1. Blog
  2. /
  3. Ekonomické analýzy
  4. /
  5. Ohrozuje koronavírus svetové trhy a Slovensko?

Ohrozuje koronavírus svetové trhy a Slovensko?

Mária Mahútová | Tatra banka a.s. Tibor Lörincz | ekonomický analytik Tatra banky Autori: Mária Mahútová, Tatra banka a.s.; Tibor Lörincz, ekonomický analytik Tatra banky | 28.02.2020 | 3 min. čítania

Ohrozuje koronavírus svetové trhy a Slovensko?

Koronavírus je v Európe. O tom, čo to znamená pre slovenskú a svetovú ekonomiku sme sa rozprávali s ekonomickým analytikom Tiborom Lörinczom.

 

Ako pohol koronavírus svetovými trhmi?

Koronavírus posunul trhy nadol a problémom je veľká neistota toho, ako zlé to môže byť. Čo trhy najviac znervózňuje je obava, že sa vírus rozšíri na veľký počet ľudí, ktorí budú musieť ostať doma alebo v karanténe a nebudú môcť pracovať.

Výpadok postihol takmer všetky svetové firmy. Bavíme sa takmer o celoplošnom zásahu.

Ktoré odvetvia sú najzraniteľnejšie?

Pre priemysel je to menej zlá situácia, než pre služby. Priemysel vie dohnať deficit, lebo keď si človek nekúpi práčku v prvom kvartáli, tak si ju kúpi v druhom kvartáli. Avšak pri službách to je iné. Keď nepôjdem do reštaurácie v prvom kvartáli a v druhom už pôjdem, tak sa nepôjdem najesť 2x viac len preto, aby som to dobehol. Ak to bude krátkodobá situácia, priemysel vie deficit dohnať. Ale pre služby je aj krátkodobý výpadok problémom. Pri dlhodobej epidémii je to problém pre celú ekonomiku a pre všetkých.

Klesli aj ceny ropy. Aký je tu možný vývoj?

Ropa je špecifická komodita, ktorej cena je výrazne podmienená politickými rozhodnutiami. Vďaka bridlicovej rope a jej intenzívnej ťažbe v USA, je celkom jednoduché vypnúť a zapnúť túto ťažbu. Cena ropy sa dlhodobo hýbe medzi 40-60 dolárov za barel. Aj keď sú na trhoch nejaké výkyvy, veľmi rýchlo sa vrátia do tohto pásma. Je tu predpoklad, že sa to skôr či neskôr vráti do týchto úrovní.

Sme v schengenskom priestore, je len otázkou času, kedy sa vírus dostane aj na Slovensko. Vidíme však už teraz nejaký dopad už na slovenskú ekonomiku?

Samotný schengenský priestor nie je až taký dôležitý pre šírenie vírusu. Vidíme, že vírus sa šíri aj medzi krajinami, ktoré majú vízový styk. Schengen to marginálne uľahčuje avšak ani uzatvorenie hraníc nie je dostatočným opatrením na zabránenie šírenia vírusu. Samotný Schengen nemá až taký veľký vplyv, ako by sa mohlo zdať. 


Druhá vec je, že dopad na slovenskú ekonomiku zatiaľ nevidíme, aspoň nie priamo. Možno to budeme vidieť čoskoro najmä na číslach automobiliek, pre ktoré je Čína veľmi dôležitý trh a vieme, že vo februári bol predaj nových áut v Číne naozaj veľmi slabý. Zatiaľ je veľmi skoro, aby sme hovorili o priamych dopadoch. Ani v Európe nemáme dramatické karanténne opatrenia a zatiaľ nie sú nejaké prekážky, prečo by to malo priamo zasiahnuť slovenskú alebo európsku ekonomiku, otázkou je, čo sa stane v budúcnosti.

Epidémia má neriadený priebeh a vývoj sa ťažko odhaduje...

Problémom je, že vírus ma dlhú inkubačnú dobu. Dnes odhalené prípady sú ľudia, ktorí boli nakazení možno pred týždňom. Ak aj dnes urobíme opatrenia, prejavia sa o týždeň - o dva. Treba byť trpezlivý. Ak aj teraz vidíme nárast nových prípadov, čo je samozrejme zlé, ale je to odrazom toho, že až relatívne neskôr sme prišli na to, že vírus je v Európe. Je potrebné si počkať, či zavedené opatrenia šírenie vírusu spomalia.

Stále nevieme veľa vecí, aký je priebeh ochorenia, úmrtnosť. Je možné, že vírus je rozšírenejší a jeho úmrtnosť  a závažnosť je v skutočnosti výrazne nižšia. Toto je v prvom rade medicínsky problém, nie ekonomický a je pre nás ekonómov ťažké povedať, že aký to bude mať ďalší vývoj.

Môže to dopadnúť ako epidémia Sarsu, ktorú sa podarilo dostať pod kontrolu, alebo prasacia chrípka z roku 2009, ktorá možno zasiahla miliardu ľudí, ale mala výrazne nižšiu úmrtnosť, než súčasný koronavírus.

Ako je to s investovaním, má bežný človek nejak reagovať na súčasný stav?

Ak sa bavíme o človeku, ktorý má 20 rokov do dôchodku a rozmýšľa, či odísť z indexového alebo akciového fondu, tak je súčasná situácia v dlhodobom investičnom horizonte úplne bezpredmetná.

  • Otázku ohľadom investovania v aktuálnej situácii sme položili aj Martinovi Smrekovi z Tatra Asset Managementu: 
    V obdobiach mimoriadnej nervozity na finančných trhoch je dôležité zachovať chladnú hlavu a nepodliehať emóciám. Najjednoduchšou radou na otázku investora, čo má robiť v týchto dňoch, môže byť odpoveď “nerobiť nič”. Skúsenosti ukazujú, že väčšina najhorších rozhodnutí bežných investorov súvisí s prehnanými reakciami na negatívny vývoj. Investor by nemal zabúdať na svoj investičný alebo sporiaci zámer a s tým súvisiaci horizont. Nepredávať panicky a nereagovať skratovo je najlepšou cestou k úspechu a eliminovaniu strát. Naopak, takýto vývoj môže predstavovať zaujímavú príležitosť pre nové investície.
  • Prečítajte si viac o tom, ako investovať v čase, keď trhmi otriasa koronavírus.

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/ekonomicke-analyzy/ohrozuje-koronavirus-svetove-trhy-slovensko/