesy vytvorili príležitosť na mimoriadne zisky v horizonte 5 až 7 rokov. Aktuálne sa opäť jedna príležitosť naskytla. Ja som ju už využil.

Využilo ju však už aj mnoho našich klientov, urobili tak správny ťah pre svoje úspory. Týždenný priemer investícií do fondov cez internet banking v tomto roku vzrástol o 200 % v porovnaní s uplynulým rokom, počet otváraných sporení sa zdvojnásobil. A čo vy? Aký bude váš ťah?


Graf: Vývoj hodnoty hlavného amerického akciového indexu S&P 500 od 1.10.2007 do 17.4.2020. Graf ukazuje percentuálne zhodnotenie pri investícii po výraznejších korekciách k 17.4.2020.

 

 

 

 

 

Upozornenie:
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/sporenie-investovanie/mam-peniaze-vo-fondoch-co-mam-aktualne-robit/