1. Životné momenty
  2. /
  3. Životné ťažkosti
  4. /
  5. Finančné problémy
  6. /
  7. Skutočný príbeh Petra a Jany: ,,Mám dlhy a neviem ako ďalej.”
Publikovaný 22.05.2020

Skutočný príbeh Petra a Jany: ,,Mám dlhy a neviem ako ďalej.”

Čoraz viac ľudí sa v dnešnej dobe zadlžuje. Predstavíme vám situáciu Petra a Jany. Ako sa postavili ku krízovej situácii a zbavili dlhov?

Skutočný príbeh Petra a Jany: ,,Mám dlhy a neviem ako ďalej.”

V článku sa dozviete:

  1. Ako sa môžeme ľahko dostať do problémov
  2. Odporúčania ako sa zbaviť dlhov

Keď si na akýkoľvek účel požičiavame peniaze, väčšinou nemyslíme na to, čo sa stane v prípade, že svoj dlh nebudeme vedieť splácať. Tento problém predsa vyriešime neskôr. Peter a Jana konali rovnako. Zadlžili sa a problémy im prerástli cez hlavu. Z ich skutočného príbehu sa poučia možno viacerí.

Dlhy patria k najväčším problémom mladých rodín

Petrovi nikdy nenapadlo, že by sa mohol dostať do momentu, ktorý by ho donútil zamyslieť sa nad svojou finančnou situáciou a svojimi dlhmi. On i jeho manželka mali dobrú prácu. Ich platy dokázali pokryť hypotéku aj niekoľko menších pôžičiek na zariadenie do domácnosti. Kto by si chcel rok šetriť na televízor, keď sa dá kúpiť hneď? „To už nie je moderné. Ľudia dnes žijú na dlh!“ hovorieval Peter.

A jeho názor potvrdzuje i psychologička Jana Petiašová: „Je to akýsi fenomén, keď jednotlivci podliehajú davovej psychóze. Aktivujú si tak emočné centrá v mozgu a ľudia nedokážu racionálne zhodnotiť svoje konanie. Uchyľujú sa k vytváraniu ilúzií sami o sebe. Je to snaha získať si pozornosť a uznanie, ktoré sú zvlášť dnes pre človeka veľmi dôležité.

Chceme dobre bývať, pekne sa obliekať, chutne a zdravo jesť, štýlovo relaxovať. Lenže čo ak nás náš rozpočet nepustí? Mať hypotéku alebo pôžičku je dnes bežné. Najmä v čase, keď je pre každého a dá sa získať celkom jednoducho, dôsledkom čoho je fakt, že čoraz viac ľudí sa zadlžuje a denne rieši, ako sa zbaviť dlhov a exekúcií.

Každý človek by si mal v oveľa väčšej miere uvedomovať svoje myšlienkové procesy. Nájde tak vhodnejšie spôsoby uspokojenia svojich potrieb, ktoré budú mať udržateľnejší charakter,“ pokračuje psychologička Jana Petiašová.

Chceme dobre bývať, pekne sa obliekať, chutne a zdravo jesť, štýlovo relaxovať. Lenže čo ak nás náš rozpočet nepustí?

Som Peter. Mám dlhy a neviem, ako ďalej

Peter si myslel, že vie, čo je strach. Už niekoľkokrát ho pocítil. Napríklad v čase, keď ho skoro vyhodili zo školy alebo keď prudko zabrzdil a vyhol sa zrážke s autom. Keď raz v noci utekal so synom na pohotovosť. Keď si ho zavolal nadriadený a oznámil mu, že prišiel o prácu. Keď mu lekár oznámil niekoľkomesačnú práceneschopnosť. Peter zažil na vlastnej koži už veľa situácií, pri ktorých sa ho zmocnil pocit úzkosti. No takýto strach nemal ešte nikdy.
List od banky odložil do spodnej zásuvky. O chvíľu k nemu položil ďalší list od nebankovej spoločnosti, v ktorom sľubovali riešenia, ako sa zbaviť dlhov v banke.

Zatajovanie dlhov, najmä pred rodinou, môže mať vážne dôsledky. Najdôležitejším z nich je strata dôvery

Ak neviete, ako sa zbaviť dlhov, požiadajte o pomoc

Vedel, že seriózne nebankové spoločnosti sa v podstate úrokmi a podmienkami poskytnutia pôžičky vyrovnajú bankám, ale on si požičal v takej, ktorá ani len nepreverila výšku jeho platu. Peniaze mu za poplatok vyplatili na ruku. Nemali ani len sídlo v žiadnej budove, len akúsi P. O. Box adresu. Chceli od neho, aby podpísal nejaký dodatok k zmluve. Mal vtedy použiť zdravý rozum a o pomoc pri riešení dlhov sa obrátiť na niekoho iného.

Finančný poradca Jakub Seman varuje: „Rýchle úvery a pôžičky bývajú nevýhodné a s vysokým úrokom. Ideálny scenár je nezadlžiť sa vôbec. Ak však už k tomu dôjde a človek spraví nesprávne rozhodnutie, má dve možnosti. Vyhľadá odborníka, ktorý mu s problémom pomôže, alebo musí zoptimalizovať svoj úver. Nie každý je tak finančne gramotný, aby si vedel poradiť sám. Osloviť odborníka je preto úplne bežná vec.

Mlčanie je najhoršie

Peter sa napriek strachu a úzkosti sa snažil na svoj problém zabudnúť. Schovával sa a nemal odvahu s nikým o probléme hovoriť. Listy našla Petrova manželka. Mala celkom opačný prístup.

Finančná analytička Edita Zigová potvrdzuje, že „ľudia sa boja hovoriť o svojich finančných problémoch so svojimi blízkymi i odborníkmi. Majú jednoducho strach z toho, aký vplyv budú mať na ich rodinu. Snažia sa ju ochrániť pred problémami a udržať pozitívnu rodinnú atmosféru. Ďalšie dôvody sú aj pocit hanby či hrdosti.“ No jedným dychom dodáva, že „toto zatajovanie dlhov, najmä pred rodinou, môže mať vážne dôsledky. Najdôležitejším z nich je strata dôvery“.

Som Jana. Chcem vedieť, ako sa zbaviť dlhov

Jana začala riešiť situáciu hneď. Vedela, že nemali čakať na prvý list z banky, ale sami si dohodnúť stretnutie hneď, ako im doručili zlé správy od lekára a zamestnávateľa.

Vedela, že sa mali v banke informovať a žiadať o pomoc pri riešení svojich dlhov. Aktívny postoj a rýchle konanie im mohli zachrániť ďalšie peniaze. Peter mal strach, že ho odmietnu a vysmejú. Susedovi predsa nepovolili zníženie mesačnej splátky a musel predať auto, aby dokázal splácať. Lenže každý takýto prípad sa rieši individuálne.

Banky berú do úvahy mnoho faktorov, napríklad aj to, či ste doteraz platili poctivo a načas. A aj to, či náhodou nemáte záznam v úverovom registri.

 

Po stretnutí v banke mali Jana a Peter niekoľko riešení na zlepšenie svojej platobnej disciplíny a zníženie svojho dlhu.

  • Predĺžiť si čas, za ktorý treba úver zaplatiť.
  • Znížiť splátku, ktorú treba každý mesiac zaplatiť.
  • Na nejaký čas odpustenie splácania úveru.
  • Zlúčenie viacerých úverov do jedného (využiť refinancovanie úverov).

Pretože mali pôžičku i v nebankovej spoločnosti, rozhodli sa pre posledné riešenie. Banka im poskytla jeden nový a výhodnejší úver namiesto viacerých veľmi nevýhodných úverov.

Finančná analytička Edita Zigová ďalej konštatuje, že „ak naozaj ide o nevýhodné úvery z viacerých finančných inštitúcií, je lepšie zoptimalizovať ich do jednej položky. Výdavky, ktoré boli použité na tieto úvery doteraz, už teda nemá a môže si začať odkladať na rýchlejšie splatenie úveru“.

Splátkový kalendár bol dohodnutý. Začali sa teda zamýšľať nad tým, kde ušetriť a ako získať peniaze navyše, aby mohli pôžičku riadne splácať.

Sme Peter a Jana. Pomoc s dlhmi už nepotrebujeme

Doma si sadli za stôl a na papier spísali všetky svoje pravidelné mesačné príjmy a výdavky. Pripočítali i také, ktoré musia uhradiť ročne, napríklad poplatok za diaľničnú známku, poistku za auto či životné poistenie.
Keď to zbadali čierne na bielom, hneď im bolo jasné, prečo sa dostali do problémov.
Na začiatok sa rozhodli vytvoriť si finančnú rezervu. Každý mesiac odložiť 10 % z príjmu, aby nasporili aspoň 6-násobok mesačných výdavkov na nečakané situácie alebo ako prvú pomoc pri riešení dlhov.

Zaobchádzať s peniazmi a rozumieť im by sme mali učiť už naše deti. Už pri prvom vreckovomalebo zárobku z brigády by si mali vedieť niečo odložiť. Budujú si tak zvyk nepremárniť všetky financie, ale myslieť aj na budúce životné situácie,“ hovorí finančný poradca Jakub Seman.

Následne si položili dve základné otázky. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme menej míňali? Čo môžeme urobiť pre to, aby sme viac zarábali?

Situáciu s dlhmi riešte okamžite.

Praktická aplikácia ako virtuálna peňaženka

Obaja si do mobilov nainštalovali aplikáciu Wallet, ktorá im umožňuje kontrolovať výdavky. Tie sa do nej dajú prehľadne zaznačiť, a dokonca sa dá aplikácia prepojiť s účtom v banke.

Možností, ako sa zbaviť dlhov, je viac

Peter si našiel dve brigády. Do práce začal chodiť na bicykli alebo MHD. Rozhodol sa, že predá nepotrebné veci. Prenajali časť svojej veľkej záhrady a rozhodli sa toto leto nenapustiť bazén vodou.

Začali si viac uvedomovať, či vec, ktorú si idú kúpiť, naozaj potrebujú, alebo len chcú. Boli v situácii, ktorá vyžadovala racionálne rozhodnutia. Už žiadne unáhlené nákupy oblečenia a elektroniky.

Jana začala viac variť doma a obedy si nosili aj do práce. Z častých posedení v reštauráciách pri pive, víne a dobrom jedle sa stali výnimočné udalosti. Obaja pochopili, že najdôležitejšie pri zbavovaní sa dlhov a exekúcií sú disciplína a stratégia pri splácaní, správny a pozitívny prístup.

Finančný poradca Jakub Seman dodáva, že „miera tvorby úspor jednotlivcov sa pomaly zvyšuje a dôležité je dosiahnuť i vyrovnaný rozpočet. Každému musí byť jasné, koľko môže mesačne minúť. Stačí si to len ustrážiť a vydržať. Začiatky nikdy nie sú ľahké, preto si treba stále opakovať: Prečo to robím? Aký efekt od toho očakávam? Ten pocit, keď sa dlhov nakoniec zbavíte, je na nezaplatenie“.

Finančná rezerva je dôležitá

Na začiatku sa i Petrovi a Jane zdali tieto šetriace opatrenia neprijateľné. No stav rodinného rozpočtu a silná túžba rýchlo sa zbaviť dlhov boli rozhodujúce. Po niekoľkých mesiacoch zistili, že to často bola ich vlastná pohodlnosť, ktorá im vyprázdňovala peňaženky. Časom prichádzali na nové možnosti, kde a akým spôsobom môžu ušetriť čo i len zopár eur. Ich nový spôsob života nebol obmedzujúci. Bol moderný a ekologický.

Poučte sa z príbehu Petra a Jany.

Situáciu s dlhmi riešte okamžite.

  • Nebojte sa zdôveriť blízkym a vyhľadať odbornú pomoc. Vo vašej banke dokonca bezplatnú.
  • Zlúčte si viacero nevýhodných úverov do jedného výhodnejšieho.
  • Spočítajte si vaše príjmy a výdavky. Stanovte si rodinný rozpočet. Začnite si vytvárať finančnú rezervu.
  • Všetky šetriace opatrenia berte ako príležitosť zlepšiť svoj život.

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/ako-sa-zbavit-dlhov/