1. Tatra Asset Management
 2. /
 3. Blogy
 4. /
 5. 5 krokov k úspešnému investovaniu

5 krokov k úspešnému investovaniu

Tatra Asset Management | správcovská spoločnosť Autor: Tatra Asset Management, správcovská spoločnosť | 31.08.2020 | 5 minút čítania

5 krokov k úspešnému investovaniu

Nasledujte ich a získate viac

 • „Krátkodobé" peniaze držte stabilné

  Finančnú rezervu alebo peniaze na auto nedržte s úmyslom na nich zarábať. Neriskujte s nimi krátkodobo. Tieto financie si umiestnite na účet v banke (bežný, sporiaci, termínovaný), v peňažnom fonde, či v depozitnom fonde alebo v hotovosti.

 • „Dlhodobé" peniaze investujte so ziskom

  Penzijné úspory, peniaze pre deti na vzdelanie, peniaze pre dlhodobý životný štandard. Pri týchto peniazoch sa netreba obávať krátkodobého poklesu. Treba sa báť inflácie. Krátkodobý pokles na začiatku je pri dlhodobých sporeniach prospešný. Zasiahne iba malú nasporenú sumu, ale nové peniaze investujete pri poklesnutých cenách. Investujte do aktív alebo stratégií, ktoré vám môžu priniesť prémiu nad infláciu (hlavne akcie a dlhopisy).  Investujte alebo sporte do diverzifikovaných nástrojov ako sú podielové fondy a doplnkové dôchodkové fondy. Treba si však uvedomiť možnosti kolísania investície v čase, to je však nevyhnutná cena za budúcu ziskovosť vašej investície.

 • Investujte pravidelne

  Vyhnete sa tak najčastejšiemu problému bežného investora - nákup za vysoké ceny a predaj za nízke ceny. Môžete tak využiť silu investovaniu do podnikania naplno. Napríklad priemerná hodnota investície do akcií za ľubovoľné desaťročné obdobie minulého storočia bola minimálne o 50 % vyššia ako priemerná hodnota týchto investícií za desaťročné obdobie mu predchádzajúce.

 • Kupujte vo výpredajoch

  Atraktívne investičné príležitosti sú spojené s obdobím neistoty a stresu. To sú také obdobia trhových výpredajov, keď investormi často hýbu viac emócie a pudy ako racionálne myslenie. V žiadnom prípade to však neznamená, že výpredaje sa nemôžu ešte prehĺbiť. Môžu. Je to však určite obdobie kedy treba uvažovať o investovaní. Ak ste rozhodnutý dlhodobo investovať na akciovom trhu, najlepším obdobím pre nákup je čas extrémnej nervozity a stresu.

 • Peniaze nie sú najdôležitejšia vec na svete

  Ak k ním budete takto pristupovať, bude sa vám s nimi lepšie dariť.

Investujte cez nové Investičné sporenieTB
jednoducho v aplikácii Tatra banka alebo cez Internet bankingTB.

Upozornenie
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

Súvisiace články

Posúvame svet investovania už vyše 25 rokov.

Blogy
Aký bol prvý polrok 2023? Investorov potešili akciové trhy aj daňová novinka

Aký bol prvý polrok 2023? Investorov potešili akciové trhy aj daňová novinka

Po náročnom roku sa na akciové trhy vrátil optimizmus. Pod pozitívny vývoj v prvom polroku sa podpísalo viacero faktorov. Jedným z najdôležitejších bola spomaľujúca inflácia, ktorá dáva nádej, že najsilnejší rast cien už máme za sebou.

Blogy
Aký bol prvý kvartál na finančných trhoch?

Aký bol prvý kvartál na finančných trhoch?

Akciové trhy sa silným januárom snažili rýchlo zabudnúť na negatívny rok. Vysoká inflácia či problémy v bankovom sektore následne vývoj rozkolísali, akcie však prvý kvartál ukončili na zelenej vlne.

Blogy
Ako zhodnotiť peniaze bez obáv zo strát

Ako zhodnotiť peniaze bez obáv zo strát

Osvedčeným receptom na zhodnocovanie peňazí je investovanie. To je ale spájané s kolísaním hodnoty investície. Obava z poklesov a strát tak mnoho ľudí od investovania odrádza. Vás však nemusí.

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/tam/blog-novinky/blogy/5-krokov-k-uspesnemu-investovaniu/